Bugün - 21 Ocak 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Cemil Hayek Yazdı: SEVİYESİZLİK VE TEMSİL

SURİYE ABD AKP SAVAŞ

Özel Makaleler Haberi - 01 Eylül 2019 Pazar - 19:44
SURİYE ABD AKP SAVAŞ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Dünya Barış Gününü kutlamamız gereken günde, 3. Paylaşım savaşının bir cephesi daha açılıyor. Güce dayalı istila ile direnenler karşı karşıya geliyor. Seçimleri kazanmak isteyen Trump, milyonların hayatını tehlikeye alarak, babasının malı gibi Kudüs ile Golan’ı hediye ederken, İsrail'e iyilikten çok onu ateşe attığının farkında mıydı acaba?

Suriye'nin başkenti İsrail uçakları tarafından defalarca bombalanırken sessiz kalan batı basını, İsrail için nasıl bir destan yazacak, yakında göreceksiniz. Bir kesimin her eylemini onaylar, bir kesime her defasında faturayı keserseniz, orada barış aramanın anlamı olmaz; keza aynı tarafın her zaman kazanmasını beklemek, biraz saflık olur. Orta doğu dengeleri, tarihinin en büyük kırılmasını yaşamak üzeredir.

TÜRKİYE NE KADAR HAZIR?

Siz kim temsil ediyorsa, itibarınızı o belirler. Onun için uluslar, gurur duyacakları kişileri temsil makamına taşır ve onunla bu nedenle gurur duyar.

Bizler de öyle miyiz?

İşte size bir diyalog ve size belirlenen itibarı görün. Erdoğan, dünyanın en gelişmiş uçağının uçup uçmayacağını soruyor. Muhtemelen onu deviren atı hatırlamış olacak veya uçak yerine Cengiz Han’ın baltasını tercih edecek. Aynı uçaklar, Erdoğan'ın hamiliğini yaptığı teröristleri vururken, daha gelişmişini seyretmek için Rusya’ya davet edilmişti, yağlı müşteri diye. Ancak müşteri o uçakları Cengiz Han’ın atına benzetmiş. Dondurma zihin açmak için iyi gelirdi; muhatabı için de, bu seviyesiz sözlere başka türlü tahammül etmek zordu.

Benim için ödeyecek misin diye sordu. Misafirperverliği ile övünen bir ülkenin temsilcisine yakışmayan bu sözde şakaya, ev sahibi en uygun cevabı verdi:

Öderim, misafirimsin!

Devlete de ödetmedi, cebinden ödedi.

Şakalar da, birikime bağlıdır; bazı şakalar güldürür, bazı şakalar utandırır. Bence hepsinden ders alınabilir; en azından seyircilerini, yani halkı seviye konusunda düşündürmeli. Şakanın seviyesi ile siyasi bakış çok farklı olmaz, her ikisinde seviye konuşuyor çünkü.

Geçen yazımda, ‘Siyasi ahmaklık’ tan söz etmiştim, şimdi o ahmaklık devam ediyor.

SURİYE DE ATEŞKESİN ANLAMI

Suriye ordusu İdlip’te taarruza geçince, Recep efendi çaresiz Putin’e ateşkes için yalvarır ve bu yalvarışı cevap bulur. Erdoğan'ın dostları teker teker düşmana dönüştü; o dostlar ki, akıllıyı oynayan Erdoğan'a karşı dönüşüp, Türkiye’de posteri yakılınca, Putin’in keyfine diyecek yoktu. Hainlikle suçlanan Erdoğan, beslediği teröristlerle yavaş yavaş limoni olmaya başlıyor. Ateşkes ilan eden Suriye ordusunun dinlenip, akıllı geçineni seyretmesi, keyif veriyor.

Beslediğin teröristler bayrağını yakıyor Recep efendi, sesin çıksın bari!

Ne demiş Charlie Chaplin, ‘ Birisi karşında akıllıyı mı oynuyor? Sen aptalı oyna..! Sonra hakiki aptalı keyifle seyret..!!

Erdoğan akıllıyı oynayarak teröristleri Suriye’ye saldı. Suriye ordusu son ateşkesi ilan edince, teröristlere, buyurun siz önden gidin!’ derken, aslında beslediği terör ordusunu seyretmek istiyor ve ateşkesle, onların geldikleri kapıyı tekrar aralıyor ki, geriye kendiliklerinden dönsünler. Erdoğan'ın posterinin yakılması, sadece bir başlangıçtır. Sınırlar dâhilindeki terörist eski yandaşlar, sınırın ötesi kadar varlar. Zaten yeni millileştirilmiş slogan, ‘Yurtta savaş, dünyada savaş değil miydi? İşte size içte ve dışta savaş!

