Bugün - 06 Aralık 2019 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

'İşkence artık emniyetin bodrumlarında değil sokakta yapılıyor'

POLİS ŞİDDETİ İŞKENCE KAYYUM PROTESTOLARI

Gündem Haberi - 28 Ağustos 2019 Çarşamba - 11:02
POLİS ŞİDDETİ İŞKENCE KAYYUM PROTESTOLARI
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Van'da kayyum protestolarına yönelik müdahaleye dikkat çeken HDP'li Murat Sarısaç, polislerin sokakta işkence uyguladığını belirterek, "Bu işkenceler artık emniyetin bodrum katlarında değil sokakta yapılıyor" dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla halk 10 gündür sokaklarda. İlk günden bu yana yapılan tüm eylemlere müdahale eden polis, aralarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi darp etti, bir çok kişi gözaltına alındı.

Eylemlerde yer alan isimlerden HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, yaşananları değerlendirdi.

Türkiye'de mevcut durumun meşruiyetini yitirmiş bir durum olduğunu ifade eden Sarısaç, AKP'nin hem yöneteme durumu hem de halka vaat ettikleri şeylerin tam tersini yaptığı için meşruiyetini yitirdiğini söyledi. AKP'nin 2002 yılında iktidara gelmeden önce Kürt sorunu başta olmak üzere, yoksuzluk ve işkence ile mücadele gibi toplumsal sorunları çözmeyi vaat ettiğini söyleyen Sarısaç, AKP'nin bu söylemlerle toplumun büyük bir kesiminden oy aldığını ifade etti. Sarısaç, "AKP Kürtlerden, yoksullardan, muhafazakarlardan, işkenceye uğrayan ve kendini öteki ve dışlanmış hisseden toplumun büyük bir kesiminden destek aldı ve 18 yıldır iktidarını yürütüyor. AKP son 10 yıl içerisinde güçlendikçe halkın ona vermiş olduğu yetkileri sanki kendi kazanmış olduğu haklarmış gibi kullanıp bunları tamamen tersine çevirmiş bir durumdadır. 'Kürt sorunu benim sorunumdur' diye başlayan bu süreç, 'Kürt sorunu yoktur' aşamasına getirildi. Kürtleri tamamen hiçe sayan; Kürtçenin yasaklanması, Kürt siyasetçilerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak cezaevine atılması, 2016'da ve 31 Mart seçimlerinden sonra yine kayyum atanması durumu AKP'nin Kürt politikasını ortaya koymaktadır" dedi.

CEZASIZLIĞA GÜVENİYORLAR

AKP'nin hayata geçirdiği uygulamalarla 12 Eylül 1980 darbesinde yaşananları geçtiğini Sarısaç, "Birincisi Kürtlerden aldıkları desteği tam tersine çevirme durumu söz konusu oldu. İkincisi yine yoksullukla mücadele en önemli vaatlerinden biriydi ama ülkenin ekonomik anlamda geldiği durum ortada. AKP-MHP koalisyonu sadece kendi çevresine büyük bir ekonomi sağladı. Diğer kesimler artık evine ekmek götüremezken, mutfağı boş kalırken AKP-MHP ittifakı yandaşlarını zengin ederek bütün ülkenin kaynaklarını savaş ekonomisine yatırarak muazzam bir yoksulluk durumu yaşatmıştır. 'İşkenceye sıfır tolerans' ile başladığı vaadinin sonucu ise işkence tüm ülkeyi sardı. Sokakta yapılan işkencelerden tutun da hayatın her alanına kadar uyguladığı işkencelerle nerdeyse 80 darbesini geçmiş durumda. Binlerce insan cezaevlerinde, insanların en ufak bir tepki göstermesi bile gözaltı sebebi oluyor. İnsanlar bu şekilde tutuklanıp işkenceye uğruyorlar. En bariz örneği 4-5 günlük kayyuma tepkiler döneminde Fırat Koç görüntüleri tüm ülkede yayınlandı. Fırat Koç şizofren hastası olduğu raporlarıyla kanıtlandı. Polis o kadar acımasız bir şekilde ona vurma, işkence yapma yetkisini kendisinde görüyor ki neredeyse öldüresi bir işkence uyguluyor. Bunu emniyetin bodrum katlarında değil, Van'ın en işlek, tüm insanların orada olduğu bir vakitte çok rahat bir şekilde yapıyor. O polisler 'cezasızlık' sistemine güveniyor ve 'karşımdaki nasıl olsa Kürt'tür kimse sesini çıkaramayacak' hissiyatı ile Van'ın en işlek yerinde rahatlıkla işkence yapabiliyor" ifadesinde bulundu.

