Bugün - 13 Aralık 2019 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Bağlar’daki halkın iradesi iki kez gasp edildi

DİYARBAKIR HDP BAĞLAR

Gündem Haberi - 31 Ağustos 2019 Cumartesi - 10:49
DİYARBAKIR HDP BAĞLAR
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

HDP’li büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının tepkileri sürerken, seçme hakkı ikinci kez çiğnenen Bağlar seçmenleri, iradelerine sahip çıkacaklarını ve kayyum olarak atanan kent valisini belediye başkanı olarak görmeyeceklerini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar Belediyesi'ni yüzde 71 oy oranıyla kazanan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eşbaşkan adayı Zeyyat Ceylan’a, "KHK"li olduğu gerekçesiyle mazbata verilmeyerek, yüzde 25 oy alan AKP'li Hüseyin Beyoğlu'na verilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak, yerine kayyum atanmasıyla, Bağlar halkının seçme hakkı bir kez daha çiğnenmiş oldu. Hem Bağlar Belediyesi hem de büyükşehir belediyesi için verdikleri oylarla seçtikleri eşbaşkanları görevden alınan Bağlar ilçesi seçmenleri, seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini vurgulayarak, kayyum olarak atanan valiyi hiçbir zaman belediye başkanı olarak görmeyeceklerini kaydetti.

'BÜTÇEYİ TATLIYA HARCAMIŞLAR'

Bağlar seçmenlerinden HDP’ye oy veren Leyla Konan, seçtikleri kişilerin hukuksuz bir şekilde görevden alındıklarını ve yerine kayyum atandığını belirterek, “Kayyumlar, belediyelerimizi borç altında bıraktılar. Hepsini de tatlıya harcamışlar. Kayyum hırsızdır. Halkın bunlara karşı sesini çıkarması gerekiyor. Sessizlik kabul edilemez. Biz oy verdik, onlar zulümle alıyorlar. Bu Erdoğan’ın zulmüdür. Ama biz belediyemizi geri alacağız” dedi.

‘HEM HIRSIZLAR, HEM TOPUZ’

Bağlar halkının iradesinin ikinci kez gasp edildiğini ifade eden yurttaşlardan Yasemin Mirbey, hükümet yetkililerinin “Dağa para aktarıyorlar” söylemlerine, “Belediyenin bütün paralarını hükümet gönderiyor. Öyle bir şey söz konusu olamaz. Hem hırsızlar, hem topuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘VALİ’Yİ BAŞKAN OLARAK GÖRMEYECEĞİZ’

Belediyelere atanan kayyumlara oy vermediklerini, halkın yüksek oy oranıyla HDP’li adayları seçtiklerini kaydeden Abdulgani Ekinci, “Bu halk kayyumları kabul etmeyecektir. Bundan dolayı halkımızın da sesini yükseltmesi gerekiyor. Biz sessiz kaldıkça, onlar zulmü sürdürecek. Belediye irademizdir. Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerekiyor. Bu irade gaspı nereye kadar sürecek. Biz onlara oy vermedik, onlar bizim belediye başkanlarımız değil. Belediye Başkanımız Selçuk Mızraklı'dır. Biz valiyi hiç bir zaman belediye başkanı olarak görmeyeceğiz. Bunu da böyle bilsinler” ifadelerini kullandı.

'SEÇTİĞİMİZ YÜREĞİMİZDEDİR'

Halkın kendi kendisini yönetmesi gerektiğinin altını çizen seçmenlerden Zeki Göçtürk, “Kayyumla değil, top ve silahla da gelseler, bizim seçtiğimiz yüreğimizdedir. Kayyumda atasalar ne olacak? Atasınlar, irademize el koyamazlar. Korkmuyoruz” diye belirtti.

NEDEN OY KULLANDIK?

Hükümetin kayyum atamalarına “Neden oy kullandık?” diyerek tepki gösteren Mehmet Remzi Karagöz de “Bu devletin adaletine inanmıyorum. Kayyum halka yapılmış, izahı olmayan büyük bir gasptır. Halkında kendi iradesine bir an önce sahip çıkması gerekiyor” ifadesinde bulundu.

‘DEMOKRASİ VE KANUN YOK’

Seçmenlerden Mehmet Emin Kurga, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayyum atayacakları yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Bugün bir kez daha belediyeye el koydular. Yani diyor ki, bana oy verseniz de vermeseniz de zulüm ve zorbalıkla sizden alacağım diyor. Kimsenin konuşmasına da izin vermiyorlar. Demokrasi, insan hakları ve kanun yok. Adam diyor ki hesabıma gelen budur sizden alacağım.”

‘ZULÜM VE ZORBALIK’

Kayyum atamanın zulüm ve zorbalık olduğunu vurgulayan Cemil Aktaş da zorbalıkla hiçbir şeyin yürüyemeyeceğini belirterek, “Bugün sıra biz de ise yarın sıra CHP’ye gelecek. Bundan dolayı CHP’nin kendini bu meseleye katması gerekir” dedi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:DİYARBAKIR, HDP, BAĞLAR,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Grup Yorum İçin Yapılan Uzun Yürüyüş Almanya Basınında Haber Oldu
Ankara JİTEM Davası: #PekiFailiKim?
İdil Kültür Merkezi Açıklama: Baskılarınız Bizi Yıldıramaz

İdil Kültür Merkezi Açıklama: Baskılarınız Bizi Yıldıramaz
Cesaretiyle Cizre halkına öncülük etti
Gazi Karakolu AKP’nin İşkencehanesi, Uyuşturucu Satıcılarının Güvenlik Bekçisidir
MEB eğitimi camiye taşıdı, projenin amacını da müftü açıkladı
DHKC Milis Dergisi 12. Sayısı Çıktı
Diğer Başlıklar

Ankara Halk Cephesi Mustafa Koçak İçin Yazılama Yaptı
Grup Yorum İçin Yapılan Uzun Yürüyüş Almanya Basınında Haber Oldu
Ankara JİTEM Davası: #PekiFailiKim?
İsviçre Halk Cephesinden Mustafa Koçak İçin Açıklama
Londra Halk Cephesi'nden Şablon Çalışması
İdil Kültür Merkezi Açıklama: Baskılarınız Bizi Yıldıramaz
Cesaretiyle Cizre halkına öncülük etti
Gazi Karakolu AKP’nin İşkencehanesi, Uyuşturucu Satıcılarının Güvenlik Bekçisidir
Fransa'da Genel Grevler Sürüyor
MEB eğitimi camiye taşıdı, projenin amacını da müftü açıkladı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(53 Online) 0,05ms