Haber Detayı
26 Temmuz 2019 - Cuma 10:37
 
Operasyondaki yalan duruşmada ortaya çıktı
SABAH GAZETESİ YALAN HABER ERDOĞAN OPERASYON DERSİM
Gündem Haberi


Dersim’de çıkan çatışmada teslim olurken örgüt mensuplarınca atıldığı iddia edilen bomba ve silahla tarama sonucu ağır yaralandığı belirtilen itirafçı Leyla Güneş’in, elleri kelepçelendikten sonra askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandığı ortaya çıktı.

Dersim’de 28 Nisan 2017’de Aliboğazı kırsalında çıkan çatışmada yakalanan ve itirafçı olan Leyla Güneş’in de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında “öldürmeye teşebbüs etmek” ve “6316 sayılı kanuna muhalefet etmek”, “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aralarında Aliboğazı operasyonuna katılan askerlerin de olduğu 90 müştekinin bulunduğu dosyada 11 kişi için “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası isteniyor. Tüm sanıklar duruşmaya kaldıkları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. İtirafçı Güneş de tutuklu kaldığı Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS’le duruşmaya katıldı.

ASKERLERDEN ÇELİŞKİLİ İFADELER

Duruşmada, operasyon döneminde Güneş’in kaçarken örgüt mensuplarınca el bombası atılması ve ateş edilmesi sonucu yaralandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Duruşmaya müşteki sıfatıyla katılan ve yaşanan çatışmada yer alan askerlerin, olayın oluş şekli, kullanılan el bombalarına ilişkin ifadelerinin birbiriyle çelişmesi de dikkat çekti. Bazı askerler, çatışma esnasında örgüt mensuplarının el bombası attığını, bazı askerler ise el bombası atıldığını görmediğini ve sesini duymadığını ifade etti. Bazı askerler, bir arkadaşlarının yaralandığından bahsederken, bazı askerlerin ise “yaralımız yoktu” ifadeleri dikkat çekti.

‘AŞAĞIDAKİ ASKERLER ATEŞ ETTİ’

Yargılanan ve etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen Sercan Ediz ve Dilan Arslan savunmalarında, Güneş’in yaralanmasına ilişkin, “Biz teslim olduktan sonra askerler tarafından ellerimiz bağlandı, sanık Leyla Güneş de yanımızdaydı. Aşağıdan askerler tarafından ellerimiz bağlı olduğu halde bize silah sıkıldı ve Leyla Güneş başından yaralandı” dedi.

‘BU KONU ARAŞTIRILSIN’

İtirafçı Güneş ise olayla ilgili şunları söyledi: “Ben örgüt mensupları tarafından vurulduğumu düşünüyordum. Ancak bu celse beyanda bulunan iki sanığın askerler tarafından vurulduğum yönündeki beyanlarını duyunca, bu hususun araştırılmasını talep ediyorum.”

‘KOLLUKTAKİ İFADELER ESAS ALINSIN’

Savunma yapan Güneş’in avukatı Sıddık Karagöz de, “Annesi kızını örgütten kurtarmak için Diyarbakır Belediyesi'nin önünde çadır eylemine katılmış ve bu durum haberlere konu olunca Cumhurbaşkanımız tarafından Ankara ya çağrılmıştır” diyerek, olayı anlattı. Müvekkilinin askerlerin “teslim ol” çağrılarına uyarak teslim olduğunu, ellerinin arkadan kelepçelendiğini, bu sırada aşağıda bulanan askerlerin ateş açtığını ve müvekkilin kafasına merminin isabet ettiğini belirten Av. Karagöz, buna rağmen olayın oluş şekli olarak kolluktaki ifadelerin esas alınmasını istediklerini söyledi.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Savunmaların ardından mütalaasını açıklayan iddia makamı, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin varlığını gerekçe göstererek, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep ederken, savunma yapan avukatlar da müvekkillerinin tahliyesini istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme, tahliye taleplerini reddederek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

SABAH MANŞETTEN VERMİŞTİ

Sabah gazetesi, haberi 31 Temmuz 2017’de “Leyla’sına kavuştu” manşetiyle verdi. Haberde, 2 gün süren çatışmaların sonuna doğru Leyla Güneş’in, teslim olmak için yerinden fırlayıp, askerlere doğru koşmaya başladığı belirtilerek, örgüt mensuplarının Güneş’e el bombası atıp kalaşnikoflarla taradığı iddia edildi. Haberde, yere düşen ve yaşamını yitirdiği düşünülen Leyla Güneş’in Elazığ Adli Tıp Kurumu'na götürüldüğü, morg görevlilerinin, Güneş’in yaşadığını fark ettikleri ve ardından tedavi altına alındığını belirtildi. İktidar medyası tarafından da çokça işlenen haberlerde, Leyla Güneş’in annesi Ayfer Güneş'le görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kızının kurtarılması için devletin bütün imkânlarının seferber edileceği sözü verdiği belirtilmişti.

MA / Aydın Atay

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Haber Videosu
Yorumlar
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı