Bugün - 13 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Kayıp yakınları: Annelerin acıları üzerinde oyun oynanıyor

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER KAYIPLAR ANNELER

Gündem Haberi - 07 Eylül 2019 Cumartesi - 14:42
FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER KAYIPLAR ANNELER
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Haklı ve meşru taleplerinin yasaklandığını belirten kayıp yakınları, “HDP Diyarbakır il binası önünde başka annelerin acıları üzerinde oyun oynanıyor. Bu tehlikeli ve kirli bir oyundur” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemin 552’ncisini gerçekleştirdi. İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlenen ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eyleme, Gezi Ailelerinden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ile Lice’de kalekol yapımı protestoları sırasında askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, HDP’li vekiller, İHD’li yöneticiler ve kayıp yakınları katıldı.

‘ANNELERİN ACILARI ÜZERİNDEN OYUNLAR OYNANIYOR’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, meydanlarda annelerin sessini yükseltmesinden rahatsız olanların eylemlerini uzun süredir yasakladığını söyledi. Haklı ve meşru taleplerinin yasaklandığını kaydeden Acer, “Bu kentin başka bir yerinde HDP İl binası önünde başka annelerin acıları üzerinde oyun oynanıyor. Bu tehlikeli ve kirli bir oyundur. Bizim için hiçbir annenin acısı farklı değildir. Yapılması gereken tek şey var, annelerin acılarının önüne geçmektir. Bunun dışındaki pratikler acılara acı katar” dedi. Barış çağrısı yapan Acer, annelerin acılarını dindirmenin tek yolunun barışı getirmekten geçtiğini söyledi.

ELVAN: KAYIPLARIN KEMİKLERİ NEREDE?

Gezi Aileleri adına konuşan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise acıları paylaşmaya ve dayanışmayı büyütmek için geldiklerini belirterek, “Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz; bu ailelerin kemikleri nerede niye vermiyorsunuz? Bundan daha doğal ne olabilir ki. Hak aramalarına niye karşı çıkıyorsunuz? Ailelerin bu talebi karşısında bu sessizlik niye? Aileler olarak acı çekiyor olabiliriz. Bu acıları sinemize çekmeyeceğiz sizin kalplerinize sineceğiz” dedi. Eylemde, 7 Temmuz 1994 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde evine yapılan baskında polislerce gözaltına alınan ve cenazesi sabaha doğru evinin bahçesinde bulunan Mehmet Tevfik Sincar’ın, hikayesi anlatıldı. Eylemde 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

SİNCAR VE ÖZDEMİR ANILDI

Batman'daki kayıp yakınları, İHD Batman Şubesi öncülüğünde 458'inci kez bir araya geldi. Valiliğin açık alan yasağı nedeniyle İHD binasında yapılan eyleme, kayıp yakınları, insan hakları savunucuları ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar katıldı. "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" yazılı pankartın açıldığı ve kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylemde, 4 Eylül 1993 tarihinde Batman Elma Sokağı’ndaki silahlı saldırı sonucu yaşamı yitiren DEP Milletvekili Mehmet Sincar ve DEP il yöneticisi Metin Özdemir anıldı.

‘GERÇEĞİN DIŞA VURUMU’

Açıklama yapan Metin Özdemir'in ağabeyi Aziz Özdemir, gözaltında kaybetme ve yargısız infaz suçlarının cezasız bırakılmasına itiraz ettiklerini belirterek, "Yıllardır iktidara, yasal makamlara bu suçların soruşturulması için yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz" dedi. 4 Eylül 1993’te Özdemir ve Sincar'ın uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybettiklerini hatırlatan Özdemir, "Faili meçhul cinayetleri araştırmak için Batman'a gelen milletvekili, Ankara'ya dönemeyecekti artık. DEP il yöneticisi de artık evine dönemeyecekti. Yetkililer, hiç gecikmeden kentte sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gözaltılar başladı. Ankara da aceleciydi. Devlet bakanları Necmettin Cevheri ile Mehmet Gölhan, 24 saat geçmeden tetikçinin yakalandığını duyurdular. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ise bir gün sonra öfkeliydi; 'İşi batırdılar, çıkacak işi batırdılar, biraz susalım...' diyecekti" diyerek o dönem yaşananları gözler önüne serdi. Bir milletvekilinin faili meçhul cinayetleri araştırmak için geldiği Batman’da, kendisinin ve parti yönetici arkadaşıyla birlikte faili meçhul bir şekilde katledilmesi bir gerçekliğin dışa vurumu olduğuna dikkat çeken Özdemir, "Bizler bu gerçekliği açığa çıkarmaya devam edeceğiz" diyerek cezasızlığın son bulmasını istedi.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:FAİLİ, MEÇHUL, CİNAYETLER, KAYIPLAR, ANNELER,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(143 Online) 0,05ms