Bugün - 14 Temmuz 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Hacı Lokman Birlik soruşturması 4 yıldır yerinde sayıyor

ŞIRNAK HACI LOKMAN BİRLİK ÖZEL HAREKAT POLİSİ

Gündem Haberi - 02 Ekim 2019 Çarşamba - 20:27
ŞIRNAK HACI LOKMAN BİRLİK ÖZEL HAREKAT POLİSİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Şırnak'ın Dicle Mahallesi'nde, 3 Ekim 2015 tarihinde yaralı bir halde bedeni zırhlı araca bağlanıp sürüklenerek öldürülen Hacı Lokman Birlik'in (24) ölümünün üzerinden 4 yıl geçti. Ancak, "insanlık yerde sürükleniyor" şeklinde anılan ve kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olan olaya ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma halen tamamlanmadı. Soruşturma kapsamında bugüne kadar sadece bazı polislerin şüpheli sıfatıyla ifadeleri alındı.

TUTANAKTA CENAZENİN SÜRÜKLENDİĞİ GİZLENDİ

Olay günü yaralandıktan sonra zırhlı aracın arkasında sürüklenen Birlik'in bedeni, o dönem hastaneye götürülmek yerine, kent merkezinde bulunan Mehmet İşler Karakolu'na kadar yerde sürüklendi.

Kolluk kuvvetleri tarafından tutulan tutanakta ambulansın güvenlik nedeniyle olay yerine getirilmediği yazıldı. Ancak, daha sonra dosyaya eklenen telsiz konuşmalarında ambulans talep edildiğine veya ambulansın güvenlik nedeniyle mahalleye giremeyeceğine dair bir diyalogun olmadığı tespit edildi. Olayın yaşandığı gün savcılık ile yapılan görüşme tutanağında, "yaralı şahıs" olarak bahsedilen Birlik'in bedeninin zırhlı araca bağlanarak sürüklenmesine ilişkin ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Söz konusu tutanakta, "şahsın sağlık durumu açısından risk oluşturulduğundan şahsın ekip aracına alınarak ivedi bir şekilde Şırnak Devlet Hastanesi'ne götürüldüğü" denilmesi dikkat çekti.

GÖRÜNTÜLER GÖNDERİLMEDİ

Olay yaşandıktan 2 gün sonra ise Birlik'in aile avukatları, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'na "kasten öldürme", "işkence ve kötü muamele", "kişinin hatırasına hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "suç işlemeye tahrik", "görevi kötüye kullanma ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlamalarıyla şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Birlik’in vurulduğu ve sürüklendiği yere yakın işyerlerinin kamera görüntüleri, sürüklenerek getirildiği karakolun kamera kayıtlarının ve MOBESE kayıtlarının dosya içerisine alınması talep edildi. Ayrıca, zırhlı araç içerisindeki polislerin ve sürükleme esnasında küfür eden polisin kimlik bilgilerinin tespitini ve şüphelilerin tespitinden sonra tutuklama ve kaçak durumda olanlar için yakalama kararı çıkarılması talep edildi. Suç duyurusunu kabul eden savcılık ise, emniyetten Birlik’i sürükleyenleri, kayda alanları ve internet ortamında kimin paylaştığının tespitini istedi. Ancak, emniyet ve ilgili kurumlar tarafından gönderilen cevaplarda ya kameraların arızalı olduğu ya da olay gününe dair bir kayda rastlanmadığı iddia edildi.

CENAZE BAŞINDA 30 POLİS TOPLU FOTOĞRAF ÇEKTİ

Birlik'in aile avukatları, suç duyurusunun yanı sıra bazı görüntülere ulaşarak dosyaya sundu. Görüntülerde 30’a yakın polisin Hacı Lokman Birlik’in cenazesinin önünde toplu fotoğraf çektiği görülürken, avukatlar polislerin kimlik tespitinin yapılarak, haklarında "kamu görevlisinin suçu bildirmeme" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Öte yandan, olayın gerçekleştiği gün iki polisin müşteki sıfatıyla ifadesi alındı. Her iki polis de verdikleri beyanda, "ceset üzerinde bombalı tuzak ihtimali" nedeniyle halat kullandıklarını iddia etti. Olaydan günler sonra müşteki sıfatıyla Birlik’in ağabeyi Mehmet Birlik'in ifadesi alındı. Ağabey Birlik, şikayetçi olduğunu belirtti. Yaklaşık bir ay sonra dosyaya giren "görüntü inceleme ve tespit tutanağı"nda karakolun önünde fotoğraf çeken bir polisin kimliği tespit edildi. Yine, aynı tarihte bahsi geçen zırhlı araçta görevli polislerin isimleri dosyaya girdi.

TELSİZ KAYITLARI DOSYAYA EKLENDİ

Olay gününe ilişkin telsiz kayıtlarının dosyaya eklenmesiyle birlikte, avukatlar bir dilekçe daha vererek konuşmaları yapan polislerin tespitini talep etti. Talep dilekçesini kabul eden savcılık, olay günü telsiz konuşmalarında emri veren ve telsiz konuşmalarını yapan şahısların açık kimlik bilgilerini istedi. Emniyet verdiği cevapta, "Telsiz kodlarının personele tahsisli olduğunu ancak olay günü gerçekleşen yoğun muhabere sebebiyle aynı telsizin farklı personel tarafından kullanılmış olma ihtimali’’ ile talep edilen konuşmaların kime ait olduğunun tespitini yapamadıklarını belirtti. Sonrasında, avukatların talebi üzerine savcılık telsiz kayıtlarının hangi personele tahsisli olduğunu istedi.

