Bugün - 31 Mayıs 2020 Pazar
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

İsmine bıçak saplanan Boz: Hak, hukuk, adalet dediğim için tehdit edildim

reis boz seçim tehdit

Gündem Haberi - 12 Haziran 2019 Çarşamba - 09:39
reis boz seçim tehdit
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

İstanbul seçimine ilişkin görüşlerini dile getirdikten sonra evinin duvarına yazılan isminin üzerine bıçak saplanarak tehdit edilen Kürt seçmen Reis Boz, "Hak, hukuk, adalet" dediği için tehdit edildiğini söyledi. Boz, maruz kaldığı tehdit nedeniyle ailesinin kaygı ve korku yaşadığını dile getirdi.

‘İstanbul Times’ adlı Youtube kanalının İstanbul seçimine dair kendisi ile yaptığı sokak röportajında görüşlerini paylaşıp, Kürt seçmenlerin tavrına dikkat çekerek gündeme oturan Reis Boz’un evinin duvarına dün akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ismi yazılıp, üzerine bıçak saplandı.

Avcılar Tahtakale’de yaşayan Boz, kendisiyle yapılan sokak röportajı ve röportaj sonrası maruz kaldığı tehdide bu dair MA'ya konuştu.

Yolda yürürken kendisine mikrofon uzatılıp, İstanbul seçimine dair sorular yöneltildiğini dile getiren Boz, bunlardan “Seçimlerde hangi adaya oy vereceksin?” sorusuna şu yanıtı verdiğini belirtti: “Ekrem İmamoğlu seçimi kazandığını ve ortada bir mağduriyetin olduğunu söyledim. Oyumu İmamoğlu’na vereceğimi söyledim ve nedenlerini sıraladım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ sözü ile Bahçeli’nin ‘bir oyla bile seçim kazanılır’ sözünü hatırlattım. Bölgede kayyum atanan belediyeleri hatırlatarak Ramazan ayında haram yendiğini belirttim. Yine birkaç gün önce muhafazakar Kürtlerin oyunu alabilmek için Hizbullahçılar tahliye edildiğine ve bunların bir çoğunun müebbet hapis cezası aldığını dile getirdim. Tahliye nedeni olarak söylenilen FETÖ kumpasına değindim. Yine aynı FETÖ’cülerin onlarca HDP’linin dosyasını düzenlediğini 2009’da cadı avı başlatarak KCK adı altında belediye başkanlarını tutuklanmasını hatırlattım. Son olarak Selahattin Demirtaş’ın birçok dosyasının FETÖ’ye üye kişiler tarafından hazırlandığını söyledim.”

‘BU TEHDİTLERİ 90'LARDAN TANIYORUZ'

Türkiye’nin bugün geldiği noktanın çok vahim olduğunu söyleyen Boz, insanların etnik yapısı üzerinden büyük bir kutuplaşmaya tabi tutulduğunu ifade etti.

Kendisi ile yapılan sokak röportajında söylenmesi gerekenleri dile getirdiğini kaydeden Boz, röportajın sosyal medyada gündem olmasından sonra bu tehdit olayıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Boz, “İşten eve geldiğimde evimin duvarının üzerine benim ismimin yazıldığını, özellikle daha çok Suriye’de gördüğümüz barbar IŞİD çetelerinin kullandığı tarza benzer bir bıçağın ismimin üzerine saplandığını gördüm. Biz bu uygulamaları 1990’lı yıllardan, Beyaz Toros’lardan, faili meçhullerden, köy yakmalarından biliyoruz. Ama biz o zaman da bunlara boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz. Yaşanan bu zulme karşı sesimizi yükselteceğiz. Bunlara sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

'HAK, HUKUK, ADALET DEDİĞİM İÇİN TEHDİT EDİLDİM'

İktidarın sürekli dini kullanarak insanları ayrıştırdığı üzerinde duran Boz, şöyle devam etti: “Ben Erzurumluyum. Erzurum’da, bölgede birçok belediyeye kayyum atandı. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçime girebilirsin dediği ve demokratik yöntemlerle seçilen belediye başkanlarının yerlerine kayyum atandı. Yıllardır bu ülkede ‘muhafazakarız’ dediler, bize İslam’dan söz ettiler. Ben kendim de medrese de okudum. İslam’ın özü bu mu? İslam’ın özü bölgede, İstanbul’da haram yemek mi? Siz YSK eliyle bu insanların seçime girmesine izin veriyorsunuz ama daha sonra bu belediyeleri gasp ediyorsunuz. Bu mu hak, hukuk, adalet. Bunları söylediğim için tehdit edildim. Ama ben asla bu tehditlere pabuç bırakmam. Sonuna kadar da düşüncelerimi söyleyeceğim.”

‘TÜRKİYE'NİN AYIBI'

Boz, maruz kaldığı bu tehdit olayı sonrası ailesinin kaygı ve korku yaşadığını da dile getirdi. Bu ayıbın Türkiye’nin ayıbı olduğunu ifade eden Boz, karşılaştığı tehdidin Türkiye’nin geldiği aşamanın göstergesi olduğunu vurguladı. Boz, “Bir vatandaş sadece fikrini beyan etti diye böyle bir tehditle karşılaşıyorsa ne denir bilemem artık” dedi. Yaşadığı olay sonrası şimdiye değin sadece CHP ve HDP’li isimlerin kendisini aradığını paylaşan Boz, fail yada faillerin bulunması için gerekli mercilere başvuruda bulunacağını belirtti.

(M.A)

 
Anahtar Kelimeler:reis, boz, seçim, tehdit,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor

Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
Faşizminin Hizmetkarı Polislere Soruyoruz: Katil Olmak Nasıl Bir Duygu? İyi Hissettiriyor Mu?
Diğer Başlıklar

Grup Yorum’la Dayanışmaya Çağrı
Armutlu Halk Cephesi Ölüm Orucu Direnişlerini Anlatmak İçin Kuşlama Yaptı
Halk Okulu Dergisi 29. Sayısı Çıktı
Polis Tarafından Katledilen Uğur Kurt, ABD'de George Floyd Ve RecepTayyip Erdoğan 
Yunanistan Halk Cephesi: Ölüm Orucu Direnişçileri İçin 31 Mayıs’ta 1 Günlük Açlık Grevi Çağrısı
Ölüm Orucundaki Halkın Tutsak Avukatlarının Adil Yargınlanma Talebi İmza Kampanyası Devam Ediyor
Trajedimizi Vicdanımız Örüyor...
İsviçre'de Dev-Gençliler Ölüm Orucu Direnişçileri İçin Pullama Yaptı, Pankart Astı
Avrupa Halk Cephesi: 40. Gününde Koçak’ı Anıyoruz
Hrant Dink Vakfı’ndan Ölüm Tehdidi Açıklaması
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(39 Online) 0,11ms