Bugün - 31 Mayıs 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

KATLEDİLEN AYDINLIK SAVAŞÇISI TURAN DURSUN'UN MAKALESİ: MUHAMMED’E GÖRE KADIN “UĞURSUZ”DUR

TURAN DURSUN DİN BU-1 İSLAMDA KADIN

Gündem Haberi - 25 Ağustos 2019 Pazar - 16:52
TURAN DURSUN DİN BU-1 İSLAMDA KADIN
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kitap Dergisi’nin “Mayıs 89” sayısında “PEYGAMBERE GÖRE KADIN UĞURSUZLUK MU” başlıklı bir yazı yayınlandı. Yazan: Ali Bulaç.

Bulaç bu yazısında, Prof.Dr. ilhan Arsel’in “Şeriat ve Kadın” adlı kitabını eleştiriye koyulmuş. Arsel’in kitabı, şimdiye dek yazdığı kitaplar gibi son derece değerli, titiz bir inceleme, araştırma ürünü. Sağlam, dürüst bir bilim adamının değerlendirmesi olarak, ele alınanların hepsi sağlam kaynaklara dayalı. Yürekli, daha güzel bir dünya hazırlanmasına yönelik, ışık tutucu örnek bir çalışma. Kitap, yüzyılımızın kitabı olacak nitelikte. “Kadın hakları” yönünden özellikle.

Buna karşılık Ali Bulaç’ın yazısı, “müminlerin imanlarını okşamaya” yönelik ve politik. Ağırbaşlı ve sağlam dayanaklı bir eleştiri olmaktan da tümüyle uzak. Bulaç, İslâm’ın kendi uzmanlarının üzerinde birleştikleri noktalara, ilkelere, kurallara bile ters şeyler yazıp döktürmüş, öyle anlaşılıyor ki, “imanları okşama çabası”nı gösterirken, konuları da bilmiyor. Yani yeterince bilmiyor. Örneğin bir “tefsir usulü” uzmanı değil, bir “hadis usulü” uzmanı değil, bir “fıkıh usulü” uzmanı değil.

Bir örnek:

…Ali Bulaç: “AT”ın, “EV’in ve bir de “KADIN”ın “UĞURSUZ” olduğunu anlatan hadisi ele alır -ki Arsel’in, kitabında üzerinde durduğu hadislerden yalnızca biridir- ve bilgiçliğe girişirken önce şöyle bir soru soruyor:

“Buhari ve Müslim gibi iki hadis kaynağında ve diğer muteber hadis kitaplarında bu sözün yer almasını nasıl açıklayacağız?

” Sonra “Buysa cevabı kolay bir sorudur” diyor.

Uzmanlarına göre ciddiye alınmayacak bir sürü deli saçmasını bir yana bırakırsak, ileri sürdüklerini yani “cevabının” özeti şudur:

– Buhari ve Müslim’in kitaplarına yazdıkları bir hadis bunlara göre hadis olabilir de, “cerh ve ta’dil” adlı bilim dalına göre bir başkasınca hadis olmayabilir.

– Senedi sahih olan bir hadisin metni sahih olmayabilir.

– Bir sözün “hadis” olup olmadığını anlamak için “Kur’an”la, öteki hadislerle ve “akim geçerli (kime göre geçerli?) kuralları”yla karşılaştırılmalı; bunlara uyuyorsa hadistir, uymuyorsa değildir, (s.23.)

Bulaç, hadis uzmanları önünde gerçekten gülünç duruma düşüyor:

1- Buhari ve Müslim’in “e’s-sahih”lerinde (kitaplarında) yer verdikleri hadislerin tümü “sahih (sağlam)” kabul edilmiştir. Kitapları, “Kur’an”dan sonra “en sağlam kitaplar” sayılmıştır İslam dünyasında. Birlikte yer verdikleri hadislerin “sahihlik” derecesi de, “en üstün derece”, “7 derecenin 1.si” olarak benimsenmiştir. (Bkz. Dâvûd el Karsı, Şerhu Usûli’l-Hadis li’l-Birgivî, Arapça, İstanbul 1312, s.22-23) Arsel’in kitabında yer verdiği hadislerden biri olan “AT’ta, EV’de, bir de KADIN’da UĞURSUZLUK” bulan hadis de bunlardan olduğuna göre “sahihliği”, yani sağlamlığı tartışılamaz. Tartışması, “Müslümanım” diyenlerce ve uzmanlarınca yapılamaz.

2- Tüm hadis uzmanlarınca benimsenen ölçüye göre, bir hadise “sahih” deniyorsa, “sened”i de, “metni” de “sahih”tir. “Sahihlik” için de 3 koşul vardır: “ADALET”, yani “güvenirlik”, sonra “ZABT” yani “yazıya ya da belleğe geçirmedeki sağlamlık” ve sonra “İTTİSAL” yani “zincirin halkalarının peygambere değin kesintisiz ulaşması”dır. (Bkz. Ali el Kârî, Şerhu Nuhbeti’l-Fiker, Arapça, İstanbul, 1327, s.51; Dâvûd el Karsı, aynı kitap, s.21.)

