Bugün - 13 Temmuz 2020 Pazartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Gözaltılara tepki: Geçmişte fayda sağlamadı bugün de sağlamaz

GÖZALTI POLİS MARDİN

Gündem Haberi - 25 Temmuz 2019 Perşembe - 09:36
GÖZALTI POLİS MARDİN
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Mardin’de bu sabah yapılan operasyonlarda 5 siyasetçinin gözaltına alınması protesto edildi. Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz, yapılan gözaltılara “Bu uygulamalar geçmişte bir fayda sağlamadı bugün de fayda sağlamaz” diyerek tepki gösterdi.

Mardin ve ilçelerinde bu sabah yapılan ev baskınlarında Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Ferhat Kut, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmus Sun’un da aralarında bulunduğu 5 siyasetçinin gözaltına alınması kentte protesto edildi. Yapılan gözaltılar sonrası HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar ve DBP Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu, HDP’li belediye eşbaşkanları ve partilinin il, ilçe yöneticileri ile birlikte DBP İl Örgütü’ne giderek, parti yöneticilerini ziyaret etti.

Yapılan ziyaret sonrasında partililer Nusaybin’e gitmek yola çıktı.

Mardin kent çıkışı ve Nusaybin ilçesi girişinde araçları durdurulan partililer, saatlerce Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirilmek üzere saatlerce bekletildi. Ardından HDP İlçe Örgütü binasına gelenleri, ilçe yöneticilerle birlikte ve Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz karşıladı.

Ziyaret sırasında konuşan HDP Mardin İl Yöneticisi Abidin Unay, “Bu sabah hem ilçe binamıza yapılan hem de arkadaşlarımıza yönelik yapılan baskıları kınıyoruz. Parti olarak tüm arkadaşlarımızla ilçemizi ziyarete geldik. Bu faşizan uygulamaları kabul etmiyor ve boyun eğmeyeceğimizi söylüyoruz. Bunlara karşı boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

DÜNDAR: AKP-MHP FAŞİZMİ BİTEN ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞIYOR

Milletvekili Pero Dündar da, daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde parti çalışanları ve seçilmişlerinin hukuksuzluklarla karşı karşıya bırakıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Erzurum’da Tekman Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alındığını, Ağrı’da ise Diyadin Belediye eşbaşkanlarının saldırıya uğradığını hatırlatan Dündar, son olarak bugün siyasetçilerin gözaltına alındığını ifade etti. Dündar, “2009 yılında yapılan yerel seçimler sonrasında benzer saldırılar yapılmış ve seçilmişler gözaltına alınmıştı. Bugün yapılan operasyonlarla da aslında AKP-MHP faşizmi biten ömrünü uzatmaya çalışıyor. Ne yaparsa yapsınlar Kürt halkı boyun eğmediği gibi kendini örgütlüyor. Özellikle son günlerde başlayan örgütlenme hamlemizin önünü kesmek istiyorlar. Özellikle psikolojik baskı uygulamaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde DTK illegalize edilmişti bugün de hem yerel basında hem de ulusal basında ‘PKK/KCK operasyonları’ adı verilerek siyasetçiler illegalize ediliyor” dedi.

‘IŞİD’VARİ BİR TARZ VAR’

HDP’li Dündar, bir yanda Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlar sürüp, Rojava sınırına yığınak yapılırken, diğer yanda parti binaları kuşatılıp, il ve ilçe yöneticileri gözaltına alınarak baskılanmaya çalışıldıklarını vurguladı.

