Bugün - 08 Ağustos 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
 
Haber Detayları

Cumartesi Anneleri yağmur dinlemedi, Mehmet Ertak'ın akıbetini sordu

CUMARTESİ ANNELERİ MEHMET ERTAK DİRENİŞ

Gündem Haberi - 17 Ağustos 2019 Cumartesi - 20:43
CUMARTESİ ANNELERİ MEHMET ERTAK DİRENİŞ
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumartesi Anneleri, sağanak yağmura rağmen eylemlerinin 751’inci haftasında Şırnak'ta gözaltına alınarak kaybedilen Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. Ertak'ın 27 yıl önce kaybedildiğini belirten Cumartesi Anneleri, "Ertak’ı arama mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 751’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi.

Polisin annelere engel olması üzerine, eylem İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Polis tarafından ablukaya alınan sokakta Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı.

Eyleme, Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya ile Musa Piroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu’da destek verdi. Bu hafta Şırnak'a bağlı Rezuk mezrasında 20 Ağustos 1992’de gözaltına alınarak kaybedilen 32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak’ın akıbeti soruldu.

HANİFE YILDIZ’DAN POLİSLERE TEPKİ

Açıklama yapılmadan önce gözaltına alınıp kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, sokağı ablukaya alan polislere tepki gösterdi. Yıldız, “Yeter bizlere bunu yaptığınız. Bizi bu sokağa sıkıştırdınız ama burada bile yerimizi daraltmak için çabalıyorsunuz. Arka tarafa geçin” dedi. Yoğun yağmur altında gerçekleşen bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Üyesi Sebra Arcan yaptı.

ERTAK’IN AKIBETİ SORULDU

32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak’ın Şırnak’a bağlı Rezuk mezrasında yaşadığını hatırlatan Arcan, “Bölgedeki bir kömür ocağında işçi olarak çalışan Ertak, daha önce 2 kez gözaltına alınarak ağır işkenceler gördükten sonra serbest bırakılmıştı. 20 Ağustos 1992 tarihinde, aynı iş yerinde çalıştıkları 3 akrabası ile birlikte işten eve dönmek üzere yola çıktı. Bindikleri araç kontrol noktasında resmi giyimli polislerce durduruldu. Kimlik kontrolü sonrasında Mehmet Ertak gözaltına alınarak Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü” ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Ertak’ın 3 akrabası ile birlikte gözaltına alındığını, 6 kişinin ise Ertak’ın gözaltında işkence gördüğüne tanıklık ettiğini vurgulayan Arcan, “Baba İsmail Ertak savcılığa başvurdu. Tanıklar gördüklerini savcıya anlattı. Olay soru önergeleriyle Meclise taşındı. Ancak ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı.

Mehmet Ertak’ın gözaltına alındığı inkâr edildi. Şırnak Emniyet Müdürlüğü emrinde sorgu elemanı olarak çalışan Jitem personeli Murat İpek, 1997 yılında yaptığı itiraflarında; ‘Mehmet Ertak’ı Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş ve Terörle Mücadele Şubesi Müdürü Mehmet Kaplan’ın emriyle öldürüp gömdük’ dedi. Yaptıkları tüm infazların dönemin ‘OHAL Valisi Ünal Erkan’ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini’ söyledi” diye konuştu.

AİHM: ERTAK İŞKENCE SONUCU ÖLDÜ

İç hukukta kapatılan dosyanın AHİM’e taşınmasını engellemek için ailenin avukatı Tahir Elçi’nin gözaltına alındığını hatırlatan Arcan, tehditlere rağmen davanın AİHM’e taşındığını belirtti. Arcan, “AİHM, ‘Ulusal düzeyde gerçekleştirilen soruşturma bağımsız yürütülmemiş, etraflı bir soruşturma yapılmamış ve başvurucunun müdahil olmasına izin verilmemiştir’ tespitinde bulundu. Mevcut delillerin Mehmet Ertak’ın gözaltına alınıp işkence sonucu ölmüş olduğuna hiçbir şüpheye yer bırakmayacak kadar yeterli olduğu sonucuna vardı. Türkiye’yi yaşam hakkını ihlalden oy birliği ile mahkûm etti” diye belirtti.

“Toplumsal hafızamızda yer etsin diye bir kez daha açıklıyoruz” diyen Arcan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mehmet Ertak’ın kaybedilmesinden; dönemin, Şırnak Emniyet Müdürü Necati Altuntaş, Terörle Mücadele Şube Müdürü Mehmet Kaplan, Şırnak Tugay Komutanı Mete Sayar, OHAL Valisi Ünal Erkan sorumludur.”

