Bugün - 31 Mayıs 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

İşkenceci polislere Müebbet var tutuklama yok

işkenceci polisler mahkeme

Gündem Haberi - 11 Temmuz 2019 Perşembe - 08:19
işkenceci polisler mahkeme
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Adli bir suça karışan Murat Konuş 7 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.Emniyette polisler tarafından işkenceye uğrayan Konuş hayatını kaybetti. Konuş’a işkence yapan polisler hakkında açılan dava 9 yılın ardından karara bağlandı. Mahkeme heyeti, 4 polis hakkında “İşkence sonucu ölüme neden olma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Cezada indirim yapan mahkeme heyeti cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Bununla da yetinmeyen heyet müebbet hapis cezası verdiği polisler hakkında tutuklama kararı vermedi.

9 Kasım 2009 yılında Laleli’de bir esnafa ait 1 milyon 200 bin dolar, kuryeler aracılığı ile taşınırken gasp edildi. Çete üyeleri parayı aralarında bölüşerek ortadan kayboldu. İstanbul Emniyeti Asayip Şube Müdürlüğü Gasp Büro ekipleri fiziki ve teknik takip sonucu 29 şüphelinin adresine operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda Murat Konuş’un da aralarından bulunduğu 29 şüpheli gözaltına alındı.

Battaniye ile çıkarıldı

Gözaltına alınan Konuş, polisler Gürbüz Kurnaz, Yalçın Beşikçi, Osman Ölker tarafından saat 08.12’de asayiş büroya yürüyerek götürüldü. Ancak saat 10.55 de ise Konuş bir battaniye içerisinde hastaneye götürüldü. Doktorlar Konuş’un 11.45 itibarıyla hayatını kaybettiğini tespit etti. Yapılan otopsi sonucunda ise Konuş’un gözaltında uğradığı işkence sonucu öldüğü kafasına ağır darbeler aldığı aktarıldı. Raporun ardından işkenceci polisler hakkında açılan dava bir türlü ilerleyemedi.

Cezada indirim yapıldı

İşkenceci 7 polis hakkında 9 yıl sonra karar verildi. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polisler Gürbüz Kurnaz, Yalçın Beşikçi, Osman Ölker’in dosyada toplanan deliller ve suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığını belirterek beraat kararı verdi. Mahkeme sanık polisler Oktay Kapsız, Ramazan Adıgüzel, Murat Ertürk ve Abdülcelil Karadağ hakkında ise “İşkence sonucu ölüme neden olma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Cezada indirim yapan mahkeme heyeti sanıklara müebbet hapis cezası verdi. Heyet yaptığı indirime ise sanıkların geçmişini, sosyal hayatını,yargılama sürecindeki davranışlarını gerekçe gösterdi. Sanıklara müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti sanıklar hakkında adli kontrol kararı verdi. Karara tepki gösteren Konuş ailesinin avukatı Nuri Köse, Murat Konuş’un gözaltında iken görevli emniyet görevlilerinin işkencesine maruz kalarak hayatını kaybettiğini belirterek, “Murat Konuş’un emniyet görevlilerinin işkencesi sonucu öldüğü, kamera kayıtları, tanık beyanları, adli tıp raporları ile sabit olduğu halde, ne yazık ki yargılama yıllarca sonuçlandırılmamış, öyle ki duruşma savcısının 2015 yılında mütalaa sunmuş olmasına rağmen karar 9 Temmuz 2019 tarihinde verilebilmiştir. Kararda, Murat Konuş’u gözaltında işkence yaparak öldürdükleri sabit görülen dört emniyet görevlisinin cezalandırılmasına karar verilmiş olması da tartışmaları sona erdirmemiştir. Zira suç böylesine sabit olmuşken dosyanın yıllarca karara bağlanmaması, ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılan dört sanık için takdiri indirim uygulanması, duruşmaya da katılmayan ve aldıkları müebbet hapis cezası nedeniyle kaçmaları muhakkak olan sanıkların hükümle birlikte tutuklanmalarına karar verilmemesi, ayrıca gözaltında işkence suçunun gizlenmesine yönelik eylemleri bulunanlar hakkında bir işlem yapılmaması yargılama sürecine ve kararın adil olmadığına ilişkin şüpheleri artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Köse, soruşturma ve yargılama sürecinin usulünce yürütülmemesi ve söz konusu karar ile adaletin tecelli etmemesi nedeniyle kanun yollarına başvuracaklarını sözlerine ekledi.

Seyhan Avşar/ Cumhuriyet

 
Anahtar Kelimeler:işkenceci, polisler, mahkeme, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor

Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
Faşizminin Hizmetkarı Polislere Soruyoruz: Katil Olmak Nasıl Bir Duygu? İyi Hissettiriyor Mu?
Diğer Başlıklar

Grup Yorum’la Dayanışmaya Çağrı
Armutlu Halk Cephesi Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatmak İçin Kuşlama Yaptı
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Yunanistan Halk Cephesi: Ölüm Orucu Direnişçileri İçin 31 Mayıs’ta 1 Günlük Açlık Grevi Çağrısı
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
İsviçre'de Dev-Gençliler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Pullama Yaptı, Pankart Astı
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(227 Online) 0,13ms