Bugün - 13 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane: Türkiye IŞİD'e umut oldu

SDG MAZLUM KOBANE TÜRKİYE SURİYE IŞİD

Dünya Haberi - 13 Kasım 2019 Çarşamba - 19:34
SDG MAZLUM KOBANE TÜRKİYE SURİYE IŞİD
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Türkiye'nin harekatının IŞİD'e umut olduğunu söyledi. Kobane, "Türkiye’nin saldırı ile Batı’nın eylemsizliği ve ilgisizliği nedeniyle batıda geniş çaplı bir IŞİD saldırısı olabileceği” uyarısında bulundu.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane, İngiliz Sky News kanalının Orta Doğu muhabiri Mark Stone’a konuştu. Kobane, verdiği röportajda Türkiye'nin Suriye'ye girmesi ve Batı'nın tutuklu IŞİD üyelerini geri almayı reddetmesi konusunda Batı ülkelerini uyardı.

Kobane, ''Türkiye'nin Suriye'ye girmesi ile Batı’nın eylemsizliği ve ilgisizliği nedeniyle batıda geniş çaplı bir IŞİD saldırısı olabileceğini” söyledi. SDG Komutanı bu konuda ise Manchester Arena bombalaması ve Paris Bataclan konser salonu saldırılarını hatırlattı.

'TÜRKİYE'NİN HAREKATI IŞİD'E UMUT OLDU'

Türkiye’nin bölgeye yönelik harekatıyla IŞİD'in yeniden canlandırmasına yardım ettiğini, bunun ise çok ciddi bir tehlike oluşturacağını söyleyen Kobane, “Türkiye’nin saldırganlığı bu durumun gerçekleşmesi için gerekli olanağı sağladı ve IŞİD üyeleri için bir umut doğurdu” diye konuştu.

Kobane, “Bunu destekleyen kanıtlarımız var. Yalnızca IŞİD'liler değil, El Nusra ve El Kaide’nin eski üyeleri de 2013-14'te ordumuzla savaştı. Tüm bu süreç boyunca son derece aşırılıkçı amaçları olan cihatçı gruplar Suriye iç savaşında bölgede aktifti. Elimizde bu grupların bazılarının Türkiye ile çalıştığını gösteren videolar mevcut” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump da dahil bazı batılı liderlerle bu konuları konuştuğunu ve onları bilgilendirdiğini söyleyen Kobane, “Macron'a da Senator Graham'a da ABD Başkanı’na da söyledik. Bu konuyla ilgileneceklerinin sözünü verdiler, nasıl yapacaklarını bilmiyoruz ama söz verdiler” diye belirti.

'IŞİD'LİLERİ EBEDİYEN BURADA TUTAMAYIZ'

Türkiye’nin IŞİD üyelerini koz olarak kullanmak istediğini öne süren Kobane, harekat nedeniyle ellerinde tutuklu bulunan 5 bin IŞİD üyesini tutma olanaklarını olmadığını da kaydetti. Bu konuda batı hükümetlerini sürdürülebilir bir çözüm bulmak için sürekli zorladıklarını söyleyen Kobane, “Onlara iki seçenekleri olduğunu defaatle söyledik. Ya tutukluları geri alacaklar ve onları mahkemelerinde yargılayacaklar ve böylece yapılan anlaşmayı onurlandırmış olacaklar ya da burada uluslararası bir mahkeme kurulacak. Çünkü bu insanları ebediyen burada tutamayız” dedi. Bölgedeki dengelerin değiştiğini söyleyen Kobane, “Gelecekte bu mahkumlara ne olacak bilmiyoruz. Evet başka ülkeler için de tehlike arz ediyorlar” dedi.

'ABD'LİLERİN KENDİ AMAÇLARINA YÖNELİK KAFALARI KARIŞIK'

ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı bir görüşme sonrasında, Trump'ın ABD askerlerini geri çekme kararını değiştirdiğini belirten Mazlum Abdi, şunlar söyledi: ''Bir kısmı gitti, bir kısmı kaldı. Fakat daha sonra geri çekilmeyi durdurdular ve geri döndüler. Öte yandan ABD'nin kendi amaçlarına yönelik kafaları epeyce karıştı. Net bir amaçları yok. Bizim kendi adımıza amacımız gayet net. Biz Amerikan’ın burada kalmasını istiyoruz.

Suriye’de bir çözüme ulaşılana kadar. Aksi taktirde IŞİD'le tekrar savaş ihtimali ortaya çıkacak ve bu durum Suriye’deki insanların hayatlarını tehlikeye atacak. Türkiye işgali başlamadan önce az sayıda İngiliz Özel Kuvvetleri askeri burada Kuzey Suriye’deydi. Daha fazla askerin bölgeye getirilmesini İngiltereli yetkililer ile görüştük. Olumlu bir geri dönüş aldık. Koalisyonda yer almaya devam edeceklerini teyit ettiler.''

 
Anahtar Kelimeler:SDG, MAZLUM, KOBANE, TÜRKİYE, SURİYE, IŞİD,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Dünya Haberleri
Almanya Dev-Genç: 11 Ve 12 Temmuz'da Açlık Grevindeyiz
Brüksel’de Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Eyleme Sen De Katıl!
Yunanistan Halk Cephesi Yunan Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüşe Katıldı

Yunanistan Halk Cephesi Yunan Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüşe Katıldı
Köln’de Yapılacak Miting ve Yürüyüşe Çağrı
Selanik Halk Cephesi Direnişçilerin Sesi Soluğu Olmaya Devam Ediyor
Yunanistan’dan Grup Yorum İçin Destek Videosu Ve Şiiri
HALK CEPHESİ: 12 Temmuz'da Tüm Avrupa'da Açlık Grevindeyiz
Diğer Başlıklar

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
SURUÇ KATLİAMI İÇİN 'ADALET ZİNCİRİ'
ÇAYAN HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
Yunanistan Hapishanesindeki Tutsaklardan Ölüm Orucu Direnişçileri İçin 1 Günlük Destek Açlık Grevi
4 Savcı Cinayeti Değil Şenyaşarlar'ın Nereye Gömüldüklerini Araştırmış
12 TEMMUZ DİRENİŞİ
Okmeydanı Halk Cephesi: Ülkemizdeki Her Türlü Pisliğin Sahibi De Hamisi De AKP Faşizmidir
Nancy’de Bir Haftalık Destek Açlık Grevi Yapılacak
Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Eylem 
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(46 Online) 0,03ms