Bugün - 31 Mayıs 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Hukukçular: Metin Feyzioğlu'nun sözleri Nusaybin'de uygulandı

NUSAYBİN SİVİL ÖLÜMLER FEYZİOĞLU TBB

Gündem Haberi - 19 Ekim 2019 Cumartesi - 10:17
NUSAYBİN SİVİL ÖLÜMLER FEYZİOĞLU TBB
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Nusaybin’de incelemelerde bulunan hukukçular, kentteki ölümlerle ilgili etkili bir soruşturma yürütülmemesi dolayısıyla suç duyurusunda bulunacak. Hukukçular, TTB Başkanı Feyzioğlu'nun sözlerinin Nusaybin'de uygulandığına şahit olduklarını da söyledi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) üyesi avukatlar, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim günü başlattığı operasyon sonrası 12 kişinin hayatını kaybettiği sınır kenti Mardin'in Nusaybin ilçesinde incelemelerde bulundu. Kentte hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılarla görüşen avukatlar, nereden geldiği belli olmayan patlayıcılardan kaynaklı yaşanan ölümlerle ilgili soruşturmalara dair değerlendirmede bulundu.

SADECE BAŞSAĞLIĞI DİLEMİŞ

TOHAV üyesi Avukat Rengin Ergül, ölümlerle ilgili etkili bir soruşturmanın yürütülüp yürütülmediği bilgisini almak için Cumhuriyet Başsavcılığıyla da görüştüklerini aktardı. Nusaybin Devlet Hastanesi Başhekimi ile yapmak istedikleri görüşme talebinin ise gerçekleşmediğini kaydeden Ergül, şu an İlçe Devlet Hastanesi'nin askeri bir hastane izlenimi verdiğini dile getirdi.

“Türkiye Cumhuriyeti, pozitif yükümlülüğü olarak bu yaşamını yitirenlerin ölümünden sorumluluk taşıyanları tespit etmek zorunda” diyen Ergül, etkili bir soruşturmanın yürütülmesi gerektiğine vurgu yaparak, bunu tespit etmek için kente geldiklerini söyledi. Soruşturmanın Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü bilgisini paylaşan Ergül, "O yüzden soruşturmaya ilişkin detaylı bilgi alamadık. İlçenin idari, yetkili birimleri, savcısı ve kaymakamlığa sadece başsağlığı dilemek için aileleri gezmiş durumda. Biz idari ve yetkili birimlerini görevlerini yapmaya çağırıyoruz” dedi. Savcılıktan aldıkları bilgilere göre, olay yerinden sadece havan mermileri parçalarının toplandığını kaydeden Ergül, “Caddedeki oyuklar zift ile kapatılmış durumda. Aslında şu an bir olay yeri yok. Savcılık olayı birebir yürütmediği için bize sağlıklı bir bilgi veremiyor” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSU

Hukukçular olarak etkili bir soruşturmanın yürütülmesi için çaba göstereceklerini vurgu yapan Ergül, “Başvuruları aldık. Bu doğrultuda suç duyurusunda bulunacağız. Burada bir yaşam hakkı ihlali var. Devleti pozitif hükümlülüğünü yerine getirmeye, etkili bir soruşturma yapmaya çağıracağız. Onun dışında uluslararası kurumlara, Birleşmiş Milletlere (BM), Avrupa Konseyi’ne (AK) acil eylem çağrılarında bulunmayı planlıyoruz. Ailelerden onay aldık ve bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

HALKIN YAŞAM HAKKI

Kentte daha önceki yıllar ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını hatırlatan Ergül, "Savaşa sürüklenmiş bir toplum. İnceleme yaptığımız yerler daha önce abluka ilan edilen ve daha sonra TOKİ yapıları yapılan yerler. Nusaybin yeterince savaş gördü. Burada geçmişteki cinayetler nasıl aydınlatılmadıysa bugün de buna terk etmek istiyorlar. Halkın yaşam hakları garanti altında değil. Havan toplarının nereden geldiği ve neye karşı korunmaları gerektiğine dair bir bilgi verilmiş durumda değil" ifadelerini kullandı.

FEYZİOĞLU’NUN SÖZLERİ

Kentte incelemelerde bulunan ÖHD’li avukat Nurettin Deniz ise, kentte karşılaştığı manzarayı Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Devlet sivilleri korumak zorunda değil” sözlerine dikkat çekerek, “Bu tür söylemlerin bugün Nusaybin’de uygulandığına da bizzat şahit olduk. Bu genel olarak bir zihniyetin tezahürüdür” dedi.

Sivil ölümlerin önüne geçilmesi gerektiğine işaret eden Deniz, “Sorunların demokratik, barışçıl ve çeşitli siyasi girişimlerle çözülmesini talep ediyoruz. Bizce hiçbir sorun savaş ve şiddetle çözülemez. Dolayısıyla demokratik yol ve yöntemlerin kullanılması gerekir” diye konuştu.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:NUSAYBİN, SİVİL, ÖLÜMLER, FEYZİOĞLU, TBB,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor

Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
Faşizminin Hizmetkarı Polislere Soruyoruz: Katil Olmak Nasıl Bir Duygu? İyi Hissettiriyor Mu?
Diğer Başlıklar

Grup Yorum’la Dayanışmaya Çağrı
Armutlu Halk Cephesi Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatmak İçin Kuşlama Yaptı
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Yunanistan Halk Cephesi: Ölüm Orucu Direnişçileri İçin 31 Mayıs’ta 1 Günlük Açlık Grevi Çağrısı
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
İsviçre'de Dev-Gençliler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Pullama Yaptı, Pankart Astı
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(45 Online) 0,08ms