Bugün - 10 Ağustos 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Kanar: BM Güvenlik Konseyi karar alırsa Türkiye yargılanır

BM GÜVENLİK KONSEYİ TÜRKİYE SAVAŞ SUÇU

Gündem Haberi - 31 Ekim 2019 Perşembe - 10:01
BM GÜVENLİK KONSEYİ TÜRKİYE SAVAŞ SUÇU
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Savaş suçunun en ağır suçlardan biri olduğunu belirten deneyimli hukukçu Ercan Kanar, Türkiye'nin MSO'nun yaptıklarından sorumlu olduğunu belirterek, "BM Güvenlik Konseyi karar alırsa Türkiye yargılanır" dedi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarında yasaklı silah kullanımı ve yine Türkiye'nin savaş suçu işlediği iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Konu ile ilgili Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yerine kurulan Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarının "Hukuka aykırı şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verdiğini ve ciddi hak ihlallerinin ortaya çıkmasıyla savaş suçu teşkil ettiğini" ifade etti. ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, yargısız infaz ve işkence görüntülerine tanık olduğunu belirterek, bunun savaş suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade edip sorumlu olarak Türkiye’yi işaret etti. Birleşmiş Milletler (BM) Savaş Suçları eski Başsavcısı Carla Del Ponte ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a savaş suçu işlediği gerekçesiyle soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Deneyimli hukukçu-Avukat Ercan Kanar da, Türkiye'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olmadığını belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin alacağı ittifak kararıyla savaş suçu işleyenlerin cezalandırılabileceğine dikkat çekti.

SAVAŞ SUÇU EN AĞIR SUÇ

Kuzey ve Doğu Suriye'ye yapılan saldırı sonrası, hastanelerin bombalanması ve fosfor bombalarının kullanılması iddialarının açığa çıkarılması gerektiğini belirten avukat Ercan Kanar, "Uluslararası Af Örgütü ve Birleş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı da, aynı iddiaları dile getirdi. Hatta Erdoğan ‘yargılanabilir’ denildi. ABD Savunma Bakanı da benzeri imalarda bulundu. Savaş suçu, Uluslararası Ceza Hukuku açısından 4 büyük suçlardan birisidir. En ağır suçlardan biridir. 2002 yılında Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nin dayanağı olan Roma statüsünde yer aldı. Fakat Türkiye bu anlaşmayı henüz onaylamadı. Hala taraf olmadı. Ama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oy birliği ile alacağı kararla savaş suçu işleyenleri Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin önüne çıkartabilir" dedi.

TÜRKİYE TARAF DEĞİL

Türkiye'nin işlediği savaş suçlarından yargılanmasının zor bir mekanizma olduğunu ifade eden Kanar, "Çünkü Türkiye Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf değil. İmzaladı fakat onaylamadı. Onaylamadığı sürece taraf olamıyor. Fakat yargılanmasının tek bir koşulu olabilir. BM Güvenlik Konseyi ittifakla karar alır ise yargılanır. Ama Güvenlik Konseyi hiçbir zaman Türkiye hakkında ittifak ile bir karar almadı. Karar alması da zor gözüküyor. Ekonomik ilişki ve devletlerarası çıkar ilişkileri, politik nedenler BM Güvenlik Konseyi'nden ortak bir karar çıkmasını engellemektedir" ifadelerini kullandı.

İÇ ÇATIŞMALARDA SAVAŞ SUÇU

Savaş suçunun sadece iki devlet arasındaki savaşlarda gerçekleşen suçları kapsamadığını söyleyen Kanar, iç çatışmalarda ortaya çıkan suçların da savaş suçu kapsamında değerlendirildiğini belirtti. Kanar, Cenevre Savaş Sözleşmelerinin ortak 3'üncü maddesini hatırlatarak, Uluslararası Ceza Hukuku kriterlerine göre 40'a yakın fiilin savaş suçu sayıldığına dikkat çekti.

Kanar savaş suçu sayılan fiillerin bir kısmını ise şu şekilde sıraladı: Kasten öldürme, sivilleri, çocukları, hastaneleri, dini tapınakları, kültürel değerleri hedef alma, bir yerin demografik yapısını değiştirme, belirli bir nüfusu göçe zorlama, işgal edilen bir yere kendi nüfusunu zorla yerleştirme, biyolojik deneyler, işkence ve insanlık dışı muameleler, vücuda veya sağlığa ıstırap verme, ciddi yaralama, yasadışı mülkiyetin yaygın olarak yok edilmesi veya sahiplenilmesi, yargısız infazlar, esirlerin adil olmayan yargılanması, merhamet edilemeyeceğinin ilan edilmesi, hukuka aykırı sürgün, nakletme, rehin alma, sivil birey ve nüfusa karşı kasten saldırı, askeri olmayan sivil hedeflere saldırı."

