Bugün - 29 Ocak 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Merve Demirel'i taciz eden polisin ifadesi avukatlara haber verilmeden alınmış!

MERVE DEMİREL YÜKSEL DİRENİŞİ GÖZALTI

Gündem Haberi - 07 Kasım 2019 Perşembe - 19:33
MERVE DEMİREL YÜKSEL DİRENİŞİ GÖZALTI
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sakarya Caddesi'nde gözaltına aldığı Merve Demirel'i taciz eden polis memuru Sezgin S.'nin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Sanığın ara duruşmada mağdur avukatlarına haber verilmeden ifadesinin alındığı ortaya çıktı.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Sakarya Caddesi’nde 16 Şubat 2019 tarihinde TAYAD üyelerinin tutuklu ÇHD’li avukatların serbest bırakılması talebiyle yaptığı eylemde gözaltına alınan Merve Demirel, polis aracına bindirilirken polisin elle tacizine uğramıştı. Merve Demirel ve Ankara Barosu’nun yaptığı suç duyuruları üzerine polis memuru Sezgin S. hakkında "Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle basit cinsel saldırı" suçundan dava açıldı. Davanın duruşması Ankara 29'uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

DURUŞMAYA ÇOK SAYIDA POLİS GELDİ

Duruşma salonunun önünde çevik kuvvet polisleri beklerken, salonda da çok sayıda sivil polis yer aldı. Adliye karakolunda görevli polislerin dışında bazı polislerin de silahla salona girmesi tepkiye yol açtı. İzleyicilerin itirazları üzerine silahlı polisler dışarı çıktı. Ancak hâkim, sadece adliye görevlisi iki polisin güvenlik amaçlı duruşmada hazır bulunduğunu tutanak altına aldı. Duruşmaya Demirel ve avukatları katılırken, sanık polis Sezgin S. Ve avukatı mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı.

HAKİM DURUŞMAYI TERK ETTİ

Duruşmanın başında hâkim, vekâleti olmayan avukatların duruşma salonunu terk etmesini istedi. Avukatların itirazı üzerine mahkeme başkanı duruşma salonunu terk etti. Hâkim Ali Yüksel’in birkaç dakika sonra tekrar gelmesiyle başlayan duruşma, sonuna kadar gergin bir şekilde sürdü. Vekâleti olmayan avukatlara cübbelerini çıkarttıran hâkim, avukatlara ancak izleyici olabileceklerini söyledi.

SANIK POLİSİN İFADESİ 4 KASIM’DA ALINMIŞ!

Sanık polisin ifadesinin ara duruşmada mağdur avukatlarına bildirilmeden alındığı da duruşma sırasında yapılan belge okumalarıyla ortaya çıktı. 4 Kasım’da ifade veren sanık polisin suçlamaları ret ederek, kendisinin gözaltı aracının şoförü olduğunu belirttiği ve müdahale talimatı üzerine arkadaşlarına yardımcı olmak için gruba müdahale ettiğine dair beyanlar verdiği görüldü.

POLİS ÖLÇÜLÜ MÜDAHALE SAVUNMASI

Sanık polisin Demirel’i gözaltına alınmasını da şöyle anlattı: “Yerdeki müştekinin kolundan tutup ayırmaya çalıştım. Direnmemeleri hususunda ikazda bulundum. Müştekiyi kolundan tutup araca yaklaştırdık, müşteki sol dizini aracın tampon bölgesine koyup araca binmemek için direndi, kendini aşağı doğru bırakıyordu. Önce kolundan aracın içine doğru bindirmek için zorladık, dizini dayadığı için iterek bindiremedik. Sırtından iteklemeye çalıştım, bacağından güç aldığı için yine başaramadım. Daha sonra bacağını tampondan kurtarmak amaçlı pantolon sol cep kapağı alt kısmından, pantolonunun kumaşından yakalayıp diğer yandan da sağ omzundan tutup içeriye iterek araca bindirdim.” Sezgin S, kanunun kendisine verdiği ölçüler içinde müdahale ettiğini belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Merve Demirel’in avukatı Mehmet Refik Atalay, kendilerine haber verilmeden ara duruşma yapılmasına tepki gösterdi. Sanığı sorgulamalarının engellendiğini belirten Atalay, salondaki silahlı polislerin müvekkili üzerinde baskı yarattığını da söyledi. Aynı zamanda yetki belgesi vereceklerini söylemelerine rağmen avukatların çıkarılmak istendiğini hatırlatarak, “Tüm bu nedenlerle reddi hâkim talebinde bulunuyoruz” dedi. Hâkim Ali Yüksel, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Ankara Barosu’nun müdahillik talepleri de kabul edilmedi. Mağdur Merve Demirel, sanık duruşmada olmadığı için ifade vermeyi reddederken, mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanığın sorgusu yapıldığı için yeniden sorgulanması talebini reddeden hâkim, soruşturma aşamasında dinlenen polis memuru Uğur K.’nin tanık olarak dinlenmesine ve reddi hâkim talebinin reddedilmesi kararının incelenmek üzere Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 19 Mart tarihine erteledi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:MERVE, DEMİREL, YÜKSEL, DİRENİŞİ, GÖZALTI,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu ’da Halk Okulu Dergisinin Dağıtımı Yapıldı
Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam ediyor
Dışişleri Bakanlığı’ndan Cumartesi Anneleri açıklaması: “Turistleri rahatsız ediyorlar”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Cumartesi Anneleri açıklaması: “Turistleri rahatsız ediyorlar”
Yüksel Direnişi 1176. Gün Öğlen Açıklaması: 20 Yıldır Toplanan Deprem Vergileri Nerede?
Grup Yorum Üyeleri Ölüm Orucu Direnişine Devam Ediyor
Gözaltında coplu tacize takipsizlik: Tanıklar dinlenmedi, kameralar incelenmedi
Armutlu'da Direnişlere Dair Kapı Çalışmaları Yapıldı
Diğer Başlıklar

Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi Özgür Tutsakları Mustafa Koçak ve Grup Yorum İçin 1 Aylık Açlık Grevine Başlıyor
Armutlu ’da Halk Okulu Dergisinin Dağıtımı Yapıldı
Gülistan Doku’yu arama çalışmaları devam ediyor
Dışişleri Bakanlığı’ndan Cumartesi Anneleri açıklaması: “Turistleri rahatsız ediyorlar”
Yüksel Direnişi 1176. Gün Öğlen Açıklaması: 20 Yıldır Toplanan Deprem Vergileri Nerede?
Grup Yorum Üyeleri Ölüm Orucu Direnişine Devam Ediyor
Gözaltında coplu tacize takipsizlik: Tanıklar dinlenmedi, kameralar incelenmedi
İsviçre Halk Cephesi'nden Ticono Alevi Derneğinde Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Dayanışma Semineri
Armutlu'da Direnişlere Dair Kapı Çalışmaları Yapıldı
‘Neden röportaj verdin’ diyerek ikinci kez darp ettiler
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(46 Online) 0,03ms