Bugün - 25 Ocak 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

CEMİL HAYEK YAZDI: HALKTAN KORKMAK!

CEMİL HAYEK AKP HALK AKP

Özel Makaleler Haberi - 23 Temmuz 2019 Salı - 10:35
CEMİL HAYEK AKP HALK AKP
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Gezi davası, bir korkutma davasıdır. Gezi direnişçilerini yıldırma politikasının şiddeti, aynı zamanda Gezi ve benzeri direnişlerinden olan korkuyu yansıtır. Korku, diktatörlüğü bu kadar korku salıyorsa, direniş doğru demektir. Bu korkunun işe yaramadığını göstermek, bu gibi cezaları önleyeceği gibi, bir anayasal hakkın tekrar kullanımı söz konusu olacaktır. O halde tüm bu baskılara karşı verilecek en güzel cevap, Gezi ve benzeri direnişleri tekrarlamak, hatta daha sık kullanmaktır. Buna en fazla tepkiyi göstermesi gereken örgütler, muhalefet partileri olmalı idi. Oysa muhalefet, getirim sağlamadıkça, bu gösteri yürüyüş ve mitinglere sahip çıkmamaktadır. Yankı uyandıran bir direniş olursa, yani hazırda getirisi olduğu zaman, işte o zaman bir direniş, muhalefet partileri tarafından sahiplenilecektir.

MUHALEFET SAHİPLENİR Mİ?

Muhalefet Gezi ve benzeri gösteri yürüyüşleri gibi anayasal haklara sahip çıkarsa, hem görevini yapmış olur, hem de cezaları en kısa yolu ile engellemiş olur. Oysa tüm başarısızlıklarına rağmen, liderini bile değiştirmeyen bir partinin tavrını değiştirmesini beklemek, beyhudedir. Ana muhalefet partisinin demokratik eylemlerden kaçınmasının en büyük nedeni, genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Çünkü demokratik eylemler, parlamento dışı muhalefet anlamına gelen, solcu bir gelenektir, halkı direk eyleme çağırmaktır. Dolayısı ile soldan hep uzaklaşan ve sol yerine merkez sağı tercih eden Kılıçdaroğlu’nun tek siyasi çıkış yolu, sola giden yoldur; Canan Kaftancıoğlu ile İmamoğlu, başarıları ile bunu kanıtlamışlar ama o, kendisinden kaynaklanmayan bu başarıları yine kendi siyasi ömrünü uzatmak için kullanmıştır.

Ekmeleddin gibi bir adayın götürdükleri ile İmamoğlu’.nun kazandırdıkları karşılaştırıldığında, Bülent Ecevit zamanında olduğu gibi, halkın sol eylem ve sloganlara susamışlığı ortaya çıkar. Kılıçdaroğlu ise, partiyi batırmak pahasına da olsa, asla sola kaydırmayı, hatta eski çizgisine döndürmeyi dahi kabul etmeyecektir; HDP yerine, daha az oya sahip olan Türkçüleri seçmesi, bunun bariz bir delilidir. Gezi mağdurlarına sahip çıkmak, ancak yeni gezi eylemleri ile mümkündür, gerisi ise sadece timsah gözyaşlarına benzeyecektir.

YENİ GÜNDEM S-400’LER

En ufak konularda bile kuklalarının itaatsizliklerine müsaade etmeyen ABD, yaptırımlarını erteleyince, Erdoğan kendini kahramanlaştıracaktır. Muhtemelen ABD, en kolay yoldan giderek, Erdoğan’a içeride acil muhalifler yetiştirmektedir. Ancak şu an yetiştirtilmiş kuklaları olmadığı için, eski temcit pilavı Davutoğlu ile sırıtmasından tanıdığımız Babacan’la, eski kukla Abdullah Gül vasıtası ile iktidarını sallamak istemektedir. Türkiye'nin gündemi, demokrasi kavgasından, Orta doğu pehlivanlığı arenasına dönüşmektedir. Ülke krizde iken yeni saraylar yaptıran Erdoğan, tıpkı izinden gittiği Vahdettin gibi, sarayına dokunulmaması karşılığında, gereken her şeyi feda edecektir. Bu nedenle S-400 macerasını sadece kendi imajını yükseltmek için kullanacağı aşikardır. Bunun yanı sıra, imajını yüksek tutmak için, Türkiyeyi yeni macera ve gündemlere de taşımaya devam edecektir. Oysa Orta doğu coğrafyasında inkâr edilemeyecek bir şey varsa, o da Ortadoğu’da işgal edenlerle, işgal edilenlerin varlığıdır ve son söz, burada söylenecektir.

EKSEN KAYMASI MÜMKÜN MÜ?

Eksen kayması, zemin kaymasından kaynaklanmıyorsa, büyük adamların eseri olur. Oysa Erdoğan'ın bir yakası Amerika'nın, bir yakası da Rusya'nın elinde iken, eksen kaymasına yönelecek bir büyüklüğü söz konusu olamaz. Orta doğu coğrafyasında hep ‘kimin eli, kimin cebinde’ sözünün terennümü ile sürprizler art arda gelir, gelmeye devam eder. Süreç ne kadar uzarsa uzasın, ne Amerika gazabından vaz geçecek, ne de Rusya Türkiye’ye tam güvenebilecek. Şahsen Rusya'nın Suriyeyi satacağına inanmıyorum. Ancak bulunulan konjonktürde Türkiye'nin Rusya ve Amerika arasında kazanılıp, sıcak temaslar için kullanılmak isteneceği açıktır. Uzatmalar bu varsayıma göre oynanmaktadır.

HAŞDİ ŞABİ YERİNE TÜRKİYE

S-400’lerden sonra bu kez hava kuvvetlerine uygulanan ambargo, Türkiye’yi daha fazla Rusya’nın kucağına atacağından, Amerika’nın Irak’taki ortakları vasıtası ile engellediği ve İran’ın Irak’taki yaptırım gücü olan Haşdi Şabi yerine, bu kez Rusya Türkiye’yi Irak ve Suriye’ye daha geniş bir coğrafyaya sürebilecektir. Suriye ve Irak’ta Kürt ve Alevi düşmanlığı dışında bir terör sorunu olmayan Türkiye’nin hem Suriye’nin kuzeyindeki toprak işgali ile Esad’a karşı kullanılması, hem de Kürt oluşumlarına karşı kullanılması gayet gerçekçi bir tahmindir.

İRAN USTACA OYNUYOR

Her ne kadar çağdışı yönetimi ve Kürtlere zulmü ile asla çağımızda kabul edilemeyecek bir yönetime sahip olan İran, emperyalizme karşı kıyasıya bir savaşın içinde olup, satranç taşlarını iyi oynamaktadır. İran, tansiyonu istediği zaman yükseltip, indirebilmekte, ülke çıkarlarını her şeyin üstünde tutabilmektedir. Bu, asla İran yönetimine bir övgü olmamakla birlikte, meydanı süper güçlere bırakmamakla, tarihte yerini almaktadır. Ancak buna karşı Amerika ve emperyalist güçlerin Kürt kozunu sinsice oynamaları, kendi açılarından usta bir hamledir ve Ortadoğu’yu çözümsüzlüğe sürüklemektedir. Yani Kürt sorunu Ortadoğu sorunları için kilit rol olmakla birlikte, buna emperyalizmi yön vermesi, hem Ortadoğu coğrafyasındaki direnişleri, hem de Kürtlerin zulme karşı mücadelelerini savsaklamakta, kitleleri birbirine karşı kullanarak, suyu bulandırmaktadır.

TÜRKİYE’DE TEK SORUNU SARAY!

Gelelim yeni Vahdettin’e; bizimki bir Amerika bir Rusya derken, yargılanmasının, iktidardan düşmesinin önlenmesi ve sarayını korumak dışında her oluşuma razı görünüyor. Türkiye’nin bu siyasetle, bunca usta oyuncular karşısında ne kadar tutunabileceğini sorgulatmaktadır. Muhalefet partilerinin de neyin peşinde oldukları bilinmezken, Erdoğan sallanıp, sağlam bir siyaset ufukta belirmezken, eski kazmalarla bir yere ulaşmak mümkün değildir. Ufukta yaratılacak bir beka sorununa sürüklenmek istenen Türkiye’yinin ipini muhalefette, iktidar da hızla çekmektedir.

UMUT SOLDA, UMUT BAĞIMSIZ SİYASETTE

Türkiye için tek kurtuluş, halkları barışmış ve komşuları ile barışık bir Türkiye’dir. Bu temiz siyaseti yürütecek kadar temiz siyasetçiler ise kalmamıştır. Haramilerin kurtarıcı oluşlarına tarih tanıklık edemez! Herkes iktidarını ve refahını düşünürken, halklar için ve yoksullar için umut olmayanların bayrak çektikleri hüzünle seyredilmektedir. Halka hesap verme korkusu, yıkım telaşından daha ağır basmaktadır. Gündem değiştirmek ve ucuz kahramanlık, sadece kısa sürelerle günü kurtarır, kurtuluş olamaz Umut yeni atılımlarda, eski turşuları çöpe atmakta ve yeni filizler yetiştirmekte. Aksi takdirde, halktan bu kadar korkan, vekillerin bile sesini kısan bir diktatörün, kendi çıkarı için halkın başına getirmeyeceği bir bela yoktur. Nerede o direnen Türkiye!

Cemil Hayek

21.07. 2019

 
Anahtar Kelimeler:CEMİL, HAYEK, AKP, HALK, AKP,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Özel Makaleler Haberleri
‘Savaş’tan ‘işgal’e; mızrak çuvala sığmıyor
Cemil Hayek Yazdı: SEVİYESİZLİK VE TEMSİL
Ömer Ödemiş Yazdı: AKP’nin Suriye politikası çöktü: Cihatçılar Türkiye sınırına dayandı

Ömer Ödemiş Yazdı: AKP’nin Suriye politikası çöktü: Cihatçılar Türkiye sınırına dayandı
Mihrac Ural Yazdı: HAN ŞEYHUN VE SONRASI
Cemil Hayek Yazdı: ŞEHİT TÖRENLERİ Mİ HAZIRLANIYOR?
Mardin'de kayyumun ilk ziyaretçileri; yolsuzluk, hırsızlık ve usulsüzlükle anılanlar
Cemil Hayek yazdı: ÇILGINLIĞIN AREFESİNDE...
Diğer Başlıklar

Halk Cephesi: Armutlu'da Dergi Dağıtımı Ve Direnişlere Dair Çalışmalar
Ankara Dev-Genç'ten Mustafa Koçak İçin Kuşlama
İhbar iddiasıyla ev basan polis: HDP önündeki ailelere katılın
Avrupa Anadolu Alevi Hareketinin Grup Yorum’un Ölüm Orucu Direnişine Dair Açıklaması
Fransa Dev-Gençliler Grup Yorum Ve Mustafa Koçak İçin Afiş Astı
Aileyi tehdit eden polisler işini yapmış!
Halk Cephesi: Avusturya'da Adalet ve Özgürlük Eylemi düzenlendi
“Kadrolu Tanığın” İfadesiyle 23 Yıl 9 Ay Hapis
Akkol ve Adıyaman'ın Davası Ertelendi
Halk Cephesi: Armutlu'da Mustafa Koçak İçin Pankart Ve Direnişler İçin Kitle Çalışması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(49 Online) 0,13ms