"MEN EDİLDİ" DENİLEN POLİSLER GÖREVDE

Bu sırada İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından idari soruşturma başlatıldı. O dönem açıklama yapan dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Tahkikat sonuçlandı. İki polis, bu videoyu çektiği, bu davranışı sergilediği, terör operasyonlarının meşruiyetine gölge düşürdüğü için görevden alındı” dedi. “Görevden men edildi” dediği ifade edilen polislerin farklı Emniyet Müdürlüklerinde görevde olduğu daha sonra ortaya çıktı.

6 POLİSİN İFADESİ ALINDI

22 Şubat tarihinde ise, savcılık Nusaybin'de görev yapan A.G. ve İ.A. adlı polislerin "kişinin hatırasına hakaret’’ suçlamasıyla ifadelerinin alınmasını istedi. Yine, 10 Şubat 2016 tarihinde O. Ç., E. K., M.K. ve Y.Ö.'nün de benzer suçlamayla ifadeleri alındı. Emniyet tarafından düzenlenen "ses tespit tutanağı"nda ise Birlik'e küfreden polisin İ.A.A. olduğu tespit edildi.

TELSİZLERİN KİME TAHSİSLİ OLDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

29 Aralık 2016 tarihinde Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, bir kez daha emniyetten telsiz kodlarının hangi personele tahsisli olduğunu ve açık kimlik bilgilerini istedi. 2 Şubat 2017 tarihinde telsiz kodlarının hangi personele ait olduğu dosyaya sunuldu. Bir telsiz kodunun dönemin Özel Harekat Şube Müdürü M.K.’ye, başka bir telsiz kodunun ise dönemin 1'inci Sınıf Emniyet Müdürü E.R.‘ye ait olduğu ortaya çıktı.

SADECE "KİŞİNİN HATIRASINA HAKARET"TEN İŞLEM YAPILDI

Halen açık olan soruşturma dosyası, aradan geçen uzun süreye rağmen sonuçlanmadı. Bugüne kadar sadece "kişinin hatırasına hakaret" suçlamasıyla işlem yapıldı. Kodları tespit edilen amir konumundaki polislerin ise savcılık tarafından ifadelerine başvurulmadı. Dosyada yer alan ifadeler ise, idari soruşturma dolayısıyla verilen ifadeler oldu.

 
Anahtar Kelimeler:ŞIRNAK, HACI, LOKMAN, BİRLİK, ÖZEL, HAREKAT, POLİSİ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Ülkemiz, Emperyalizmin Yeni Sömürgesi, Faşizmin Kurumsallaştırıldığı, Sürekli Faşizmle Yönetilen Bir Ülkedir...
HDP Vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: O Polislerin Yargılanacağını Mı Düşünüyorsunuz Arkadaşlar!
TAYAD'LI AİLELER: ADALET TALEBİYLE SİLİVRİ'DEN ANKARA'YA YÜRÜYÜŞÜMÜZ BAŞLAMIŞTIR

TAYAD'LI AİLELER: ADALET TALEBİYLE SİLİVRİ'DEN ANKARA'YA YÜRÜYÜŞÜMÜZ BAŞLAMIŞTIR
'Ölüm Orucu Bir Meydan Okumadır' Demişti Ebru Timtik 
ÖLÜM ORUCUNDAKİ TUTSAK AVUKAT AYTAÇ ÜNSAL YAZDI: BUGÜN HUKUKÇULAR NE YAPMALI? 
Cephe Milisleri: Bayrağımız Asla Yere Düşmeyecek
HALKIN HUKUK BÜROSU: #EbruAytaçAdilYargılanmadı
Diğer Başlıklar

SEVGİ ERDOĞAN VEFA EVİ'Nİ TANIYALIM
Ülkemiz, Emperyalizmin Yeni Sömürgesi, Faşizmin Kurumsallaştırıldığı, Sürekli Faşizmle Yönetilen Bir Ülkedir...
HDP Vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: O Polislerin Yargılanacağını Mı Düşünüyorsunuz Arkadaşlar!
TAYAD'LI AİLELER: ADALET TALEBİYLE SİLİVRİ'DEN ANKARA'YA YÜRÜYÜŞÜMÜZ BAŞLAMIŞTIR
'Ölüm Orucu Bir Meydan Okumadır' Demişti Ebru Timtik 
ÖLÜM ORUCUNDAKİ TUTSAK AVUKAT AYTAÇ ÜNSAL YAZDI: BUGÜN HUKUKÇULAR NE YAPMALI? 
Cephe Milisleri: Bayrağımız Asla Yere Düşmeyecek
HALKIN HUKUK BÜROSU: #EbruAytaçAdilYargılanmadı
7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(155 Online) 0,23ms