MECLİS ÇALIŞIYOR

Meclis milletvekillerinin aylıklarını yükselterek, varlığını ispat etti. Öyle olmasaydı, sabah Recep kalkar, akşam Tayyip yatardık. Savaş durursa, getirmek istediği idam yasası ile Tayyip teselli bulacak. Bu kez gerekirse onlar için de idam namazını kılarak, günü dolduran programlara sahip olacak, belki de idam nedeni ile mazlum ve mahzun rollere de girecek. Yeter ki, gerekçeyi güzel doldursun. Topu meclise atarak, ‘Meclis isterse’ diyen Tayyip efendi, idam kararlarına susturduğu meclisi katacak mı, onu da paşa keyfi belirleyecek.

Diktatörlük, savaş ve idamla anılır. Sessiz kalan halka idam da uygulanır.

Bakan ve saray akrabaları ile yakınları cepheye gitmedikçe, savaşlar durmaz belki zamlı aylıkları devam eder de, ikna edilip, uslu uslu dururlar, ‘taşkınlık’ yapmazlar.

Kılıçdaroğlu güya sözünü düzeltti; ülkücüleri övmeğe devam etsin! Amerika’nın parlattığı Meral hanımı önden yürütsün. Zaten profili birinci adam olmağa müsait değil. Kendisine biçilen ‘ikinci adam’ rolü nöbetinde bekleyerek, görevini devam ettirmesi önemli. Her seçim veya badirede, yakında istifa edeceği yönünde söylentileri yayılırken, şimdi hepsi sessiz. Tayyip görevde oldukça, Sakar Kemal onu yalnız bırakmaz, bunu hep yazdım, hep söyledim.

BOP eş başkanı diyenler, Erdoğan’ı anlar ama yardımcısını anmaz. Gerçi anlayanlar anlar.

BÜYÜK SAVAŞ KAPIDA

Erdoğan’ın kapı açtığı, ABD’’nin yürüttüğü ve İsrail’in planladığı savaş, tüm Ortadoğu’yu saracak gibi görünüyor. Askeri kalmayan, bütçesi iflas eden ve halkın hoşnutsuzluğunun zirvede olduğu bir ülkenin yapması gereken ilk şey, bu savaştan uzak durmaktır. Türkiye’nin bu savaşta bir yeri olmamalı idi, ancak bu savaş bir vekâlet savaşıdır ve bu vekâlet savaşı bir kukla tarafından yürütülmektedir. Bir halk günlük hayatta ses çıkaramıyorsa ve vekilleri edilgen hale getirilmişse, istediği barışı sağlayamaz ve savaşa savaşa yıkılır. Irkçı ve dinci söylemlerle savaş kazanılamaz. İsrail hak ettiği yeri boylarken, nereye gittiğimizi görmekte fayda var.

Cemil Hayek

1.09. 2019

 
Anahtar Kelimeler:SURİYE, ABD, AKP, SAVAŞ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Özel Makaleler Haberleri
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
Cemil Hayek Yazdı: SEVİYESİZLİK VE TEMSİL
Ömer Ödemiş Yazdı: AKP’nin Suriye politikası çöktü: Cihatçılar Türkiye sınırına dayandı

Ömer Ödemiş Yazdı: AKP’nin Suriye politikası çöktü: Cihatçılar Türkiye sınırına dayandı
Mihrac Ural Yazdı: HAN ŞEYHUN VE SONRASI
Cemil Hayek Yazdı: ŞEHİT TÖRENLERİ Mİ HAZIRLANIYOR?
Mardin'de kayyumun ilk ziyaretçileri; yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüzlükle anılanlar
Cemil Hayek yazdı: ÇILGINLIĞIN AREFESİNDE...
Diğer Başlıklar

TAYAD’lı Aileler Güvenpark’ta Mustafa Koçak İçin Eylemlerine Devam Ediyor
Çocuklarının kafasına silah dayandığını görünce kalp krizi geçirip öldü
İsviçre Halk Cephesi Açıklama: Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz
“Yönünü bataklığa çevirenlere karşı savaşmakta da özgürüz!”: Lenin, ölümünün 96’ncı yılında hâlâ yaşıyor
Yine Cezaevleri, Yine Hak İhlalleri: Tutukluların el ve ayakları kırıldı iddiası
İşkence Bir Devlet Politikasıdır!
Anti Emperyalist Cephe’den 14-16 Şubat’ta Uluslararası Sempozyum
Ankara'da Mustafa Koçak İçin 21 Gündür Açlık Grevinde Olan Sercan Çakır’a İşkence Yapıldı
Annesini tutukladılar, bakıcı maaşını kestiler
Dev-Genç: Grup Yorum’un Ölüm Orucu Direnişine Dair Açıklama
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(105 Online) 0,03ms