Bugün - 28 Mayıs 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Şakran Kadın Kapalı Cezaevinde açlık grevinden sonra baskılar arttı

ŞAKRAN KADIN HAPİSHANESİ AÇLIK GREVİ

Gündem Haberi - 27 Eylül 2019 Cuma - 11:21
ŞAKRAN KADIN HAPİSHANESİ AÇLIK GREVİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Leyla Sevgin, cezaevinde yaşadığı süreci anlatarak açlık grevinden sonra Cezaevi 1’inci Müdürü’nün tutuklular üzerinde keyfi muamele uyguladığını belirtti.

Hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Şakran Kadın Kapalı Cezaevi yönetiminin, siyasi tutukluları revire çıkartmama, mektup vermeme, sohbetleri yasaklama gibi keyfi uygulamalara devam ettiği belirtildi. Leyla Sevgin, 2015 yılında 1 Kasım seçimleri çalışmaları kapsamında Ağrı’da “Canlı Kalkan” olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak “Örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı. İzmir Şakran Cezaevi’ne getirilen Sevgin, burada 4 yıl 1 ay kaldıktan sonra yargılanma süreci devam ederken geçtiğimiz günlerde tahliye edildi. Cezaevinde kaldığı süreci anlatan Sevgin, Cezaevi 1’inci Müdürü'nün 1980’li yıllarda cezaevlerinde yaşanan baskıları yaşattığını vurguladı.

‘İLETİŞİM PROBLEMİ YAŞIYORUZ’

Mektup göndermekte sorun yaşadıklarını ifade eden Sevgin, “Mektupları gönderme ve alma noktasında sorun yaşıyoruz. Sadece taahhütlü mektuplar veriliyor. Zaten bazı arkadaşlarımızın aileleri dışarıda olduğu için görüşlere gelemiyor. Fakat telefon görüşmelerinde çoğu zaman sorun yaşanıyor. Bir iki aramadan sonra cezaevi yönetimi çeşitli bahanelerle aratmıyor. Adli tutuklara etkinlik hakkı tanınıyor ama biz siyasilere tanınmıyor. Birinci Müdür, cezaevine gelmeden önce toplu mektup gönderebiliyorduk. Şimdi toplu mektup da gönderemiyoruz. Şuan cezaevlerinde ciddi iletişim problemi yaşıyoruz. Açlık grevinden sonra yaşadığımız hak ihlalleri hat safhaya ulaştı” şeklinde konuştu.

‘80’Lİ YILLARI ARATMIYOR’

Cezaevi 1’inci Müdürü’nün cezaevinde her hafta koğuşlarda talanvari aramalar yaptığını vurgulayan Sevgin, “Her şeyimize müdahale ediyor ve yasak koyuyor. Bu yaptıklarını da cezaevi yönetmenliğine bağlıyor. 80 dönemini aratmayan aramalar yapıyorlar. Bütün eşyalarımızı yerlere atıp kırıyorlar. Gardiyanlar daha fazla provokatif yaklaşımlar sergiliyor. Dışarıdan görüşe gelen ailelere sürekli baskı yapılıyor. Ben cezaevinden çıkmadan önce de A Takımı diye bir takım vardı tahrik etmeye çalıştı. A Takımı saldırı ekibi gibidir. Mesela hastaneye giderken laf atma durumları olabiliyor veya görüşe giderken sıkıntı yaşanabiliyor. O noktada direk bir seslerini yükseltme bağırma ve emrivaki konuşmaya çalışma gibi psikolojik baskılar uygulanmaya çalışılıyor” diye ifade etti.

‘HASTANEDE RANZAYA KELEPÇE İLE BAĞLANMAK İSTENİYOR’

Kadın hasta tutukluların hastaneye gidemediğini ve tedavilerini yapamadığına dikkati çeken Sevgin, şunları söyledi: “62 yaşındaki anne Mevlüde Başdaş durumu çok ağır. Cezaevinde kalma koşulları hiç yok. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Hastanelere gidiyoruz kelepçeli dayatmalar oluyor. Acillik bir durum oldu mu arkadaşlar acile kaldırılıyor ama orada ranzaya kelepçe ile bağlanmak isteniyor. Bu durumu kabul etmedikleri için de tutuklular gelmek zorunda kalıyor.”

‘KANSER HASTASI FATMA ÖZBAY’IN SEVKİ YAPILMIYOR’

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Gülseren Özbay’ın Erzurum Cezaevinde kalan kız kardeşi Fatma Özbay ile iletişim problemi yaşadığını belirten Sevgin, Fatma Özbay’ın üçüncü derece göğüs kanseri hastası olduğunu söyledi. Sevgin, “Fatma şuan Erzurum Cezaevinde tecrit altında tutulmaktadır. Ablası Gülseren’in yanına gelmek için sevk istiyor. Fakat cezaevi yönetimi tarafından çeşitli bahaneler ile getirilmiyor. Yine Fatma'ya bakacak temel ihtiyaçlarını karşılayacak kimse yok. Ablasının yanına gelmek istiyor. Şuan ölüme terk edilmiş durumda” dedi.

‘TEMİZLİK MALZEMELERİNİ BİZ ALIYORUZ’

Kantin fiyatlarının pahalılığından yakınan Sevgin, “Kendi paramızla kantinden eşya alma noktasında bile sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle bu Bakanlığın getirdiği yeni sistemle birlikte idarenin karşılaması gereken bazı malzemeler oluyor temizlik malzemeleri gibi. Fakat biz kendimiz alıyoruz” diye belirtti.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:ŞAKRAN, KADIN, HAPİSHANESİ, AÇLIK, GREVİ, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
'Cenazelerin Kaldırıma Gömülmesi İşkence Suçudur'
Mustafa'nın Anne Ve Babası Anlatıyor (VİDEO SÖYLEŞİ)
Halkın Avukatları Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir

Halkın Avukatları Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir
Salgında Hasta Tutsakların Tedavileri Engellendi
Yüksel Direniş Çiçeği Nazan Bozkurt'tan Kısa Ve Net Bir Soru
Gezi 7 Yaşında: Ruhu Asla Tükenmez...
Demokratik Alevi Dernekleri: Çorum Devlet Gözetiminde Yapılan Bir Katliamdır!
Diğer Başlıklar

HAK, ADALET VE YAŞAM İÇİN BİR İMZA - HEP BİRLİKTE BİZ KAZANACAĞIZ
Suroyo TV’den "Adalet İstiyoruz" Dayanışma Kampanyasıyla İlgili Haber
'Cenazelerin Kaldırıma Gömülmesi İşkence Suçudur'
Mustafa'nın Anne Ve Babası Anlatıyor (VİDEO SÖYLEŞİ)
Dev-Gençliler Karlsruhe T.C. Konsolosluğu Önünde Adalet Nöbetine Devam Ediyor
Halkın Avukatları Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir
Salgında Hasta Tutsakların Tedavileri Engellendi
POLİS HER YERDE POLİS! DÖVEREK ÖLDÜRDÜLER...(VİDEO)
Yüksel Direniş Çiçeği Nazan Bozkurt'tan Kısa Ve Net Bir Soru
Gezi 7 Yaşında: Ruhu Asla Tükenmez...
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(63 Online) 0,17ms