Bugün - 10 Temmuz 2020 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

5 Ekim Ekmek Ayaklanması: Devrime giden yolda kadınlar

5 EKİM VERSAY SARAYI FRANSIZ DEVRİMİ

Gündem Haberi - 05 Ekim 2019 Cumartesi - 13:56
5 EKİM VERSAY SARAYI FRANSIZ DEVRİMİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

5 Ekim 1789’da, bundan 230 yıl önce bugün, Fransa’da ekmek talebiyle Versay Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, halkın saray yönetimine boyun eğmeyeceğini göstermişti. Versay Kadınlar Yürüyüşü, Fransız Devrimi’ne giden yolda tarihe yazılan en önemli mücadelelerden biridir.

Monarşik otoritenin sembolü olan Bastille Hapishanesi’nin 14 Temmuz 1789 günü baskı altındaki Fransız halkı ve burjuvazisi tarafından basılıp yıkılması, Fransız devrimine ve feodalizmin yıkılmasına öncülük eden ayaklanmalardan biriydi. Bu ayaklanmadan kısa bir süre sonra gerçekleşen bir diğer önemli olay ise Versay Sarayı’nın basılmasıydı. Kraliyet baskısının tarihsel sembolü Bastille Hapishanesi’nin ardından, bu defa açlık ve yoksullukla boğuşan Fransız halkının öfkesinin doğrudan, en görünür ve en somut hedefi Versay Sarayı idi.

18. yüzyılın sonlarında gelirinin yarısından fazlasını sadece ekmeğe veren Paris halkı şehirde ekmek bile bulamazken, Paris’in uzağındaki şatafatlı saraylarında ziyafetler veren Kral 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette, Fransız topraklarında bir hayli düşman kazanmıştı. 5 Ekim 1789’da ekmek talebiyle gerçekleşen Versay Kadınlar Yürüyüşü, kraliyet ailesinin yıllardır yaşadığı saraydan halkın zoruyla çıkarılıp Paris’e getirilmesi ile tarihteki yerini aldı.

EKMEK KRİZİ KADINLARIN MESELESİYDİ

Uzun süren savaşlar ve ekonomik sıkıntılar içerisinde en temel ve hatta tek besin kaynağı olan ekmeğe bile ulaşamayan yoksul halk içerisinde özellikle ev halkının beslenmesinden sorumlu olan kadınların kaybedecek hiçbir şeyi kalmamıştı. Ekmek isyanlarındaki öfkeli kalabalık, daha iyi ekmekleri zenginlere, kötülerini ise yoksullara satmaya çalışan fırıncılara cezalarını verme konusunda kararlıydı. Giderek büyüyen ekmek krizi için sokakları hareketlendiren kalabalığın başını kadınlar çekiyordu. Ekmek krizi, artık kadınların meselesiydi ve sarayı basıp istediklerini alana kadar sokakta mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerdi.

5 EKİM SABAHI

5 Ekim sabahı ayaklanma, çarşıdan ve Saint-Antoine banliyösünden aynı anda alevlendi. Çarşıdaki kadın balık satıcıları, pazarcılar ve banliyödeki işçi kadınlar, “Ekmek!” ve “Haydi Versay’a!” diye bağırarak yürürlerken, yanlarından geçenleri kendilerine katılmaları için ikna etmeye çalışıyorlardı. Böylece Paris’ten Versay Sarayı’na kadar en az 30 kilometre olan mesafede, yağmura rağmen kitleselleşen bu yürüyüş, krala ve meclise Paris’e ekmek getirmelerini söylemek için yapılıyordu.

Kadınların uzun yürüyüşünden sonra saraya varır varmaz hedef aldıkları kişi Fransa Kraliçesi Marie Antoinette idi. Ekmek yokluğu nedeniyle fırıncıları değil, kraliyet ailesini suçlayan kadınlar “Ne zaman ekmek yiyeceğiz?” bildirisini okudular. Birkaç ay önce, Ağustos Kararları ile İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni kabul edeceğine söz veren 16. Louis saray depolarından Paris halkına ekmek dağıtılacağı söylese de kadınların büyük bir kısmı kralın sözleriyle yetinmeyip geceyi sarayın önünde geçirdi.

SİYASET ARTIK HALKIN GÖZLERİ ÖNÜNDE YAPILACAKTI

Sabah olduğunda gece nöbetçi kalan Parisliler ve Saray muhafızları arasında çıkan arbedede muhafızların bir kişiyi öldürmesinin ardından ayaklanmacılar saraya ve Marie Antoinette’in özel odalarına kadar girdi. Kralın Versay Sarayı’ndan çıkıp Paris’e gelmesini talep eden eylemcilerin bekleyişleri sonucu kraliyet ailesi, Paris Ulusal Muhafızları ve eylemci kadınlar eşliğinde başkent Paris’e getirildi. Bir gece içerisinde Ulusal Meclis de yeniden Paris’e taşındı. Fransa’nın yüksek siyaseti, artık Paris’in devrimci halkının gözleri önünde yapılacaktı.

Parisli kadınlar, kral başkente gelir gelmez bitmeyen ekmek krizi nedeniyle sokaklara çıkmaya devam ettiler. Mısır pazarını bastılar, bir kısmını görsün diye krala gönderdikten sonra bozulmuş unları nehre döktüler, gizli depolarda unların saklanmasını protesto etmek için sokaklara çıktılar. Ekmek krizi bir süre sonra meclisin kararlarıyla dindi.

Kadınlar Yürüyüşü, Versay monarşisini sona yaklaştıran en önemli direnişlerden biridir. Halkın saraya değil sarayın halka tabi olduğunu gösteren yürüyüşçüler, saraylara, sömürücülere, eşitsizliğe karşı dimdik ayakta dikilen emekçi kadınların ve halkın çok önemli tarihsel simgelerinden biridir.

Ekin Bulut/ soL

 
Anahtar Kelimeler:5, EKİM, VERSAY, SARAYI, FRANSIZ, DEVRİMİ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
9 Ağustos Grup Yorum Konseri Faşizme Karşı Tek Yürek Çağrısıdır!
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver

Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Aytaç Ünsal: Sizi Savunduğum İçin Çok Mutluyum
Ölüm Orucundaki Ebru Ve Aytaç Direnişlerine Devam Ediyorlar: Halkın Avukatları Tahliye Edilsin!
TAYAD'lı Aileler Çağlayan Adliyesi Önünde Adalet Nöbetine Devam Ediyor
Diğer Başlıklar

AKP'li Zorbaların Saldırısına Uğrayan Şenyaşar Ailesi Duruşmasına Alınmayan HDP'li Vekiller: Kim neyi Gizliyor?
Yunanistan Halk Cephesi Yunan Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüşe Katıldı
9 Ağustos Grup Yorum Konseri Faşizme Karşı Tek Yürek Çağrısıdır!
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Köln’de Yapılacak Miting ve Yürüyüşe Çağrı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Aytaç Ünsal: Sizi Savunduğum İçin Çok Mutluyum
Ölüm Orucundaki Ebru Ve Aytaç Direnişlerine Devam Ediyorlar: Halkın Avukatları Tahliye Edilsin!
Selanik Halk Cephesi Direnişçilerin Sesi Soluğu Olmaya Devam Ediyor
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(117 Online) 0,09ms