Bugün - 23 Eylül 2020 Çarşamba
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

'Sınırda yaşanan ölümler bir devlet politikası'

VEDAT EKİNCİ HDP SAİT DEDE

Siyaset Haberi - 07 Ağustos 2019 Çarşamba - 09:01
VEDAT EKİNCİ HDP SAİT DEDE
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Sınır hatlarında yaşanan ölümlerinin bir devlet politikası haline getirildiğini belirten HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Hakkari Valisi'nin Vedat Ekinci'nin öldürülmesine ilişkin "kurşun sekmesi" açıklaması için "Nedense bu kurşun sekmeleri, bu kazalar hep Kürdistan'da oluyor" dedi.

Hakkari başta olmak üzere sınır kentlerinde yıl içerisinde birçok kişi Türk ve İran askerleri tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Son bir hafta içerisinde Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde sınır ticareti yapan Haşam Tilaver İran İslam Cumhuriyet askerlerince, Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde de Vedat Ekinci, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi. Sınırda yaşanan ölümleri değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, devlet politikası gereği yaşanan her ölümün üstünün örtüldüğünü bu nedenle de ölümlerin ardı arkasının kesilmediğini söyledi.

'DEVLET ELİYLE SINIRDA ÇOK ACILAR YAŞANDI'

Sınır hattında bulanan tüm yerleşim yerlerinin sınırın diğer tarafında yaşayanlarla akrabalık bağının olduğunu ifade eden Dede, insanların bu sınırları "suni sınırlar" olarak gördüğünü hatırlattı. Devlet eliyle sınırda çok acı olayların yaşandığına tanıklık ettiklerini belirten Dede, “Derecik'te yaşanan son olay bu devlet politikasını en iyi anlatan olaydır. Derecektik her köy neredeyse Irak Federal Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan insanlarla akrabalar, hısımlar ve ticari ilişki içerisindeler. Hatta bazı ailelerin çocuklarının bir bölümü o tarafta bir kısmı da bu taraftadır. Dolayısıyla bu sınırlar Kürtler arasında yapay sınırlardır ve hiçbir zaman da anlamı olmamıştır" dedi.

‘YAŞANANLAR DEVLETİN POLİTİKALARININ SONUCUDUR’

Özellikle son 4 yılda devletin bölge insanına karşı savaş güden bir politika yürüttüğünü vurgulayan Dede, “Son dört yıldır devletin bölgedeki politikası Kürdistanı boşaltma, yok etme, tekrar sömürge haline getirme ve Kürtleri yok saymadır. Buradaki mesele bir örgütle savaşma ya da çatışma değildir. Biz bunu Rojava'da da gördük, biz bunu Başur'da da Bakur'da da görüyoruz. Devlet yapabileceği her yöntemle Kürtlerin üzerine geldi ve gelmeye devam ediyor. Bunu siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda da yapıyor. Sınır bölgelerinde bunu en çok ekonomik anlamda yaptı. Yaylalar, köyler yasaklandı, bu da yetmedi bütün tepelere karakollar yaptı. Dolayısıyla burada yaşayan insanlar adım atamaz hale geldi. İnsanlar artık ekonomik geçim için hiçbir yol bulamıyor ve sınır ticareti yapıyor. Sınır ticareti yapanlara yönelik de öldürme politikası güdülüyor. Aslında sınırda uygulanan bir devlet politikası ve siyasi bir karardır. Yaşananları kesinlikle münferit bir olay olarak algılayamayız” diye konuştu.

'NEDENSE BU SEKMELER HEP KÜRDİSTAN'DA OLUYOR'

Bölgede sürekli geçişlerin olduğunu ve aileden alınan bilgiler doğrultusunda geçmişte daha vahim olayların yaşandığını belirten Dede, şöyle devam etti: “Vedat Ekinci olayı gündüz ortasında oluyor ve askerler orada sivillerin gelip geçtiğini biliyorlar. Basına yansıdığı gibi hava harekatı değil, yakın mesafeden yapılan ateşle Vedat vuruluyor. Bu olaylar İran sınırında da yaşanıyor. Daha kaç gün önce Ağrı da bir gencimiz katledildi. Hakkari Valisi İdris Akbıyık aileye yaptığı ziyarette; 'Tabii biraz da coğrafi kader. Bu coğrafyada maalesef bu tür üzücü olaylar da yaşanıyor' açıklaması yaptı. Bu açıklama skandaldır. Hatta vali 'kurşun sekmesi' diyor. Nereden sekti de kardeşimizin sırtından girip göğsünden çıktı. Bari bir kılıf bulun. Ama kılıfta bulamıyorlar. Biz bunu Roboski'den, 33 kurşundan, Yüksekova’da öldürülen Sertip Şen'den biliyoruz. Eğer bu devlet Roboski'nin hesabını sorsaydı Yüksekova’daki çoban ölmezdi. Yüksekova’nın hesabını sorsaydı Vedat Ekinci bu gün yaşıyor olacaktı. Devlet aslında bu güvenlik gücüne; 'Kürdü öldürebilirsin' diyor. Nedense bu kurşun sekmeleri bu kazalar hep Kürdistan'da oluyor.”

MA / Hamza Gündüz

 
Anahtar Kelimeler:VEDAT, EKİNCİ, HDP, SAİT, DEDE,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Meclis araştırmadı: Kadın cinayetleri, Aleviler, DAİŞ ilişikleri, Hizbullah, 15 Temmuz, ekonomik kriz, Roboski Katliamı…
Erdoğan'dan camide propaganda: Küffara karşı şiddetli olacağız, Suriye'de olduğu gibi
Cumhurbaşkanlığından zorunlu 'anket': 'Bu açık açık bir fişleme'

Cumhurbaşkanlığından zorunlu 'anket': 'Bu açık açık bir fişleme'
Erdoğan tutuklu 10 bin IŞİD'linin sorumluluğunu Avrupa'ya attı
Davutoğlu'na 'açıkla' çağrısı: 7 Haziran-1 Kasım arası ne oldu?
'Sınırda yaşanan ölümler bir devlet politikası'
AKP'li Özlem Zengin: Rabia Naz olayını örten AKP'lileri bulmak benim işim değil
Diğer Başlıklar

Edirne F Tipi Hapishanesinde Özgür Tutsaklar Süresiz Açlık Grevine Başladı
Ruhi Su Dostlar Korosu'nun Şefi İle Ruhi Su Ve Grup Yorum Hakkında Röportaj
ARMUTLU CEPHE MİLİSLERİ'NDEN YAZILAMALAR
Armutlu Halk Cephesi'nden Ölüm Orucu Zaferi İle İlgili Ozalit Çalışması
Polisin Katlettiği Kemal Kurkut Davası Sadece 5 Dakika Sürdü...
ARMUTLU HALK CEPHESİ AÇIKLAMA
Devrimci İşçi Hareketi'nden Direnişler Ve Zafere Dair Duvar Gazetesi Ve Yazılamalar
Meksika Grup Yorum Gönüllülerinden Ölüm Orucu Şehitleri İçin Grafiti
MHP’nin Tek “Tutarlı” Olduğu Konu: Halk Düşmanlığı
DİDEM AKMAN NEDEN DİRENDİ? İŞTE CEVABI... 
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(46 Online) 0,05ms