Bugün - 04 Temmuz 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

YORUMCAHABER1-SÜRYANİ DEVRİMCİLER YOLDAŞI SAMİ BAYDAR İLE RÖPORTAJ

SÜRYANİ DEVRİMCİLER SAMİ BAYDAR RÖPORTAJ

Gündem Haberi - 26 Eylül 2019 Perşembe - 16:44
SÜRYANİ DEVRİMCİLER SAMİ BAYDAR RÖPORTAJ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Yorumcahaber: Merhaba, öncelikle okuyucularımıza Süryani Devrimciler kimlerdir ve misyonları nedir? Kısaca anlatır mısınız?

Sami Baydar: Türkiye'de 1915 Süryani soykırımı'nın yüzüncü yıldönümünü anmak için, Tur Abdinli entelektüel Arayanlar 2015 yılında güçlerini birleştirdi Midyat'ta halk hareketi Süryani Devrimciler (Süryanice: Suryoye Qauwonye) kurdu. 2017'de, "Mezopotamyalı Komünist Süryani" organizasyonu, 1917 sosyalist Ekim Devrimi'nin yüzüncü yıldönümünü anmak için Süryani Devrimciler tarafından kuruldu. Hareket, 2019’dan bu yana Anti-Emperyalist Cephe’nin üyesidir. Süryani Devrimciler'in amacı, Türkiyedeki Arayanların politik durumunu ve baskılarını tanımak ve hakları için mücadele etmektir. Süryaniler Türkiye'de azınlık ve insan olarak tanınmıyor. Bu nedenle, mülk edinilmesi, kilise binalarının inşası ya da muhafazası güçlüklerle, genç rahiplerin eğitimi ve Süryanice dilinin resmi olarak öğretilmesi Türkiye'de yasaktır. Biz bir Süryani halkının hareketiyiz ama devrimciler olarak tüm halklar için uluslararası haklarıyla insan hakları için savaşıyoruz!

Yorumcahaber: Takip ettiğimiz kadar, Süryani Devrimcilere Almanya'da ağır bir baskı söz konusu? Alman hükümetinin bu baskılarda gerekçesi nedir?

Sami Baydar: Ülke genelinde yapılan ev aramaları 02.10.2018’de yapıldı, yani 29 Eylül 2018’de Almanya’nın diktatör Erdoğan’ı ziyaretinden üç gün sonra. Sol halkın hareketi "Süryani Devrimciler" in Türkiye’de kökeni olduğundan, bu baskılarda yatıyor. Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) nin cezalandırılması - bir kez daha faşist Türkiye için Almanya'nın bir hizmetine işaret. Türkiye için, ABD emperyalizminin bir neo-kolonisi olarak, Alman emperyalizmi için de önemli bir pazardır.

Yorumcahaber: Dalala (Duygu Arınç) ın 20 Temmuz tarihinden beri kaybolmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sami Baydar: 22 yaşındaki yoldaşın adı Dallala ve Hamburg'da hukuk okuyor. 'Halk Hareketi Süryani Devrimciler'nin aktif bir üyesi ve içinde bir gazeteci idi. 22 Temmuz'dan beri her yaşam belirtisi ondan kayıp. Bu günde Mardin / Türkiye'deki evini ziyaret etmek istedi; ama oraya hiç gelmedi. İstanbul havaalanında pistini kaybediyor. O günden beri hesapları sosyal medyada silindi, iletişim cihazları kapandı. Süryani Halk Meclisleri çok dilli bir itiraz yayınladıktan sonra bir tanık ortaya çıktı. Adam, Dallala'yı 29 Haziran 2019'da İstanbul havaalanında bir Türk polisi ve bilinmeyen bir kişi ile birlikte gördüğünü söyledi. Dallala'nın kaderi hakkındaki belirsizliği, yoldaşları ve Süryani halkı için üstesinden gelmek zor. Türkiye'den sol gazeteci Ayten Öztürk ile aynı kaderi yaşadığından korkuyoruz. Beyrut havaalanında 9 Mart 2018'de tutuklandı ve Türkiye'ye iade edildi. Neredeyse altı aydır ortadan kaybolmuştu. Bu süre zarfında, elektrik şokları ve alay yürütmeleri de dahil olmak üzere özel bir hapishanede ağır işkence gördü. Fiziksel işkenceyi zihinsel işkence izledi. Sorgulamalar sırasında, defalarca kamuoyunda hiç kimsenin onu öldüremediği için kafayı karıştırdığı söylendi. Ancak Öztürk'ün ortadan kaybolduğu, Halk Cephesi tarafından bilindikten sonra bir hapishaneye transfer oldu. Aynı şeyin Dallala'ya da olmasından korkuyoruz. Yorumcahaber okuyucularına mesajınız nedir? Sami Baydar: Tüm aktif sol, ilerici, demokratik ve faşist karşıtı insanları bizimle dayanışmaya ve Dallala'yı bulmaya yardım etmeye çağırıyoruz.

Önemli bilgi veya tanıklar için, lütfen Internet'teki Sosyal Medya İletişim: Süryani Halk Meclisleri, Free Dallala ve doganpresse@gmail.com iletişime geçin.

 
Anahtar Kelimeler:SÜRYANİ, DEVRİMCİLER, SAMİ, BAYDAR, RÖPORTAJ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Çorum Katliamı’nın 40’ıncı Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı
Adliyede Göndere Avukat Cübbesi Çekildi: Savunma Teslim Alınamaz!
ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER

ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER
Ölüm Orucu Direnişçisi Özgür Karakaya’nın Ferhat Gerçek’e Yazdığı Mektup
Dev-Genç’liler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Fatih’te Kefen Astı
TAYAD'lı Aileler Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız'ın Tutukluluğuna İtiraz Etti!
ÖHD'li Avukatlar: Ünsal Ve Timtik’in Talepleri Karşılansın
Diğer Başlıklar

UYUŞTURUCUYLA SAVAŞ TV- BU MAHALLE BİZİM- 14. BÖLÜM (TORBACILARI KOLLAYAN POLİS, DEVRİMCİLERE OPERASYON YAPIYOR)
Çorum Katliamı’nın 40’ıncı Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı
Adliyede Göndere Avukat Cübbesi Çekildi: Savunma Teslim Alınamaz!
ARKADAŞ(IMIZ) Z. ÖNGER [*]-  TEMEL DEMİRER
Ölüm Orucu Direnişçisi Özgür Karakaya’nın Ferhat Gerçek’e Yazdığı Mektup
Dev-Genç’liler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Fatih’te Kefen Astı
TAYAD'lı Aileler Sultan Kaya ve Hasan Basri Yıldız'ın Tutukluluğuna İtiraz Etti!
Brüksel’de Halkın Avukatları Ve Özgür Tutsaklar İçin Eyleme Sen De Katıl
ÖHD'li Avukatlar: Ünsal Ve Timtik’in Talepleri Karşılansın
Gülsuyu Halk Cephesi Grup Yorum Konser Çalışmaları
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(31 Online) 0,16ms