Bugün - 28 Mayıs 2020 Perşembe
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Yozlaşmanın ve çürümenin geldiği son nokta: Fuhuş yapsa suç, yapmazsa da suç...

FUHUŞ DOLANDIRICILIK MAHKEME

Gündem Haberi - 22 Eylül 2019 Pazar - 19:58
FUHUŞ DOLANDIRICILIK MAHKEME
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Habertürk gazetesi yazarı Yasemin Güneri, bugünkü köşesinde Gaziantep’te yaşanan bir olayı ve hukuki süreci köşesine taşıdı. Gaziantep’te Y.G. isimli kadının, A.G. isimli erkekten ilişkiye girme vaadiyle para aldığı iddia edildi. Ancak Y.G., A.G.’yi gönderdiği yere gelmedi ve bunun üzerine A.G. isimli erkek şikayetçi oldu. Kadın ilişkiye girmeyince hukuki süreç başladı ve kadına dolandırıcılıktan ceza verildi. Yaşanan bu olay tartışmalara neden oldu. Yasemin Güneri bu olaya ilişkin, “Konusu suç olan hukuka aykırı bir eylemi yerine getirmemek mahkumiyet nedeni olur mu? Türkiye’de yaşıyorsanız olur” yorumunda bulundu.

Yasemin Güneri’nin konuyla ilgili yazısı şöyle:

“Gaziantep’te yaşayan Y.G. şehir merkezinde otomobili ile seyreden A.G.'yi durdurarak 40 lira karşılığında cinsel ilişkiye girebileceği teklifinde bulunuyor. A.G. de bu teklifi kabul ederek 40 lirayı veriyor. Y.G. parayı aldıktan sonra 200 metre ileride beklemesini, oraya geleceğini söylüyor. A.G. arabasını park ettikten sonra beklemeye başlıyor ancak Y.G. gelmiyor.

A.G. dolandırıldığını iddia ederek polise başvurdu

Otogarda Y.G.'yi gören A.G. polise haber verince Y.G. gözaltına alındı. Y.G. kollukta verdiği ifadede, otogar civarında cinsel ilişkiye girmek vaadiyle insanları dolandırdığını, ancak şikâyetçiyi tanımadığını söyledi.

Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı Y.G. hakkında ‘Dolandırıcılık’ suçunu işlediği iddiasıyla dava açtı. Gaziantep 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Y.G. duruşmada, akrabasıyla gezerken şikâyetçinin kendilerine 20 lira verdiğini ve bu parayla da yemek yemeye gittiklerini, dolandırmak gibi bir amacı olmadığını söyledi.

Mahkeme, dolandırıcılık suçunu işlediği iddiasıyla Y.G.'yi 1 yıl hapse mahkum etti. Mahkemenin mahkumiyet kararı kapatılan Yargıtay 23. Ceza Dairesi tarafından da onandı. Yaşanan bu duruma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine geldi. Genel Kurul, başsavcılığın itirazını reddederek Y.G. nin dolandırıcılıktan mahkum edilmesi gerektiğine hükmetti.

Kararda şöyle denildi:

‘Şikâyetçinin zararının ahlaka aykırı isteğin yerine getirilmemesi nedeniyle değil, aksine bu isteğin gerçekleştirileceği yönündeki sanığın hileli davranışı neticesinde meydana geldiği, şikâyetçinin meydana gelen zararını talep edememesinin özel hukuk konusu olduğu ve dolandırıcılık suçunun oluşmasına engel teşkil etmediği, sanığın ahlaka aykırı bir yönteme başvurarak gerçekleştirdiği hileli davranışının somut olayda hukuki boyuttan çıkıp cezai sorumluluğu gerektiren aldatıcı nitelikte olduğu ve bu şekilde atılı dolandırıcılık suçunun yasal unsurları itibariyle oluştuğu kabul edilmelidir.’

‘BASİT BİR YALANDIR’

Oy çokluğuyla alınan karara muhalif kalan Yargıtay Ceza Genel Kurulu üyeleri ise, “Sanığın aldığı para karşılığı şikâyetçiyle cinsel ilişkiye girme vaadi, genel ahlaka ve hukuka aykırı olmanın yanında, yerine getirilmesi veya buna zorlanması kişilik haklarını açıkça ihlal eden bir durum olup, aldatma özelliği bulunmayan basit bir yalandır” dedi.

Karşı oy yazısında şu görüşler dile getirildi:

“Yerine getirilmesi hukuka, ahlaka ve kişilik haklarına aykırı bir vaat, dolandırıcılık suçuna vücut verecek boyutta hile sayılmaz, ayrıca aldatma özelliği yoktur. Böyle bir vaadin hukuksal ve ahlaki olmadığı, bu veya fiili başka nedenlerle yerine getirilmeme ihtimalinin büyük olduğu müşteki tarafından da açıkça öngörülebilecek bir haldir. Aksinin kabulü kişilerin hukuka ve ahlaka aykırı davranışa zorlanması olur. Somut olayda sanığın, müştekinin istediği ve kendisinin de kabul ettiği hukuka ve ahlaka aykırı davranışı yerine getirmesi halinde müspet suçun oluşmayacağı sonucunu doğurur. Böyle bir sonuç yasal olmadığı gibi, insanları hukuki ve ahlaki olmayan edimleri yerine getirmeye zorlar. Yerine getirilmemesi hukuk davası konusu bile yapılamayan bir vaadin suç sayılması hukuken kabul edilemez.”

Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun verdiği karar sonrası Y.G.'nin 40 TL'yi aldıktan sonra fuhuş yapmadığı için dolandırıcılıktan mahkumiyeti kesinleşmiş oldu."

Gaziantephaberler.com

 
Anahtar Kelimeler:FUHUŞ, DOLANDIRICILIK, MAHKEME,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Anti-Emperyalist Cephe’den “AEC Tutukluları Serbest Bırakılsın” İmza Kampanyası
HAK, ADALET VE YAŞAM İÇİN BİR İMZA - HEP BİRLİKTE BİZ KAZANACAĞIZ
'Cenazelerin Kaldırıma Gömülmesi İşkence Suçudur'

'Cenazelerin Kaldırıma Gömülmesi İşkence Suçudur'
Mustafa'nın Anne Ve Babası Anlatıyor (VİDEO SÖYLEŞİ)
Halkın Avukatları Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir
Salgında Hasta Tutsakların Tedavileri Engellendi
Yüksel Direniş Çiçeği Nazan Bozkurt'tan Kısa Ve Net Bir Soru
Diğer Başlıklar

Grup Yorum’dan Konser Başvurusu
Anti-Emperyalist Cephe’den “AEC Tutukluları Serbest Bırakılsın” İmza Kampanyası
HAK, ADALET VE YAŞAM İÇİN BİR İMZA - HEP BİRLİKTE BİZ KAZANACAĞIZ
Suroyo TV’den "Adalet İstiyoruz" Dayanışma Kampanyasıyla İlgili Haber
'Cenazelerin Kaldırıma Gömülmesi İşkence Suçudur'
Mustafa'nın Anne Ve Babası Anlatıyor (VİDEO SÖYLEŞİ)
Dev-Gençliler Karlsruhe T.C. Konsolosluğu Önünde Adalet Nöbetine Devam Ediyor
Halkın Avukatları Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir
Salgında Hasta Tutsakların Tedavileri Engellendi
POLİS HER YERDE POLİS! DÖVEREK ÖLDÜRDÜLER...(VİDEO)
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(284 Online) 0,14ms