Bugün - 10 Temmuz 2020 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

'Bölge halkı yasaklarla sindirilmek isteniyor'

HAKKARİ YASAKLAR AKP HDP

Gündem Haberi - 22 Ağustos 2019 Perşembe - 11:24
HAKKARİ YASAKLAR AKP HDP
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Hakkari'de yayla ve mera yasaklarının uzatılmasına tepki gösteren HDP'liler, yasakların bölge halkını sindirmek ve hayvancılığı bitirmek için bilinçli bir şekilde uygulandığına vurgu yaptı.

AKP Hükümeti tarafından yıllardır Hakkari ve ilçelerinde onlarca bölgenin 15 günde bir yasaklanıyor. Birçok yayla ve meranın yasak olduğu kentte, yaylalarına çıkanlar ise anbean izleniyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya ve Hakkari İl Genel Meclis Eşbaşkanı Nesibe Gümüşlü, alınan kararların halkın yoksullaştırılması üzerinden geliştirilen bilinçli bir politika olduğu değerlendirmesi yaptı.

BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA

Hakkari’de ağırlıklı olarak yurttaşların tarım ve küçükbaş hayvancılık ile geçindiğini belirten Kaya, daha önce milyonlarla ifade edilen havyan sayısının giderek düştüğünü söyledi. AKP- MHP'nin halkı açlıkla terbiye etmek istediğini ifade eden Kaya, "Bir zamanlar Hakkari bölgesine köylümüz Irak'tan Suriye’ye oradan İran’a kadar canlı hayvan ticareti yapardı. Ancak bir politika sonucu hayvancılık bitirilme noktasına getirildi. Uygulanan politika ile bölge insanı koruculuğa mahkum etmeye çalışıyor. Hükümet burada bölge halkına; 'sen hayvancılık yapmayacaksın ve sistemin bir parçası olacaksın' diyerek halkımızı sindirmeye çalışıyor. Hükümet bu yolla halkımızı açlıkla terbiye yoluna gidiyor. Şimdi bölgenin tamamında bir milyon bile küçükbaş hayvan kalmamıştır. Uygulanan yasaklar, bütün zorluklara rağmen halen köyünde hayvancılık yapabilen çok az sayıdaki köylümüzü de bu işten vazgeçirme çabasıdır” dedi.

HALK KOORDİNATLARI BİLMİYOR

Yıllardır bölgede onlarca bölgenin yasaklar kapsamında olduğunu, ancak son birkaç ayda bu bölgelerin 5’e indirildiğini belirten Kaya, “Yıllardır 31 bölge yasaklanıyordu ama şimdi 5 bölgeye indirildi. Ancak ne var ki valilik açıklamasında çoğu zaman bu 5 bölgeyi koordinatlarla belirtiliyor ve halkımız bu koordinatların nerelere denk geldiğini bilmiyor. Bu şekil ilan edilen yasaklar başka tehlikeler de barındırıyor" ifadesinde bulundu.

YAYLALARA ÇIKMAK İZNE TABİ

Yasak kapsamında olmayan ve Hakkari’nin nefesi olan merkeze bağlı Berçelan yaylasının ise son dört yılda yeni bir statüye büründürüldüğüne dikkat çeken Kaya şunları dile getirdi: “Eğer siz kent merkezinden Berçelan yaylasına çıkmak isterseniz, her şeyden önce valilikten izin almanız lazım aksi takdirde sizler yasak kapsamında olmayan bu yaylaya çıkamazsınız. Burada bir keyfilik söz konusudur. Berçelan'da 4 mevsimi bir arada yaşama imkanı var. Kimsenin bu cennet parçasını halka yasaklama hakkı yoktur. Bunun yanı sıra bu yayla yasak kapsamında da değil. Bu yasaklamaların hepsinin altında keyfi uygulamaları görüyoruz. Bu halk huzur istiyor. Ama AKP ve MHP koalisyonu günden güne bu halkın yaşamını daraltıyor, günden güne yasakları uzatarak halkı bir baskı altında tutmak istiyor. Hükümet bu insanlık dışı politikalarından vazgeçmeli ve bu halka özgürlükleri getirecek adımlar atmalıdır" dedi.

TARIM NASIL GELİŞECEK?

Bölgedeki yasakları daha önce de meclis gündemine aldıklarını ve konu ile ilgili resmi makamlardan bir açıklama beklediklerini belirten Hakkari İl Genel Meclis Eşbaşkanı Nesibe Gümüşlü ise şunları ifade etti: “Daha önce bölgede uygulanan yasaklar ile ilgili meclisimiz yetkililerin cevaplaması amacıyla bir önerge sundu. Aradan uzun bir süre geçmesine rağmen şu ana kadar bizlere herhangi bir cevap verilmedi. Yasak bölgelerin dışında kalan ve hiçbir yerde yasak olduğuna dair bir belge yada açıklama olmadığı halde Berçelan yaylasındaki çıkışlar için de gerekli girişimlerde bulunduk. Bu konuda önümüzdeki dönemde yeniden konuyu meclis gündemine getireceğiz. Son zamanlarda tarım politikasına yönelik bazı açıklamalar oluyor. Senin her alanı yasak ettiğin, ya da izne tabi tutuğun bir alanda tarım ve hayvancılığın gelişmesini beklemek bir çelişkidir. Bu konunun bir netliğe kavuşmasını istiyoruz.”

MA / Hamza Gündüz

 
Anahtar Kelimeler:HAKKARİ, YASAKLAR, AKP, HDP, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  

EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Aytaç Ünsal: Sizi Savunduğum İçin Çok Mutluyum
Ölüm Orucundaki Ebru Ve Aytaç Direnişlerine Devam Ediyorlar: Halkın Avukatları Tahliye Edilsin!
TAYAD'lı Aileler Çağlayan Adliyesi Önünde Adalet Nöbetine Devam Ediyor
SAVUNMA HAKKI, SAVUNMA HATTI...
Diğer Başlıklar

Yunanistan Halk Cephesi Yunan Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüşe Katıldı
9 Ağustos Grup Yorum Konseri Faşizme Karşı Tek Yürek Çağrısıdır!
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Köln’de Yapılacak Miting ve Yürüyüşe Çağrı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukat Aytaç Ünsal: Sizi Savunduğum İçin Çok Mutluyum
Ölüm Orucundaki Ebru Ve Aytaç Direnişlerine Devam Ediyorlar: Halkın Avukatları Tahliye Edilsin!
Selanik Halk Cephesi Direnişçilerin Sesi Soluğu Olmaya Devam Ediyor
TAYAD'lı Aileler Çağlayan Adliyesi Önünde Adalet Nöbetine Devam Ediyor
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(104 Online) 0,16ms