Bugün - 24 Eylül 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

IMF tak diye emretti, ‘Damat’ şak diye yaptı

BERAT ALBAYRAK IMF AKP EKONOMİ

Siyaset Haberi - 01 Ekim 2019 Salı - 12:41
BERAT ALBAYRAK IMF AKP EKONOMİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yıllardır “Parasını ödedik IMF’yi kovduk” diyerek bir çok seçim kazanan AKP iktidarının, ahbap çavuş kapitalizmi ile yönetmeye kalkıştığı ekonomiyi batırınca IMF’yi gizlice ülkeye çağırdığı ortaya çıkmıştı. Gelen IMF heyeti CHP’li Faik Öztrak ve İYİ Partili Durmuş Yılmaz’la da görüşünce gizli görüşme deşifre olmuştu.

İktidarın IMF ile ne görüştüğünden çok neden muhalefetle de görüştüğü üzerinden bir polemik başlayınca görüşmenin içeriği gözden kaçtı. Ancak dün bu görüşmenin içeriğine dair ilk işaret gelmiş oldu.

Elektriğe son bir yıl içinde yapılan 4. zamla (%14.90) birlikte, elektriğe son iki yılda yapılan zam oranı yüzde 60’a ulaştı. Apar topar zammın arkasındaki nedeni ise IMF heyeti ile de görüşen CHP Sözcüsü Faik Öztrak açıkladı. Öztrak, IMF’nin giderken iktidara 5 maddelik bir reçete bıraktığını ve damat bakan Berat Albayrak’ın dün açıkladığı Yeni Ekonomi Programının da bu 5 maddenin ekseninde hazırlandığını söyledi.

Öztrak’ın açıklaması şöyle:

“IMF İLE EVLENELİM DEMİŞLER, ÇEYİZİ DÜZMÜŞLER”

OVP’nin zamanlaması da dikkat çekici. Eylül başında açıklanması gereken program neden yasanın emrettiği gibi Eylül ayının ilk haftasında değil de ayın son iş gününde açıklandı? Bunun cevabı belli. Biliyorsunuz, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, IMF heyetini 4. Madde incelemeleri kapsamında Türkiye’ye davet ettiğini, önceki hafta sonu bizimle yaptığı görüşmelerin ardından kamuoyu, biraz da bizim sayemizde duydu. Kendileri saklıyorlardı. IMF 11 gün boyunca Türkiye’de hükümetle, bürokrasiyle, görüşmüş ama saray bunu kamuoyundan gizlemeyi becermiş. IMF giderken bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklamayla birlikte ekonomide yapılması gerekenler listesini de duyurdu. Anlaşılan OVP, IMF ziyareti beklendiği için üç hafta geciktirildi. Nitekim IMF heyeti görüşmelerini 23 Eylül’de tamamladı. Bir hafta sonra da OVP yayımlandı. Bunlar gizli saklı IMF’yle 11 gün flört etmiş. “Evlenelim” demişler. Çeyizi düzmüşler, başlık parasında anlaşmışlar. IMF, “Birde bunları almadan önce mahallelerindeki insanlara soralım” demiş her şey bir anda ortaya çıkmış. Suçüstü yakalanınca da “IMF benim haberim olmadan mahalleliyle görüştü” diye şimdi yaygara koparıyorlar. IMF’yi de mahalleliyi de suçlayıp işin üstünü örtmeye çalışıyorlar. IMF giderken Saraya 5 maddelik bir tedbir paketi bıraktığını açıkladı. Bir diğer ifadeyle, “evlilik sözleşmesi”ni açıkladı. Peki bunda neler vardı bu pakette? İşgücü piyasasını esnekleştirme vardı. Aynı madde damadın programında da var. Tabi bunun altında ne olduğunu hep beraber biliyoruz kıdem tazminatlarının yeniden düzenlenmesi. IMF, bankaların aktif kalitesini artırmak için bir takım önlemleri alın diyordu bıraktığı notta. Buna yönelik adımların atılacağına dair taahhüt Damadın ev ödevi listesinde var. Ama IMF bu başlık altında bir şey daha söylüyordu. Diyordu ki, BDDK’nın bankaları denetlemesi yetmez bankalarla ilgili olarak bir üçüncü göz, üçüncü şirket bu bankaları özellikle de yurtdışı şirket bu bankaları denetlesin diyordu. Bu ne oldu? Bu konuda Orta Vadeli Program’da bir açıklık yok. Bunu kabul edecekler mi bilmiyoruz. Yine Uluslararası Para Fonu diyordu ki, enflasyonda geçmişe yönelik endekslemeyi bırak. Damadın listesinde de kamunun yönlendirdiği fiyat ve ücretlerde geçmiş enflasyon yerine beklenen enflasyon hedeflerine göre fiyat ayarlayacağız deniyor. IMF’de Kamu-Özel İşbirliği Projeleri için yeni bir mevzuat çerçevesinden bahsediliyordu. Aynı çerçeve düzenlemeden Damadın programında da bahsediliyor. IMF yapılacaklar listesinde kamu maliyesinde milli gelire oran olarak yüzde 1,5’luk tasarruf istemişti, damadın programında bu talep fazlasıyla yerine getiriliyor.

Gazete RED

 
Anahtar Kelimeler:BERAT, ALBAYRAK, IMF, AKP, EKONOMİ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Çocuk istismarcılarını, torbacıları, çetecileri “affeden” AKP bir de sosyal mesafeyi ihlal edip “hatıra fotoğrafı” çektirdi!
Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis Komisyonu’nun Raporunda Yer Almayan Hak İhlallerini Anlattı
'Dingo'nun Ahırı' Meclis’te AKP ve CHP’liler arasında yumruklu kavga

'Dingo'nun Ahırı' Meclis’te AKP ve CHP’liler arasında yumruklu kavga
Ali Kenanoğlu: Bizim vergilerimizle bizi yok sayan Diyanet'e hakkımızı helal etmiyoruz!
TALAN, MAL VARLIĞI, DOLANDIRICILIK VE YÜZYILIN EN KISA HABERİ!
Halk Düşmanı Oligarşi'nin Hizmetkarı Yeni (mi) Uyandı: Hiçbirimizin Türkiye'de Can Ve Mal Güvenliği Yok
AKP'li 'Tarafsız' Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaymakamlarla buluştu: Kapıyı çalıp hemen koliyi, kömürü indirin
Diğer Başlıklar

DEVRİMCİ İŞÇİ HAREKETİ AÇIKLAMA: GRUP YORUM KONSERİ İSTİYORUZ, YAPACAĞIZ! 
Armutlu Direniş Evimize Ölüm Orucu Direnişçisi Aytaç'ı Dostların Ziyaretleri Devam Ediyor
SARIGAZİ HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
BERKİN ELVAN DAVASININ 17. DURUŞMASI GÖRÜLDÜ İŞTE MAHKEMEDE YAŞANANLAR
TSK Operasyonları Kopyala Yapıştır Çıktı
DEV-GENÇ AÇIKLAMA: DİDEM AKMAN’IN TEDAVİSİ ENGELLENEMEZ! 
Armutlu'da Yüksel Direnişçileri İçin Yazılama
Edirne F Tipi Hapishanesinde Özgür Tutsaklar Süresiz Açlık Grevine Başladı
Ruhi Su Dostlar Korosu'nun Şefi İle Ruhi Su Ve Grup Yorum Hakkında Röportaj
ARMUTLU CEPHE MİLİSLERİ'NDEN YAZILAMALAR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(64 Online) 0,14ms