Bugün - 10 Temmuz 2020 Cuma
İstanbul 27°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Yeni Üye
Siyaset Gündem Ekonomi Duyurular Sağlık Yaşam Özel Makaleler Kültür Spor Özel Haber Siyaset Diğer »
Haber Detayları

Urfa TEM'de gördükleri işkenceyi cezaevinde anlattılar

Halfeti’nin Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs sabahı yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp tutuklanan kadınlar, 12 gün boyunca yaşadıkları işkenceyi cezaevinde anlattı.

Gündem Haberi - 06 Haziran 2019 Perşembe - 14:24
Halfeti’nin Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs sabahı yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp tutuklanan kadınlar, 12 gün boyunca yaşadıkları işkenceyi cezaevinde anlattı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Halfeti’nin Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs sabahı yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp tutuklanan kadınlar, 12 gün boyunca yaşadıkları işkenceyi cezaevinde anlattı. Kadınlardan F.A., elektrikli işkence eden polislerin "toplu tecavüz" tehditlerine maruz kaldığını kaydetti.

Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili (Dêro) Mahallesi’nde 18 Mayıs’ta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınıp 29 Mayıs’ta çıkarıldıkları mahkemede “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan kadınlar, Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de 12 gün boyunca gördükleri işkenceyi anlattı. Tutuklu kadınlar, Filistin askısı, falaka, cinsel organdan elektrik verme, kaba dayak, işkence görenlerin seslerinin dinletilmesi ve cinsel işkenceyi Urfa Barosu’na kayıtlı avukatlara cezaevinde anlattı. Sistematik bir şekilde işkence gördüklerini kaydeden kadınlar, polislerin kendilerine toplu tecavüz tehdidinde bulunduğunu belirtti.

EVDE HERKES DARP EDİLDİ

Adliyeye çıkarılacağı son güne kadar işkencede gördüğünü belirten kadınlardan G.A. (anlatıcının talebi üzerine ismi kısaltıldı), olay yaşandığında mahallede olmadıklarını, 3 gün önce ziyarete gittikleri Urfa merkezdeki akrabalarının evinden alındıklarını ve herkesin yere yatırılarak darp edildiğini anlattı.

ÇOCUKLARIN BAŞINA SİLAH DAYATTILAR

Eve baskın yaptıklarında ilk olarak eşinin kafasını duvara vurduklarını, kızının kafasına silah dayayıp “babanı vururuz” tehdidinde bulunduklarını, büyük ve küçük oğullarına kelepçe takıp o halde darp ettiklerini ifade eden G.A., “Görümcem K.K. daha sonra kendisine ve eşine de arabada vurduklarını söyledi. Daha sonra adını sonradan öğrendiğim TEM Şube’ye getirdiler. TEM Şube’ye geldikten yarım saat sonra beni F.A.’yı ve S.A.’yı bir arabaya; eşim, K.K. ve onun eşini de başka bir arabaya; oğlum M.’yi de başka bir arabaya alıp hastaneye götürdüler. Hastaneden sonra bizi tekrar TEM Şube’ye getirdiler. Bizi alt kattaki nezarethaneye getirdiler. Beni nezarethaneye getirdiklerinde ablam F.’yi gördüm. Üstü-başı toz içindeydi. Yine orada gördüğüm yeğenim B.A.’nın yüzü tamamen kanlar içindeydi. Ablamla aynı nezarethanedeyken bana kendisine işkence yapıldığını, kendisine elektrik verildiğini, aynı zamanda küfürler edildiğini” diye anlattı.

‘SENİ PARÇALARDIM’

Gözaltının 10’uncu gününde TEM Şube’nin 2’nci katına çıkarıldığını aktaran G.A. sonrasında gelişen olayları şöyle dile getirdi: “Beni üst katlarda karanlık arşiv gibi bir yerden geçirdiler. Koridor gibi olan yer karanlıktı. Bana eşlik eden polis siyah saçlı, renkli gözlü bir kadındı. Yanlış hatırlamıyorsam ismi Gülay idi. Çünkü kendisine öyle sesleniyorlardı. Koridorda ilerlemeye başladık. Daha sonra bir kadın polise sen dur dedi ve durdu. Ben ilerledim. Çok karanlıktı. Korkuyordum. Daha sonra odada biri arkanı dönme dedi. O esnada saçımdan tuttu, sağa döndük. Karanlıkta çok iyi görmedim ama sanırım ilk odaya aldılar. Odanın içinde bir masa ve sandalye vardı. Yan tarafta küçük bir koltuk ve koltuğun üzerinde rengi yeşile çalan bir adet kırlent vardı. İçerde iki erkek polis ve bir kadın polis vardı. Erkek polislerden biri beni götüren kişiydi. İçerdeki erkek polis kilolu, orta boylu, sakalsız, saçları normal idi. İki erkek polisi görsem tanırım. Oturan erkek polis bana küfür etti ve tecavüz etmekle tehdit etti. Daha sonra silahını çıkarıp ‘bana doğruyu söyle’ dedi. Ben de ‘bir şey bilmediğimi’ söyledim. Arkadan saçlarımı tutup odanın bir ucundan diğer ucuna getirip götürdü. Suratını duvara vurup ‘paramparça ederim’ dedi. ‘Yasalara dua et yoksa seni bu arada bıçakla paramparça ederim’ dedi. Daha sonra esmer renkli gözlü erkek polis, kadın ‘polise bunu alıp götür yoksa öldüreceğim’ dedi.”

GECE 2’DEN SABAH 7’YE KADAR...