'BAŞÖRTÜSÜ ÇIKARILDI'

AKP'nin sürekli başörtüsü meselesini kendi siyaseti için kullandığını fakat uygulamalarının ise tam tersi olduğunu anlatan Sarısaç, "Aslında bunların umurlarında ne İslamiyet, ne insanların inançları ne de giyim kuşamları varmış. Senden değilse, sana karşı ve muhalif ise bunun başörtülü olması, dindar olması umurlarında değil. İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez bizimle beraber kayyum tepkisindeydi. Burada gözaltına alınanlardan bir tanesi de Menice Gülmez'di. Partisi ve avukatlarının yaptığı açıklamaya göre Gülmez gözaltındayken başörtüleri çıkarılarak zorla bone veriliyor. Aslında bu son günlerde yaşanlar dini inancın düşmanı olanın AKP-MHP zihniyeti olduğunu ortaya koymuştur" diye konuştu.

'DİRENME HAKKI MEŞRUDUR'

İnsanların direnme hakkının olduğunu belirten Sarısaç sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer siz toplum olarak bir iktidara, hükümete onların haklarını savunsun diye yetki veriyorsanız ve iktidar bunların tam tersini yapıyorsa meşruiyetini yitirmiştir. Bu nedenle o andan itibaren insanların direnme hakkı doğar. Kayyumu protesto için sokaklara çıkan insanlar en meşru direnme haklarını kullanıyor."

MA / Cemil Uğur

 
Anahtar Kelimeler:POLİS, ŞİDDETİ, İŞKENCE, KAYYUM, PROTESTOLARI,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Dev-Gençliler Üniversitelerde Mustafa Koçak’ın Direnişini Kitle Çalışmalarıyla Anlatıyor
Paris Direnişçileri Olarak Fransız Emekçileriyleydik
Şenyaşarların ölümüne ilişkin iddianame 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu

Şenyaşarların ölümüne ilişkin iddianame 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu
Mustafa Koçak Ölüm Orucu Direnişinin 156. Gününde
ELİF ABALAY YAZDI: DEVRİMCİ MÜCADELE...
SÜRYANİ HALK MECLİSLERİ'NDEN MÜNİH'TE SİYASİ MAHKUMLARLA DAYANIŞMA!  
ARMUTLU HALK CEPHESİ AÇIKLAMA: İŞKENCECİ GAZİ POLİSİ HESAP VERECEK!
Diğer Başlıklar

Dev-Gençliler Sarıyer Sokaklarına Grup Yorum ’un Açlık Grevi Direnişini Şablonlarla İşledi
Dev-Gençliler Üniversitelerde Mustafa Koçak’ın Direnişini Kitle Çalışmalarıyla Anlatıyor
‘Paramiliter gruplar cepheye sürüldükçe insanlık dramı sona ermez’
Cerablus’ta TSK destekli cihatçıların konvoyuna bombalı saldırı
Paris Direnişçileri Olarak Fransız Emekçileriyleydik
Şenyaşarların ölümüne ilişkin iddianame 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu
Almanya Grup Yorum Gönüllüleri Uzun Yürüyüşün 6. Günü: Berlin
Mustafa Koçak Ölüm Orucu Direnişinin 156. Gününde
ELİF ABALAY YAZDI: DEVRİMCİ MÜCADELE...
SÜRYANİ HALK MECLİSLERİ'NDEN MÜNİH'TE SİYASİ MAHKUMLARLA DAYANIŞMA!  
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(87 Online) 0,11ms