Bugün - 06 Ağustos 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

“Türkiye’de Hukuk(suzluk) Böyle İşler”

MUSTAFA KOÇAK ÖLÜM ORUCU

Gündem Haberi - 24 Kasım 2019 Pazar - 07:52
MUSTAFA KOÇAK ÖLÜM ORUCU
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Savcı Mehmet Selim Kiraz davasında ‘sanıklar’ hakkında verilen karar 22 Kasım günü İstinaf Mahkemesi'nce onaylandı. Alınan karar ile birlikte geçtiğimiz Temmuz ayında görülen davada verilen cezaların onandığı bildirildi.

Peki, hangi delile, neye dayanılarak bu karar alındı? Hukuk ve adalet devletin intikam alma duygusuyla mı yerine getirilmektedir? Konuya ilişkin Mustafa Koçak’ın ailesi ise açıklamada bulunarak, alınan kararı tanımadıklarını ve oğullarını ölüme terk etmeyeceklerini vurguladılar.

Geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesine ilişkin davada, Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etmişti. Koçak ve Canım’a aynı zamanda, ‘kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 27 yıl, ‘kamu görevlisini silahla hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 12 yıl ve ‘ateşli silahlar kanununa muhalefet' suçundan 3 yıl olmak üzere toplamda 42’şer yıl hapis kararı verilmişti.

Aynı davada yargılanan ve tutuklu bulunan Cengiz Özel hakkında ise 11 yıl 3 ay, Mithat Öztürk hakkında 10 yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuksuz yargılanan Deniz Özel’e de 6 yıl hapis kararına hükmetmişti. Peki, bu cezalar neye dayanılarak verildi? Bu cezaların verilmesi için hangi delil mahkemeye sunuldu? Mahkeme bu davada özellikle bir itirafçı olan Berk Can’ın söylemlerinin üzerinde durarak cezalar yağdırdı! Peki, verilen cezalar gerçektende hukuk ele alınarak ve hukukun işlemesi ile mi verildi? Yoksa bu cezai kararlar Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesinde tek bir suçlu bulamayanların infaz ettiği Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’un infazını meşrulaştırmak ve de savcının asıl olarak kim tarafından vurulduğunun üzerini örtmek için mi verildi? Yani intikam alma duygusuyla ve gerçekleri gizleme amacıyla mı verildi bu cezalar?

Mustafa Koçak’ın gözaltı ve sorgulanma sürecinde yaşananlar ve kendisine zorla kabul ettirilmek istenilen ifadesi, bir diğer polis itirafçısı olan ardından da ifadesini geri çeken Cavit Yılmaz’ın açıklamalarına baktığımızda hiçbir şekilde hukukun işlemediği görülmektedir bu davada!

Tüm bu gelişmelere ve yaşananlara rağmen Türkiye’de hukukun nasıl işlediği 22 Kasım günü İstinaf Mahkemesi’nin aldığı kararla bir kez daha görüldü. İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin iddialarını araştırmak, ortada var olan belge ve iddiaları incelemek yerine, düzmece ifadelere, itirafçıların ifadelerine dayanarak cezalar yağdırdı! Daire, yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığını belirterek istinaf başvurularının esastan reddine hükmetti. Peki, polisin zoruyla ifadesi alınan, ardından da yurtdışına çıktığında basına açıklamada bulunan itirafçı Cavit Yılmaz’ın anlatımlarına ne diyecektir İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi? Bu iddiaları araştırma gereği duydu mu acaba? Soru işaretleriyle dolu bu davada, hukukun işlemediği, adaletsizliğin diz boyu olduğu açıkça görülmekte ve itirafçıların söylemleri üzerine insan hayatı yok sayılmaktadır!

Baştan beri bu davanın hukuksuz olduğunu açıklayarak adaletin yerini bulması talebiyle bedenini 3 Temmuz günü açlığı yatıran ve eyleminin 90. gününde açlık grevi eylemini adalet talebini sürdürerek ölüm orucuna çeviren Mustafa Koçak direnişine devam etmektedir.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin kararına ilişkin olarak Mustafa Koçak’ın ailesi tarafından yazılı açıklama yapıldı. Koçak ailesi yaptığı, “Sözde Kararlarınızı tanımıyoruz. Evladımız Mustafa Koçak’ı katletmenize izin vermeyeceğiz” başlıklı açıklamada şunları söyledi; “Verdiğiniz sözde "vicdani kanaatli" kararlarınızı da, İstinaf Mahkemesi kararlarınızı da tanımıyoruz ve tanımayacağız.

Sadece tek bir gizli tanık statüsündeki bir yalancının sözleri gerekçe gösterilerek Mustafa Koçak hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından onaylandı. Mustafa’nın gözaltı süreci de dahil ilk günden itibaren tamamen hukuk dışı olan bu dava dosyası ve hükme gerekçe olabilecek hiçbir somut delil yokken verilen bu kararı tanımıyoruz!

Mustafa Koçak, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 143. gününde ve 38 kiloya düşen bedeniyle her türlü zorla müdahale tehditlerine karşı direnmeye, onurlu yaşam hakkını savunmaya devam ediyor ve edecek. Tamamen siyasal bir yargılama yapıldı. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan ve tamamen “savcı dosyası” diye nitelendirilen bu dosyada bir kurban seçimine yönelik yapılan bu kararla oğlumuz Mustafa Koçak'ı ömrünün sonuna kadar tek kişilik hücrede tutmanızı ya da katletmenize asla izin vermeyeceğiz! Evladımızı sizin yalancı tanıklarınıza kurban etmenize seyirci kalmayacağız, susmayacağız! Mustafa onurun, direnişin ve yaşamın adıdır artık!

Ben insanım diyen hiç kimse Mustafa'nın gün gün hücre hücre eriyen bedenine kayıtsız kalmamalı, sessiz durmamalıdır!”

Dogan Presse Agence

 
Anahtar Kelimeler:MUSTAFA, KOÇAK, ÖLÜM, ORUCU,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!

TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Ölüm Orucundaki Aytaç Ünsal: Zorla Müdahaleye İzin Vermeyin
AKP BASKILARIYLA DURDURAMAYACAK: ARMUTLU'DA GRUP YORUM KONSERİNE DAİR ŞABLON ÇALIŞMASI
TTB: Timtik Ve Ünsal Adil Yargılansın, Ölüm Oruçları Son Bulsun
Diğer Başlıklar

İdil Kültür Merkezi'ne AKP'nin Katil Polisleri Tarafından Baskın
Armutlu Cephe Hız Kesmiyor: Ölüm Orucu Direnişleri Ve Grup Yorum Konseri İçin Pullama Çalışmaları
Ulm’de Adalet Çadırı 8. Haftasında
Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Kapı Çalışması Yapıldı
TAYAD: Halkın Türküleri İçin İmza Toplamak Suç Değildir!
Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu: Tüm Meslektaşlarımıza Çağrımızdır
Ölüm Orucundaki Aytaç Ünsal: Zorla Müdahaleye İzin Vermeyin
AKP BASKILARIYLA DURDURAMAYACAK: ARMUTLU'DA GRUP YORUM KONSERİNE DAİR ŞABLON ÇALIŞMASI
TTB: Timtik Ve Ünsal Adil Yargılansın, Ölüm Oruçları Son Bulsun
HALK OKULU DERGİSİ 38. SAYISI ÇIKTI
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(58 Online) 0,11ms