3- bir sözün “hadis” olup olmadığını anlamak için başka hadislerle ya da Kur’an’la karşılaştırma yapmak gerektiği yolundaki sav, “çağdaş (!) Müslüman’lara biraz sevimli gelebilir. Ama bu savın, uzmanlarınca bir değeri ve ciddiliği yoktur. Hele Ali Bulaç gibi “mukallid” sayılması gerekenler yönünden sözü bile edilmemelidir. (Bkz. Dâvûd el Karsı, aynı kitap, s. 22.) Karşılaştırmayı kim yapacak? Ali Bulaç mı?

4- “Aklın geçerli kuralları“na gelince: Bu kurallarla karşılaştırma yapmak gerektiği yolundaki savda, “çağdaş” görünümlü Müslümanlarca sevimli bulunur. Ama bunun da hadis uzmanlarınca bir değeri, bir ciddiliği yoktur. Kaldı ki “aklın” kime göre “geçerli” olan “kuralları”ndan söz ediliyor? İslâm’a, “molla”ya göre “geçerli” olandan mı, “imanla gölgelenmemiş ve bozulmamış olan akıl ve bilim ilkeleri”ni benimsemiş olanları göre “geçerli” olandan mı? Ne denli çabalanırsa çabalansın örtülemeyecek bir gerçektir ki, ne İslâm, ne de bir başka “din”, bozulmamış “insan aklı ve bilim”le bağdaşır. “Tanrı” anlayışı, “melek”, “cin”, “gökten inme kitap”, “peygamberlik”, “kader”, “Âhiret”, “cennet”, “cehennem”; ” îman”ın temel ilkelerinin kapsamında olan bunlardan hangisi “insan aklı ve bilim”le bağdaşabilir?

Ali Bulaç, İslam’ın “KADIN’a üstün haklar verdiğini” yazıyor. İslam’ın hangi kaynağıyla veriliyor bu haklar?

“KUR’AN’la mı? Bakara suresi’nin “erkeklerin kadınlar aleyhine dereceleri (üstünlükleri) vardır.” diyen 228. ayetiyle mi? İslam uzmanlarının ve Kur’an yorumcularının kendileri, bu ayetle, “AKIL”da, “DIN”de, “MIRAS”ta, “İMAMLIK”ta, “KADINLIK”ta, “TANIKLIK”ta, EVLlLlK”te, “BOŞAMA-BOŞANMA”da, “GANİMET’te ve daha birçok konuda, “KADIN”ın “ERKEK”ten “daha aşağı derecede” olduğunun anlatıldığını belirtiyorlar. (Bkz. F. Râzî, 6 1 101, Tabeî, Camiu’l-Beyân, 2 1453; Tefsiru’n- neşen”, 115; Tefsiru Ibn Kesir, 1 I 271; Kâsımî, Mehasinu’t-Te’vîl, 3 I 585; Tefsirul- Merâgî, 2 I 167; Seyyid Kutub Fi Zılâli’l- Kur’an; 360; Şevkânî, Fethu’l- Kadir ve öteki tefsirler, “ahkâmu’l-kur’an”lar.)

En ilkel hukuk sisteminde bile “suç” işlenmeden “ceza” verilemezken, kendisine daha başkaldırmamış, ama başkaldıracağı (nüşûz) kuşkusunu taşıyan “KOCA”yı, “KARI’sını “DÖVME”ye çağıran, Nisa suresinin 34. ayetiyle mi veriliyor o “üstün haklar” kadına? Yoksa kadını aşağılayan hadislerle mi? (Değerli Arsel, bu hadisleri kaynaklarıyla gözler önüne sermiştir.)

Turan Dursun, Tabu Can Çekişiyor, Din Bu 1, Sayfa 110-112

 
Anahtar Kelimeler:TURAN, DURSUN, DİN, BU1, İSLAMDA, KADIN,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor

Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
Faşizminin Hizmetkarı Polislere Soruyoruz: Katil Olmak Nasıl Bir Duygu? İyi Hissettiriyor Mu?
Diğer Başlıklar

Grup Yorum’la Dayanışmaya Çağrı
Armutlu Halk Cephesi Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatmak İçin Kuşlama Yaptı
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Yunanistan Halk Cephesi: Ölüm Orucu Direnişçileri İçin 31 Mayıs’ta 1 Günlük Açlık Grevi Çağrısı
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
İsviçre'de Dev-Gençliler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Pullama Yaptı, Pankart Astı
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(41 Online) 0,08ms