Bugün - 13 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

‘Elazığ’da yaklaşık 50 tutuklu işkenceden geçirildi’

ELAZIĞ CEZAEVİ İŞKENCE ÖHD

Gündem Haberi - 10 Ağustos 2019 Cumartesi - 07:41
ELAZIĞ CEZAEVİ İŞKENCE ÖHD
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Elazığ Cezaevi’ndeki işkence iddiaları üzerine tutuklularla görüşen Diyarbakır Barosu ve ÖHD; Adalet Bakanlığı, barolar ve Meclis’teki siyasi partilere, “Cezaevine gidin, işkenceye tanıklık edin” çağrısında bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eşbaşkanı Bünyamin Şeker ve Baro Cezaevi Komisyonu üyesi avukatlar, 4 Ağustos günü Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanlarca darp edildiği belirtilen tutuklularla görüştü. Dün yapılan görüşmenin ardından konuya ilişkin Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, Diyarbakır Baro Başkanı Aydın, ÖHD Eşbaşkanı Bünyamin Şeker ve Baro Cezaevi Komisyon üyesi avukatlar katıldı.

TUTUKLULAR İŞKENCE İZLERİNİ GÖSTERDİ

Açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde tutuklularla yapılan görüşmede, tutukluların gardiyanlar tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını aktardıklarını belirtti. Aydın, “Mahpuslar vücutlarında işkenceye bağlı yoğun ekimozlar, şişlikler olduğunu belirtmelerinin yanı sıra mahpuslardan M.K. ve A.D.’nin avukat görüşme odasında üstünü çıkararak darp ve cebir izlerini göstermiştir. Mahpusların vücutlarının muhtelif yerlerinde ekimozlar ve şişlikler tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK 50 TUTUKLU İŞKENCEYE UĞRAMIŞ

Tutukluların odalar arasında konuştukları için gardiyanların kendilerine saldırdığı belirttiklerini ifade eden Aydın, “B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, C61, C62, C63, C64, C65, C66, C67, C68, C69 numaralı odalarda bulunan mahpusların da işkenceye maruz kaldığını belirtmişlerdir. Bu iddialar doğruysa yaklaşık 50 mahpusun işkenceye uğradığı anlamına gelmektedir. Bir mahpus ise cezaevindeki ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla avukat görüşüne gelmesine rağmen avukatın sorularını yazılı olarak cevaplamıştır” diye kaydetti.

MÜDÜR TATİLDE

İddialara ilişkin cezaevi müdürüyle de görüşmek istediklerini ancak müdürün izinde olduğu gerekçesiyle görüşemediklerini belirten Aydın, tüm ısrarlarına rağmen cezaevi ikinci müdürüyle de görüşemediklerini dile getirdi.

SUÇ DUYURUSU

Bunun üzerine görüştükleri Elazığ Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin gerekli yasal işlemleri yapacaklarını belirtiğini dile getiren Aydın, “Mahpusların iddialarına ilişkin olarak Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, işkence gördüğünü iddia eden mahpusların derhal Adli Tıp Kurumuna ya da bir sağlık kuruluşuna sevklerinin yapılması talep edilmiştir” diye belirtti. Tutukluların yaşananlara karşı savcılık ve diğer yetkililere yazdıkları dilekçelere, geç cevap verildiği, cezaevinde kapalı devre sistem kurulduğu ve yetkililerin üstünkörü incelemelerde bulunduğunu da anlattıklarını ifade eden Aydın, “Yetkililerin bu kayıtsız tutumu cezaevindeki hak ihlallerinin artmasına neden olmuştur” dedi.

‘İŞKENCE SUÇUNA ORTAK OLMAYIN’

Aydın, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki işkence ve kötü muamele iddialarının etkin şekilde soruşturulmasını talep ederek, “Adalet Bakanlığından etkin ve adil bir soruşturma için olay tarihinde görevde bulunan idarecilerin ve olaya katıldığından şüphelenilen personelin derhal açığa alınmasını talep edeceğiz. Adli ve idari makamlardan, iki mahpusun vücudundaki tüyler ürperten işkence izlerinin tespit ederek, failleri derhal yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz. Adli tatil ve bayram tatili bahanesinin ardına saklanıp, işkence izlerinin kaybolması beklenirse, işkence sucuna ortak olacaklarını, delileri karartacaklarını ve suç işleyeceklerini de buradan duyurmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘İŞKENCEYE TANIKLIK EDİN’

İnsan hakları örgütleri, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, barolar, Mecliste grubu bulunan siyasi partileri duyarlı olmaya davet eden Aydın, “Zaman geçirmeden Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevine gidin, mahpusları ziyaret edin ve işkenceye tanıklık edin” dedi.

 
Anahtar Kelimeler:ELAZIĞ, CEZAEVİ, İŞKENCE, ÖHD,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(62 Online) 0,06ms