Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 10:27
 
Devrimci Sanatçı, Düşman Elinde Tutsakken Dudaklarında Şarkılarıyla Ölür: İŞTE VİCTOR JARA
ŞİLİ VİCTOR JARA VLADİMİR ÇERNİŞEV
Gündem Haberi


Şili'deki Pravda muhabiri Vladimir Çernişev, Victor Jara'nın son anlarını 13 Ekim 1973'te şöyle anlatıyordu:

"Victor Jara dudaklarında bir şarkıyla öldü. Onu yanından hiç ayırmadığı refakatçısıyla, gitarıyla birlikte stadyuma getirdiler. Ve şarkı söylemeye başladı. Öbür tutuklular, gardiyanların ateş açma tehdidine rağmen melodiye eşlik etmeye başladılar. Sonra bir subayın emri üzerine askerler Victor'un ellerini kırdılar. Artık gitar çalamıyordu, ama zayıf bir sesle şarkı söylemeye devam etti. Bir dipçikle kafatasını parçaladılar ve diğer tutuklulara ibret olsun diye cesedini tribünlerin önüne astılar."

Aslında ellerinin kırılması ya da kafatasının parçalanması ne gitar çalmasına ne de şarkı söylemesine engel olabilmek içindi. Onların kırdıkları eller devrimci sanatçının elleriydi. Parçaladıkları kafatası halkın sanatçısının kafatasıydı. Yok etmeye çalıştıkları bir sanatçıyla özdeşleşmesi gereken bu iki özellikti işte. Ama unuttukları bir gerçek vardı ki; halkın sanatçılarını yok edebilmek için halkı da yok etmek gerekirdi.

Devrimci sanatçı düşmanın elinde tutsakken, namlular kendisine yönelmişken elinde gitarı, dudağında bir şarkıyla ölmesini başarabilendir.

Yani Victor Jara gibi.

Doğan Haber Press

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı