Bugün - 25 Ocak 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Sami Baydar'la şu anki soruşturmalar ve Almanya'da sol Süryaniler'e yönelik ev aramaları ve baskının Türkiye'deki Erdoğan rejimi ile bağlantısı hakkında röportaj 

SAMİ BAYDAR SÜRYANİ DEVRİMCİLER HALK CEPHESİ

Gündem Haberi - 18 Eylül 2019 Çarşamba - 14:47
SAMİ BAYDAR SÜRYANİ DEVRİMCİLER HALK CEPHESİ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sami Baydar, Suriye Ortodoks Antakya Kilisesi'nde (Suriye'deki antik kent) bir ilahiyatçı (Teolog) ve Süryaniler'in, özellikle de Türkiye'de haklarına çalışan solcu bir siyasi eylemci.

*Son aylarda, "Süryani Devrimciler" hareketinin iddia edilen üyelerine karşı tekrarlanan baskılar yapıldı. Bu baskının sebebi nedir?

Bavyera ve Baden-Württemberg'deki mahkemeler, Almanya'da anayasal koruma tarafından gözlemlenen Marksist-leninist örgüt "Devrimci Halkın Kurtuluş Partisi Cephesi" (DHKP-C) bayrağını taşımakla suçlanıyor. Aslında, yanımızda taşıdığımız kırmızı zemin üzerine bir çekiç ve orak ile 'Mezopotamyalı Komünist Süryaniler'in bayrağıydı.

*"Mezopotamyalı Komünist Süryaniler" bayrağını giyme arama ve cezalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülke genelinde yapılan ev aramaları 02.10.2018’de yapıldı, yani Erdoğan’ın 29 Eylül 2018’de Almanya’nın ziyaretinden üç gün sonra. Solcuların “Süryani Devrimciler” hareketinin Türkiye’de kökenleri olduğu için, bu baskılarda - suçlamadan sonra sosyalist DHKP-C ve Kürt örgütleri - bir kez daha Almanya'nın Türkiye için bir hizmetine işaret ediyor. Çünkü Türkiye Almanya için önemli bir satış pazarı.

*Son davadaki ana suçlulardan birisiniz. Tam olarak ne suçlanıyorsun?

Devlet Adli Soruşturma Bürosu (LKA) şu anda sosyal ağlarda yayınlanan ve benim suç çağrılarıyla ilgili yazılarımı incelemektedir. Sosyalist müzik grubu 'Grup Yorum' için dayanışma çağrısı ve devletin MLPD'nin asi müzik festivali 2018'de performans gösterme yasağı gibi katkılarla ilgili. Ayrıca, Ortaklık Yasasının ihlali ve DHKP-C ile bağlantılı anayasa dışı örgütlerin işaretlerinin kullanılması nedeniyle birkaç suçla suçlanıyorum.

*Siz ve avukatınız dosyaya erişemez. Hangi sebeple?

Avukatım, şu anda Karlsruhe'deki Federal Savcılık Ofisi tarafından muhtemel bir § 129b StGB prosedürü (yurtdışındaki bir suçlu ve terör örgütünü destekleyen) için bana karşı bir inceleme başlatıldığı ve bu nedenle dosyamın düzenlenemediği konusunda bilgilendirildi. Aynı zamanda, Hamburg'da yaşayan bir Süryani aktivist 29 Haziran'da Türkiye'ye geldiğinden beri ortadan kayboldu. Onun kaderi hakkında ne söyleyebilirsiniz? 22 yaşındaki yoldaşın adı Dallala ve Hamburg'da hukuk okuyor. 'Halk Hareketi Süryani Devrimciler'nin aktif bir üyesi ve içinde bir gazeteci idi. 22 Temmuz'dan beri her yaşam belirtisi ondan kayıp. Bu günde Mardin / Türkiye'deki evini ziyaret etmek istedi; ama oraya hiç gelmedi. İstanbul havaalanında pistini kaybediyor. O günden beri hesapları sosyal medyada silindi, iletişim cihazları kapandı. 'Süryani Halk Meclisleri' çok dilli bir itiraz yayınladıktan sonra bir tanık ortaya çıktı. Adam, Dallala'yı 29 Haziran 2019'da İstanbul havaalanında bir Türk polisi ve bilinmeyen bir kişi ile birlikte gördüğünü söyledi. Dallala'nın kaderi hakkındaki belirsizliği, yoldaşları ve Süryani halkı için üstesinden gelmek zor. Solcu Türkiyeden gazeteci Ayten Öztürk'le aynı kaderi yaşadığından korkuyoruz. Beyrut havaalanında 9 Mart 2018'de tutuklandı ve Türkiye'ye iade edildi. Neredeyse altı aydır ortadan kaybolmuştu. Bu süre zarfında, elektrik şokları ve alay yürütmeleri de dahil olmak üzere özel bir hapishanede ağır işkence gördü. Fiziksel işkenceyi zihinsel işkence izledi. Sorgulamalar sırasında, defalarca kamuoyunda hiç kimsenin onu öldüremediği için kafayı karıştırdığı söylendi. Sadece Öztürk'ün ortadan kaybolmasından sonra Halk Cephesi tarafından cezaevine transfer oldu. Aynı şeyin Dallala'ya da olmasından korkuyoruz.

*Sonunda ne söylemek istersin?

Tüm aktif sol, ilerici, demokratik ve faşist karşıtı insanları bizimle dayanışmaya ve Dallala'yı bulmaya yardım etmeye çağırıyoruz. Önemli bilgi veya tanıklar için, lütfen Internet'teki 'Süryani Halk Meclisleri' veya Facebook sayfasındaki 'Ücretsiz Free Dallala' ile iletişime geçin.

 
Anahtar Kelimeler:SAMİ, BAYDAR, SÜRYANİ, DEVRİMCİLER, HALK, CEPHESİ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Liseli Dev-Gençliler Alibeyköy’de Mustafa Koçak İçin Pankart Astılar
DEPREM: Halkımıza Geçmiş Olsun: Enkaz Çalışmaları Devam Ediyor...
Dev-Genç Açıklama: TAYAD’lı Aileleri Baskınlarla Yıldıramazsınız

Dev-Genç Açıklama: TAYAD’lı Aileleri Baskınlarla Yıldıramazsınız
Halk Cephesi: Armutlu'da Dergi Dağıtımı Ve Direnişlere Dair Çalışmalar
Ankara Dev-Genç'ten Mustafa Koçak İçin Kuşlama
İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
Diğer Başlıklar

Belçika Halk Cephesi: Elazığ ‘Da Deprem, Halkımızın Başı Sağ Olsun
Armutlu Halk Cephesi Açıklama: Baskılar Bizi Yıldıramaz
Liseli Dev-Gençliler Alibeyköy’de Mustafa Koçak İçin Pankart Astılar
Paris Direniş Günlüğü 24 Ocak Cuma
Halk Cephesi: Atina’da Türkiye Büyükelçiliği Önünde Kefen Giyerek Adalet Eylemi Yapıldı
DEPREM: Halkımıza Geçmiş Olsun: Enkaz Çalışmaları Devam Ediyor...
Dev-Genç Açıklama: TAYAD’lı Aileleri Baskınlarla Yıldıramazsınız
Halk Cephesi: Armutlu'da Dergi Dağıtımı Ve Direnişlere Dair Çalışmalar
Ankara Dev-Genç'ten Mustafa Koçak İçin Kuşlama
İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(63 Online) 0,03ms