CİZRE'DE İNSANLIK SUÇU

Bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı dönemlerinde de hak ihlallerinin yaşandığının altını çizen Kanar, "Orda da insanlığa karşı suç var. Fakat Türkiye'de bu tip olaylarda hiçbir savcı cesaret edip bu tür suçları işleyenler hakkında dava açamaz, açmadı. Çünkü bağımsız bir yerde tarafsız bir yargı söz konusu değil. Cizre'deki hak ihlallerine karşı 200 avukat ile yaptığımız açıklama nedeniyle bende dahil 19 avukat yargılanıyoruz. Türkiye insanlığa karşı suç işlemiştir dediğimiz için. İnsanlığa karşı suç işleyenlere dava açılması gerekirken barışı savunduğumuz için, suça karşı çıktığımız için biz yargılanıyoruz" diye belirtti. SAVAŞ SUÇU İŞLEYENLER YARGILANDI Tarihte savaş suçu işleyenlerin yargılandığına dikkat çeken Kanar, "Daha önce de savaş suçu, Nürnberg yargılamalarında Nazilere uygulandı. Polonya, Macaristan, Çekoslovakya ve Fransa’daki mahkemelerde Naziler ile işbirliği yapanlara savaş suçundan cezalar verildi. Hatta Nürnberg mahkemelerinde ondan fazla ölüm cezası, 20 civarında müebbet hapis cezası ve çok sayıda değişik süreli cezalar verildi" diye konuştu.

ULUSLARARASI MAHKEMEYE ÇIKARTILDILAR

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluşunda 80 devletin yer aldığını ifade eden Kanar, çoğu devletin kabul etmediğini ve taraf olmadığını belirtti. Kanar, "Kuruluşunda Amerika'da yer aldı fakat Amerika'da kabul etmedi. Çünkü, ABD'de kendi askerlerinin işlediği suçlardan yargılanacağını tahmin ederek taraf olmadı. Şimdi Türkiye'de taraf olmak istemiyor. Taraf olduğu taktirde devleti yönetenlerin rütbesi ne olursa olsun yargı önüne çıkartılır" ifadelerinde bulundu. Kanar, daha önceki yargılamaları hatırlatarak, "Afrika, Gürcistan ve Azerbaycan insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle Uluslararası Mahkeme önüne çıkartıldılar. Bosna Hersek'te de benzeri durum gelişti" diye vurguladı. Türkiye'nin SMO'ya olan desteğini de hatırlatan Kanar, Türkiye'nin SMO’yu teşvik etmesi nedeniyle pratiklerinden de sorumlu tutulabileceğini ifade etti.

MA / Mehmet Halit Çetinbaş

 
Anahtar Kelimeler:BM, GÜVENLİK, KONSEYİ, TÜRKİYE, SAVAŞ, SUÇU,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Hastanede Zorla Tutulan Ölüm Orucundaki Avukat Aytaç Ünsal'dan Mesaj
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı

DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Liseli Dev-Gençlilerden Gazi Mahallesi'nde Halkın Avukatları İçin Pullama Çalışması
İŞTE AKP'NİN GRUP YORUM KORKUSU: ÇOK SAYIDA GÖZALTI
Diğer Başlıklar

Belçika Halk Cephesi Açıklama: Türküler Susmaz Halaylar Sürer
'Gülüstan'ın Kaybedilme, Kaçırılma Ve Öldürülme İhtimalleri Üzerinde Durulmalı'
Hastanede Zorla Tutulan Ölüm Orucundaki Avukat Aytaç Ünsal'dan Mesaj
HAYDİ HEP BİRLİKTE TÜRKÜLERİMİZİ SÖYLEMEYE!
DEV-GENÇ: Fatih'te Ölüm Orucu Direnişleri İçin Yazılamalar Yapıldı
ÖLDÜREN VEYA SAKAT BIRAKAN ÖLÜM ORUCU DEĞİL MÜDAHALE BİÇİMİDİR!
TAYAD'lı Ailelerden Kadıköy'de Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatan Bildiri Dağıtımı
Liseli Dev-Gençlilerden Gazi Mahallesi'nde Halkın Avukatları İçin Pullama Çalışması
İŞTE AKP'NİN GRUP YORUM KORKUSU: ÇOK SAYIDA GÖZALTI
AKP Ve Katil Polisi Armutlu Cepheyi Durduramıyor: Yarın Yapılacak Grup Yorum Konser Çalışmaları Hız Kesmiyor
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(53 Online) 0,09ms