Tutuklanan kadınlardan diğeri F.A. da (kendi talebi üzerine adı kısaltıldı), çatışmadan birkaç saat sonra gözaltına alındığını söyledi. Mahallede gece silah sesleriyle uyandıklarını anlatan F.A., çatışmadan bir iki saat sonra evi basıldığını, polislerin eve girer girmez, “Teslim olun” dediklerini ne olduğunu daha anlamadan elleri havada eşi önde kendileri de arkada dışarı çıktıklarını ifade etti. Evden dışarı çıkarıldıklarında bir polisin silahın kabzasıyla eşimin sırtına vurduğunu, bunun üzerine eşinin yere yığıldığını vurgulayan F.A., “Daha sonra hepimizi yere yatırdılar, saat 2'den 7'ye kadar yerde kaldık. Sonra eşime oğluma vurmaya başladılar. Ben yapmayın diye çığlık atınca bana da vurmaya başladılar. Sürekli başımı tekmeliyorlardı, bir tekme kulağıma geldi kulağımdan kan aktığını hissettim” diye belirtti.

İŞKENCE HASTANEDE DE SÜRDÜ

Sabaha doğru evde bulunan herkesi Birecik Devlet Hastanesi'ne götürdüklerini hastanede doktorların yanında oğlunun darp edildiğini aktaran F.A., devamla şunları söyledi: “Oğlumu dövdükten sonra pansuman yapılıyordu daha sonra bizi Urfa TEM Şube’ye getirdiler. Bizi alt kata indirdiler. Alt katta her birimizi bir köşeye koyup, yüzümüzü duvara yasladılar. Yüzünüzü dönmeyin dediler. Bu şekilde 1 saat ayakta yüzüm duvara dönük şekilde kaldım. Bir kadın polis gelip beni üst kata çıkardı. Bir odanın önünde durdum, arkadan görmediğin bir kişi başıma çuval tarzı bir şey geçirdi ve gözlerimi tamamen kapatıp ellerimi arkadan kelepçeledi.”

'TOPLU TECAVÜZ' TEHDİDİ

Kendisini üst katta bir odaya aldıklarını kaydeden F.A., söyle sürdürdü: “İçeri girer girmez beni yere yatırdılar tekmelemeye başladılar daha sonra beni soymaya başladılar. Biri cinsel organıma bir kabloyla elektrik vermeye başladı. Elektriğin şiddetiyle bayılacak gibi oldum. Sonra meme uçlarıma da elektrik verdiler. Aynı zamanda kollarım ve bacaklarıma da elektrik verdiler. Elektriği veren şahıslar bani toplu tecavüz etmekle tehdit ediyorlardı. Ben de onlara ‘sizin anneniz, kardeşiniz yok mu’ dedim. Bunun üzerine vurmaya başladılar. Sürekli ‘kime yardım ettin’ diye soru soruyorlardı. Ben de kimseye yardım etmediğimi ve ne olduğunu dahi bilmediğimi söyledim. Fakat işkenceye devam ettiler. Ne kadar sürdüğünü bilmiyorum. Sonra odadan çıkardılar. Arşiv odasına benzeyen dosya ve evrakların çok olduğu bir yerde gözümü açtılar. Bir polis beni tekrar aşağıya indirdi ve nezarete koydular. Nezarette G.A., R.K., K.K. ve tanımadığım bir kadın vardı. Gözaltında kaldığım süre boyunca 2-3 günde bir aynı yere çıkarılıp aynı işkencelere maruz kaldım. Bana yaptıkları şeyleri F.A. ve G.A.’ya da yaptıklarını onlardan öğrendim.”

MA / Erdoğan Alayumat

 
Anahtar Kelimeler:Halfeti’nin, Dergili, Mahallesi’nde, 18, Mayıs, sabahı, yaşanan, çatışmanın, ard,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç Ölüm Orucuna Devam Ediyor: Av. Several Ballıkaya Herkese Sesleniyor
Okmeydanı Halk Cephesi: Bu Konser Yapılacak!
AKP'li Zorbaların Saldırısına Uğrayan Şenyaşar Ailesi Duruşmasına Alınmayan HDP'li Vekiller: Kim neyi Gizliyor?

AKP'li Zorbaların Saldırısına Uğrayan Şenyaşar Ailesi Duruşmasına Alınmayan HDP'li Vekiller: Kim neyi Gizliyor?
9 Ağustos Grup Yorum Konseri Faşizme Karşı Tek Yürek Çağrısıdır!
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
Diğer Başlıklar

VURMAYIN ÖLÜYORUM DEDİ, VURDULAR FAŞİSTLER VE KATLETTİLER: ALİ İSMAİL HEP 19 YAŞINDA
Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç Ölüm Orucuna Devam Ediyor: Av. Several Ballıkaya Herkese Sesleniyor
Okmeydanı Halk Cephesi: Bu Konser Yapılacak!
AKP'li Zorbaların Saldırısına Uğrayan Şenyaşar Ailesi Duruşmasına Alınmayan HDP'li Vekiller: Kim neyi Gizliyor?
Yunanistan Halk Cephesi Yunan Hükümetinin Baskı Yasalarına Karşı Yürüyüşe Katıldı
9 Ağustos Grup Yorum Konseri Faşizme Karşı Tek Yürek Çağrısıdır!
Armutlu Mahallesi'nde Grup Yorum Konseri Ve Direnişlerle İlgili Yazılama Yapıldı
Köln’de Yapılacak Miting ve Yürüyüşe Çağrı
Ölüm Orucundaki Tutsak Avukatlar Ebru Ve Aytaç  İçin Yargıtay'a Çağrı: Kararını Ver
EDİBE ANNE İÇİN ADALET DİRENİŞİMİZİN 130.GÜNÜ  
yorumcahaber1.com
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(102 Online) 0,09ms