Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 12:46
 
Silivri Hapishane'sinde Görüşe 'Güvenlik' Engeli
GRUP YORUM SİLİVRİ EBRU YEŞİLIRMAK YÜRÜYÜŞ
Gündem Haberi


Silivri Hapishanesi’nde bulunan ablası Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak ile görüşen Ebru Yeşilırmak’ın, aynı hapishanedeki nişanlısı Ümit Çimen’le yapmak istediği görüşe ise “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmedi.

Yürüyüş Dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak, 27 Haziran 2016’da İstanbul Sultangazi’ye bağlı Gazi Mahallesi’nde Baraj Yolu üzerinde özel bir araçla seyir halinde olduğu sırada, polisin açtığı ateş sonucu sırtından yaralandı. Uzun bir süre tedavi edilen Yeşilırmak, bir yıl sonra tutuklandı. Haziran ayında Yürüyüş Dergisi’ne yapılan baskın sonucunda Yeşilırmak’ın nişanlısı Ümit Çimen de tutuklandı. 17 Temmuz 2019’da tahliye olan Yeşilırmak, yaklaşık 4 aydır Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan nişanlısı Çimen’in görüşüne gerçekleştirmesine izin verilmiyor.

GÖRÜŞE ‘GÜVENLİK’ ENGELİ

Yeşilırmak, hapishane idaresinin “güvenlik” gerekçesiyle görüşe izin vermediğini söyledi. Çimen’in “Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik” yasası kapsamında kendisini görüşçü olarak bildirdiğini ancak bu hakkının engellendiğini belirtti.

Aynı cezaevinde bulunan kardeşi Grup Yorum üyesi Emel Yeşilırmak ile görüş yapmasında herhangi bir engel olmadığını ancak nişanlısı Çimen ile görüşmesi, “Emniyetten yazı gelmedi. Güvenlik soruşturmasından kaynaklı sizi görüşe alamayız” gerekçesiyle engellenen Yeşilırmak, “Çelişkili bir durum var. Güvenlik sorunu olsa, kardeşimle de görüş yapamamam gerekiyor. Ben kardeşimle hem açık hem kapalı görüş yapabiliyorum ama nişanlımla görüşmem engelleniyor” dedi.

Çimen’in engellemeye karşı Bakırköy İnfaz Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulunduğunu aktaran Yeşilırmak, kendisinin de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğunu kaydetti. Yeşilırmak, savcılığın, “Emniyet izin vermiyorsa, ben hiç izin vermem” diyerek başvurusunu reddettiğini söyledi. Uygulamayı tecrit olarak değerlendiren Yeşilırmak, duruma tepki gösterdi.

ANNESİ DE TUTUKLANMIŞTI

Çimen’in annesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi (Armutlu) Şubesi Cemevi yöneticisi Songül Çimen de, 10 Ekim’de oğluyla yaptığı görüşme sonrası hakkındaki gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

(MA)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı