Bugün - 07 Temmuz 2020 Salı
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Bir yılda üç kez öldürüldü!

abdulkerim arvas HPG munzur vadisi

Gündem Haberi - 16 Temmuz 2019 Salı - 12:21
abdulkerim arvas HPG munzur vadisi
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

2018 yılında dört ay arayla Giresun ve Dersim'de yaşamını yitirdiği ileri sürülen Abdulkerim Avras'ın cenazesine bir türlü ulaşamayan ailesine, geçtiğimiz ay bir kez daha ölüm haberi verildi. Ağabey Hasan Avras, "Üç defa bir insanı öldürmek ve gömmek bir işkencedir" dedi.

Giresun’un Yağlıdere ilçe kırsalında 12 Eylül 2018 tarihinde çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği ileri sürülen HPG’li Abdulkerim Avas’ın cenazesine ulaşamayan aileye, bu kez 21 Aralık 2018’de Dersim’in Munzur Vadisi’nde çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği bilgisi verildi. İlk olarak "@osmanli_hatunu153" rumuzlu İnstagram hesabı üzerinden paylaşılan ölüm haberi üzerine harekete geçen aile, Ovacık Cumhuriyet Savcılığıyla irtibata geçti. Devletin "300 bin TL ödülle arananlar listesinin gri kategorisinde" yer alan Avas’ın ağabeyi Hasan Avras, savcılığın kendilerine "Haberi nereden aldınız?" diye sorduğunu, ardında ise, "Şimdi gidin. Aslı olursa aynı şekilde haberini alır, gelir cenazenizi alırsınız" dediğini söyledi. Cenazeyi alamayan aile endişeli bekleyişini sürdürürken, bu süre içerisinde kimliği belirsiz kişiler tarafından ajanlık dayatıldı.

ÜÇÜNCÜ KEZ ÖLDÜRÜLDÜ

23 Haziran’da bir kez daha yaşamını yitirdiği haberleri paylaşıldı. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, "Dersim Saha Basın Sorumlusu Rızgar kod adlı Abdulkerim Avras'ın 300 bin TL ödülle Terörden Arananlar Listesi'nde gri kategoride yer aldığı tespit edilmiştir" denildi. Bunun üzerine Malatya Adli Tıp Kurumu’na (ATK) giden aile, uzun süredir bekletilen ve çürümeye başlanan bir cenaze teslim aldı.

‘CENAZE ESKİYDİ’

Kendilerine verilen cenazenin eski olduğunu belirten ağabey Hasan Avras, "Morga bili sayılmayacak bir yere götürüldük. İnsanlık dışı görüntüler vardı. Cenazeler yerde üst üste atılmıştı. Kardeşim olarak bana gösterilen cenazenin baş kısmı ve göğüs kısmı tamamen yanmıştı. Morg görevlisi bize 'Bu cenazeler yeni değil. Epeydir buradalar' diye belirtti. Cenazeyi toprağa vermek üzere götürdüğümüzde yolda tabutu açıp bakan asker de, 'Bu yeni cenaze değil' dedi. Cenazeyi yıkayamadık bile. Adeta çürümüştü" diye konuştu. Ağabey Avras, "Her defasında aynı acıyı yaşatıyorlar. İnsanlara aynı acıyı yaşatmak işkencedir. 3 defa şehadet haberi alıyoruz. Bu zordur. Üç defa bir insanı öldürmek ve gömmek bir işkencedir" dedi.

'SAVAŞIN BİR HUKUKU VAR'

Bir yılda 3 kez ölüm haberinin aileye verilmesinin Uluslararası Savaş Hukuku Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çeken ailenin avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, "Orada devletin 'terörist' olarak adlandırdığı, her türlü hukuksuzluğu uygulayabildiği insanlar var. Bir de bu insanların aileleri var. Doğal olarak o ailelerin çocuklarıyla ilgili duyguları var. Ve savaşın da bir hukuku var. Bir kişi hakkında siz 3 defa öldürüldüğü bilgisi yayınlar ve aileye hiçbir şekilde bilgi vermezseniz bunun hukuki hiçbir yanı yok. Son olarak İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması oldu ve aile cenazeyi aldı. Cenazenin yeni olmadığı ve çürümeye yüz tuttuğu ortaya çıktı. Bu Uluslararası Savaş Hukuku Sözleşmesi'nin tamamen ihlal edilmesidir. Ailelere her halükarda doğru bilgi verilmesi gerekir. Bütün konuların dışında insani bir hak bu. Benim aileye önerim mezarın açılarak yeni bir otopsinin yapılması. Çünkü doğru bilgiye ancak öyle ulaşılabilir" diye belirtti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Avras'ın öldüğüne dair ilk bilginin olarak "@osmanli_hatunu153" rumuzlu İnstagram hesabından paylaşıldığını hatırlatan Keskin, "Bu instagram kullanıcıları kimler, bu bilgilere nasıl ulaşabiliyorlar. Ailelerin ulaşamadığı bilgilere ulaşabilen instagram kullanıcıları var. Bu kişilerin tespit edilmesi gerekiyor" dedi. Keskin, "@osmanli_hatunu153" rumuzlu İnstagram hesabının kim tarafından kullanıldığının tespiti için savcılıktan talepte bulunacağını söyledi. Avras’ın ölümüne ilişkin daha önce, iktidara yakın medya organları Dersim’de bir mağarada öldürüldüğü görüntüsünü yayınlamıştı. Ancak söz konusu görüntüler yönetmenliğini Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun gerçekleştirdiği “Bakur” isimli belgeselden kesitler olduğu ortaya çıkmıştı.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:abdulkerim, arvas, HPG, munzur, vadisi,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Türkiye Soykırım Suçlamasıyla AK Ve AİHM'e Şikayet Edildi
Sarıgazi Halk Cephesi Grup Yorum Yenikapı Konseri İçin Afiş Çalışması  
Elarslan’ın Babası: 12 Yaşındaki Bir Çocuk Silah Kullanabilir Mi?

Elarslan’ın Babası: 12 Yaşındaki Bir Çocuk Silah Kullanabilir Mi?
TAYAD'LI AİLELERDEN KEMERBURGAZ'DA TAYAD PİKNİĞİ
Suruç'ta Katledilenler Güvenpark'ta Anılacak
Gergerlioğlu: "Av. Ebru Timtik Av.Aytaç Ünsal adalet için açlık grevinde biz burada baro konuşuyoruz"   
Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
Diğer Başlıklar

Milyonlarca İnsanın Yaşadığı Bir Ülkede, Direnişlerle Ölüme Yürüyenlere "Sessizlik Senfonisi"- B.Gülyuva
Türkiye Soykırım Suçlamasıyla AK Ve AİHM'e Şikayet Edildi
Sarıgazi Halk Cephesi Grup Yorum Yenikapı Konseri İçin Afiş Çalışması  
Elarslan’ın Babası: 12 Yaşındaki Bir Çocuk Silah Kullanabilir Mi?
5 Soruda 'Kara Panterler': Nasıl Ve Ne Zaman Kuruldu, Amaçları Neydi?
Avusturya İnnsbruck Halk Cephesi: Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal Onurumuzdur!
TAYAD'LI AİLELERDEN KEMERBURGAZ'DA TAYAD PİKNİĞİ
Suruç'ta Katledilenler Güvenpark'ta Anılacak
Gergerlioğlu: "Av. Ebru Timtik Av.Aytaç Ünsal adalet için açlık grevinde biz burada baro konuşuyoruz"   
Okmeydanı, Nurtepe Ve Kocamustafapaşa'da Grup Yorum Konser Çalışmaları
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(65 Online) 0,08ms