‘MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Ertak’ın gözaltında kaybedilişinin 27’nci yılında bu inkar ve cezasızlığın son bulması ve Ertak’ı arama mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini altını çizen Arcan, “Kaç yıl geçerse geçsin Mehmet Ertak’ın kaybedilmesinden sorumlu olanların yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızdan ve kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Suskunluğun olduğu yerde utanç vardır, susmayacağız!” diye konuştu.

‘HAKİKAT BİRGÜN SİZE GERİ DÖNER’

Daha sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Ertak’ın avukatı rahmetli Tahir Elçi AİHM’e başvuru yaptı. AİHM tarafından dosya Ankara Adliyesi’nde kütüphane duruşma salonuna dönüştürülmüştü. Elçi gözaltına alınabilirim diye çok önemli bir belgeyi bürosunun demir kapısının pervazına saklamıştı.

Nasıl diyeceksiniz? Kare bir biçimde demirin boşluğuna Mehmet Ertak’ın dosyasında gözaltına alındığına dair tutanağın bir örneğini oraya saklamış. Ama bu dosyadaki bu belgenin bir örneği ise daha sonra savcılık dosyasından çıkartılmış. Ama bir vesileyle Tahir Elçi bu dosyaya bakarken o belgeyi görmüş. Onun örneğini alıyor ve saklıyor. Gözaltına alındı, tutuklandı ve ağır işkence gördü. Mehmet Ertak dosyasında Tahir Elçi tanıklığa gelen ve tutanakta imzası olan yüzbaşıya ‘Bu belge sana ait mi diye?’ soruyor. Yüzbaşı, ‘Hayır olamaz bu belge nereden çıktı? Biz bunu çıkartmıştık’ diyor. Ve oradaki görevli duruşma salonundan görevlilerin yardımıyla çıkartılıyor. O yüzden hakikati saklamayın, bir gün hakikat size geri döner. Bir kez daha hem Mehmet Ertak’ı anıyoruz, hem de Tahir Elçi’yi anıyoruz” diye konuştu.

TANRIKULU POLİSLERE SESLENDİ

Tanrıkulu konuşmasından sonra yoğun yağmurdan dolayı sokağın kenarında bulunan dükkanların saçaklarına ıslanmamak için sığınan polislere de seslenerek, “Yağmura ve kara rağmen biz hak arayanlar hep burada olduk. Ama siz bir yağmurda hemen saklandınız. Bu da size kapak olsun” dedi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:CUMARTESİ, ANNELERİ, MEHMET, ERTAK, DİRENİŞ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
Armutlu'da Grup Yorum Konseri Afiş Çalışmaları Ve Mustafa Koçak İçin Yazılama
Ölüm Orucundaki Özgür Tutsak Didem Akman’ın Refakatçi Talebi Kabul Edilsin

Ölüm Orucundaki Özgür Tutsak Didem Akman’ın Refakatçi Talebi Kabul Edilsin
Armutlu Halk Cephesi'nden Direnişler Ve Grup Yorum Konseri İçin Yazılama Ve Kuşlama Çalışmaları
Okmeydanı Halk Cephesi Açıklama: Grup Yorum Halktır Susturulamaz
Cephe Milisleri Bir Mayıs Mahallesi’nde Yazılama Yaptı
Okmeydanı Halk Meclisi Öncülüğü Tüm Halkı Uyuşturucuya Karşı Birleştiriyor
Diğer Başlıklar

Halk Cephesi: Armutlu'da Grup Yorum Konseri İçin Çalışmalar Hız Kesmiyor
Adalet İçin Dayanışma Platformu'ndan Sarıgazi'de Ölüm Orucu Direnişleri İçin Sticker Çalışması
GRUP YORUM KONSERİ- FRANSA
Yunanistan Halk Cephesi Türkiye Konsolosluğu Önünde Adalet Eylemi
Avrupa Süryani Halk Meclisleri: 7 Ağustos Semile'de Süryani Halkına Yönelik Katliamı Anıyoruz
Armutlu'da Grup Yorum Konseri Afiş Çalışmaları Ve Mustafa Koçak İçin Yazılama
Ölüm Orucundaki Özgür Tutsak Didem Akman’ın Refakatçi Talebi Kabul Edilsin
Armutlu Halk Cephesi'nden Direnişler Ve Grup Yorum Konseri İçin Yazılama Ve Kuşlama Çalışmaları
Okmeydanı Halk Cephesi Açıklama: Grup Yorum Halktır Susturulamaz
Cephe Milisleri Bir Mayıs Mahallesi’nde Yazılama Yaptı
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(96 Online) 0,09ms