Dundar, “Parti binaları kapılarının anahtarları var ama kırarak içeriye girmişler. Tüm eşyaları dağıtmışlar, yöneticilerimize partide kimse olup, olmadığını sormuşlar. Partimiz de kim olacak. Çalışan arkadaşlarımız işleri bittikten sonra evine gidiyorlar. IŞİD’vari bir tarzla partimiz darmadağın edilmiş, bilgisayarların hard diskler alınmış. Bu saldırıları kınıyor, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu yaklaşımlar AKP-MHP blokunun artık askeri, ekonomi ve siyasal anlamda çöktüğünü gösteriyor. Dağılmalarını Kürt siyasetine yönelik saldırılarla geciktirmeye çalışıyorlar. Ama Kürtler şimdiye kadar boyun eğmedi, bundan sonra da boyun eğmeyecek. Devlet hala Nusaybin’de sokakları ablukaya alarak, parti binalarımızı ablukaya alarak halkımıza baskı uygulamaya çalışıyor. Ama Nusaybin halkı geçmişte nasıl panzerlere rağmen kendi iradesine sahip çıktıysa bugün de sahip çıkacak” diye konuştu.

‘ONURLU BARIŞ TALEBİMİZDEN KORKTUKLARI İÇİN YAPIYORLAR’

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halide Türkoğlu ise, yapılan operasyonla yerelde siyaset üreten siyasetçilerin hedef alındığını ifade etti. Türkoğlu, “Bu yüzden intikam alırcasına binalarımızı basıyorlar. Bu yüzden siyasetçilerimiz her gün gözaltına alınıyor. Bugün geldiğimiz noktada bu saldırılar aslında onların bizim siyasetimizden ne kadar korktuklarının göstergesidir. Onurlu barış talebimizden kaygılarıdır” ifadelerini kullandı. Parti binasına yapılan ziyaretin ardından HDP ve DBP’li yöneticiler, belediye eşbaşkanları Nusaybin Belediyesi’ni ziyaret etti.

‘EŞBAŞKANIMIZIN KAFASINA SİLAH DOĞRULTULDU’

Burada konuşan Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz, yapılan operasyona şu sözlerle tepki gösterdi: “Sabah erken saatlerde Belediye Eşbaşkanımız Ferhat Kut ve Belediye Meclis Üyemiz Mehmet Emin Alkan evlerine yapılan baskında çocuklarının gözü önünde yere yatırarak, kafalarına silah doğrultulmuştur. Her iki seçilmiş arkadaşımız da bu uygulamayı hak etmiyor. Ferhat eşbaşkanımız ve Emin arkadaşımız, ikisi de her sabah saat 8’de belediyededir. Ancak belediyeye gelmeleri beklenmeden evlerinden baskınla alınmışlardır. Bu tarz uygulamalar, legal siyasetimize yönelik saldırılar, halkın barış, kardeşlik özlemine katkı sunmamaktadır. Bu uygulamalar geçmişte fayda getirmedi bundan sonra da fayda getirmeyecektir.”

‘HALKIMIZA HİZMET ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Yine Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ da, “Belediyelerimizdeyiz, kaçmıyoruz buradayız. Ne yaparsalar yapsınlar halkımız ile birlikte mücadele edeceğiz” diyerek yapılan operasyona tepki gösterdi.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:GÖZALTI, POLİS, MARDİN,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi

Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
Diğer Başlıklar

7 Notanın Komutanları Programı | Helin Bölek, İbrahim Gökçek #5. Bölüm 
TAYAD'LI AİLELERDEN ÇAĞRI: ANKARA'YA YÜRÜYORUZ!
9 AĞUSTOS'TA MİLYONLARLA YENİKAPI'DA OLACAĞIZ!    
Eskiden İşkenceci Bir Esat Oktay Ve Köpeği Co Vardı, Şimdi Yüzlercesi
Dev-Genç'li Rezzan Şengül'ün Adalet Savaşçısı Mustafa Koçak İçin Yazdığı "Koçaklama" Şiiri Sansürlenmiş!
Ayasofya Gündemi İle Gerçekler Ne Kadar Gizlenebilir?
Berlin Grup Yorum Gönüllüleri #12Temmuz da 145 Kişiyle Açlık Grevine Katıldı  
UMUT Olmak, Umudun Var Olduğunu Göstermek Zorundayız 
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: DURUŞMAYA ÇAĞRI
PARTİZAN: ÖLÜM ORUCU DİRENİŞÇİLERİNİN TALEPLERİ MEŞRUDUR
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(92 Online) 0,09ms