Bugün - 18 Ocak 2020 Cumartesi
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Hizbullah üyesi tarafından katledilen gazeteci Hafız Akdemir anıldı

hizbullah hafız özdemir

Gündem Haberi - 08 Haziran 2019 Cumartesi - 16:09
hizbullah hafız özdemir
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Hizbullah tarafından Diyarbakır’da saldırıya uğrayan ve hayatını kaybeden gazeteci Hafız Akdemir, katledildiği sokakta anıldı. 27 yıl önce Hizbullah tarafından uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Özgür Gündem gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, Diyarbakır’da katledildiği sokakta anıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8 Haziran 1992 günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Özgür Gündem gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, yitirilişinin 27’nci yıldönümünde kendi adını taşıyan sokakta anıldı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin (ÖGİ) organize ettiği anmaya, Akdemir’in ailesinin yanı sıra gazeteciler katıldı.

‘Hafız’ı katledenler devletin arkadaşıdır’

Anmada konuşan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçen Akdemir’in şahsında yaşamını yitiren tüm Özgür Basın çalışanlarını anarak sözlerine başladı.

O dönemde işlenen cinayetler ve yapılan katliamların doğrudan devlet eliyle yapıldığını vurgulayan Boltan, “Devlet o dönem gazetecilere saldırıyor, Özgür Basın çalışanlarını katlediyordu. Öte yandan halka saldırıyor ve köyleri yakıyordu. Gazeteciler ise, devletin bütün kirli yüzünü halka gösterdikleri için hedef alınarak katlediliyordu. Hafız’ı katleden kişiler yurtdşına kaçtı. Uzun bir süre sonra kırmızı bültenle aranıp, yakalanan Cihan Yıldız, aralarında Hafız Akdemir ve DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın da olduğu 11 kişinin katil zanlısı olarak yargılandı. Dava sonucunda müebbet hapis cezası alan Yıldız, bir süre önce serbest bırakıldı. Kim ki müebbet hapis cezası almışsa şu an hepsi cezaevindedir. Fakat 11 kişiyi katleden Yıldız, elini kolunu salarak halkın içinde dolaşıyor. Bu bize ne gösteriyor? Hafız’ı katledenler devletin arkadaşlarıdır. Devlet onlara destek vermiştir. Eğer böyle olmasaydı Türkiye ve Kürdistan’da bu krizler olmazdı. Bu krizlerin tek sebebi devletin kendisidir. Hali hazırda barış ve huzur olmadığı için Türkiye kendini teşhir ve tecrit etmiştir. Bütün cihanda istenmeyen devlet olarak işaret ediliyor” diye konuştu.

‘Tutuklu basın çalışanları serbest bırakılsın’

Katledilen gazetecilere dair verdikleri adalet mücadelesini daha da büyüteceklerini söyleyen Boltan, yine tutuklu bulunan 157 basın çalışanının serbest bırakılması için devlet yetkililerine çağrıda bulundu.

‘Tetiği çekende, koruyan da aynı’

Hafız Akdemir’in yeğeni olan gazeteci Veysi Polat ise, 27’inci ölüm yıldönümünü olan Akdemir’in 27 yaşında iken katledildiğini hatırlattı.

İşlenen cinayetin tek görgü tanığı olduğunu belirten Polat, “O günden bugüne 3 isim var. Biri tetiği çektim, biri gözcülük yaptım ve biri talimatı ben verdim diyor. 3 kişi de ortada yok. Önemli değil, çünkü tetiği çeken de koruyup kollayan zihniyet de bizler açısından aynıdır. Sadece O’nun yürüyüşüne bu sokakta kurşun sıkmakla kalmadılar. Akdemir’in morgdayken cenazesini kaçırdılar. İrademiz dışında Mardinkapı Mezarlığı’na gömdüler. Bir ancak daha sonra doğduğu yere gömebildik. Orada kanlı kefeni ile gömmek zorunda kaldık” dedi. Polat, sözlerini katledilen tüm Özgür Basın çalışlarını saygıyla anarak sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Akdemir’in öldürüldüğü noktaya karanfiller bırakıldı.

Tetikçi bırakıldı

Gazeteci Akdemir’in ölümünün ardından açılan soruşturmada 8 yıl boyunca bir gelişme yaşanmazken, 17 Ocak 2000’de Hizbullah’a yönelik başlatılan operasyon sonucunda Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan 31 sanıklı “Hizbullah Ana Davası”da işlenen 188 cinayet arasında Hafız Akdemir cinayeti de yer aldı. Hizbullah üyeleri, cinayetin kimler tarafından işlendiğine dair isimler de verdi. Gazeteci Akdemir saldırısında tetiği çeken “Hüseyin” kod adlı Cihan Yıldız, 2008 yılında Avusturya Viyana’da İnterpol tarafından yakalanıp Türkiye’ye iade edildi. Yıldız, yargılamanın ardından Sincar cinayeti de dahil 6 cinayet ve 2 silahlı yaralama eylemlerinden sorumlu tutularak, 30 Mayıs 2013 tarihinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Yıldız’ın avukatı, müvekkilinin mahkûmiyetiyle sonuçlanan yargılama sırasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) işkence, uzun tutukluluk, adil yargılama haklarını düzenleyen 3, 5 ve 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini öne sürerek yeniden yargılama talep etti. Geçen mart ayında dilekçeyi inceleyen Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu AİHS maddelerinin ihlal edildiğine karar vererek, yargılamanın yeniden yapılmasını istedi. Mahkemenin kararıyla tahliye edilen Yıldız, kayıplara karıştı.

 
Anahtar Kelimeler:hizbullah, hafız, özdemir, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi'den Çağrı
Dev-Gençlilerden Sarıyer Ve Kartal'da Direnişlerle İlgili Çalışmalar
Dev-Genç Açıklama: Selam Olsun Karanlığı Şimşek Çakıp Yakanlara

Dev-Genç Açıklama: Selam Olsun Karanlığı Şimşek Çakıp Yakanlara
Çocuk yardımı için başvuran gazeteciye ajanlık teklifi
Halk Cephesi: Armutlu'da Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak İçin Pankart Asıldı
Gazi Halk Cephesi: Uyuşturucuyla Savaş Ve Dergi Dağıtımı Çalışmaları
Beraat ettiği dava gerekçe gösterildi, Adalet Bakanlığı avukatlık ruhsatını gasp etti
Diğer Başlıklar

Kayıp yakınlarından Gülistan Doku tepkisi: “Vali, kara tablonun üstünü örtmek istiyor”
Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi'den Çağrı
Dev-Gençlilerden Sarıyer Ve Kartal'da Direnişlerle İlgili Çalışmalar
Nancy Özgürlük Komitesi: Nancy'de Radiodeclic'de Ölüm Orucu Direnişi Anlatıldı
Dev-Genç Açıklama: Selam Olsun Karanlığı Şimşek Çakıp Yakanlara
Yunanistan Halk Cephesi: Atina’da Türkiye Büyükelçiliği Önünde Adalet Eylemi
Çocuk yardımı için başvuran gazeteciye ajanlık teklifi
Halk Cephesi: Armutlu'da Ölüm Orucunda Olan Mustafa Koçak İçin Pankart Asıldı
Pforzheim'da, 'Türkiye'de Hukuk ve Anayasal Haklar' Paneli Düzenlenecek
Gazi Halk Cephesi: Uyuşturucuyla Savaş Ve Dergi Dağıtımı Çalışmaları
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(89 Online) 0,05ms